Nemcsak az utcák borulnak sötétbe, de leállhat minden, ami árammal működik.
Amint arról korábban a Blikk is beszámolt, többhetes áramszünettől és az élet leállásától tartanak Nyugat-Európában. Ha ez valóban megtörténik, az gyakorlatilag néhány nap alatt szó szerint összeomlás szélére sodorhatja a társadalmat.
Mindez nem csak azt jelentené, hogy naplementével az emberek aludni mennek, mert sötét van a lakásban, a tévé pedig nem megy áram nélkül, így legfeljebb gyertyaláng mellett olvasgatnak. Csakhogy leállnának a telefonhálózatok, az internet, a bankautomaták, fizetési rendszerek, a benzinkutak, nem világítanának a közlekedési lámpák, leállna a vasút, a tömegközlekedés, minden lift.
A veszély egyre reálisabb! Nem véletlenül sürgetik mind többen a felkészülést, például nagy teljesítményű aggregátorok beszerzését a hadsereg irányításával. Az áramhiány szele már Magyarországot is megcsapta, az első vesztesek az önkormányzatok lehetnek, leginkább anyagi okok miatt. Azért borulhatnak sötétbe az utcák, de még a bölcsődék is, mert az önkormányzatok nem tudják kifizetni a robbanásszerűen megnőtt villamosáram-árakat. Békéscsabán, Kaposváron és Berettyóújfalun is eredménytelenül zárult a közbeszerzési eljárás, nincs fedezet a többszörösére nőtt villanyszámlára. Békéscsaba tavaly 21,46 forintos árral szerződött, jövőre már 72 forintért vehetnék az áramot kilowattóránként az atlatszo.hu értesülése szerint. Márpedig az idei költségvetésben lényegesen kevesebbet tettek félre e célra. A tendert eredménytelennek nyilvánították, ám Szántó Zsolt, a polgármesteri hivatal kabinetvezetője azt ígéri, az önkormányzat és intézményei nem maradnak ellátás nélkül. Mivel az úgynevezett „egyetemes szolgáltatás” árai jelenleg jóval alacsonyabbak a szabadpiaci áraknál, ezért az önkormányzat ezekhez szeretne csatlakozni.
Hódmezővásárhely a tavalyihoz képest ötszörös emelkedéssel találkozott. Csak áramra 100 millió forintot költöttek akkor, idén ennél jóval többre lenne szükség. Holoda Attila energetikai szakértő szerint a világpiaci áremelkedésnek az önkormányzatok lehetnek a legnagyobb vesztesei, mert a drágább energiaárakat nem tudják kigazdálkodni, és kormányzati segítségre szorulnak majd. A krízisnek tavasszal lehet vége. Az viszont kizárt, hogy a 2019-es árak térjenek vissza.
Így élje túl a leállást!
Tartós kenyér, konzervek, vaj, zsír, gyertya, elemlámpa, gyufa, gyógyszer, fertőtlenítő, sebtapasz, palackos víz, tartalék telefon, akkumulátor – néhány azok közül, amiket az osztrák szakemberek javasolnak, hogy tartsunk otthon az esetleges hosszú áramszünetek átvészelésére. Boltban akkor nem fogunk tudni vásárolni készpénzzel sem!
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu
Fotó MTI/Mohai Balázs