A kenciapálma könnyed eleganciája és dús, zöld lombja magára vonja a figyelmet. Ráadásul nevelése minimális odafigyelést igényel.
Népszerűségét annak köszönheti, hogy sokat kibír, ugyanakkor nagyon szép szobanövény. A belsőépítészek kedvenc növénye is, ezért van az, hogy számos középületben, étteremben is megtaláljuk. Nem utolsó sorban pedig otthonunk ideális zöld ékszere lehet!
A kenciapálma sötétzöld levelei bármilyen környezetben jól mutatnak, nem nő túl gyorsan, de ha türelmesen várunk néhány évet, akkor hatalmas, gyönyörű pálma fogja otthonunk bármelyik szegletét díszíteni. Bár a kenciapálma híresen stressztűrő, magról mégsem egyszerű nevelni. Csíráztatáskor a mag tartósan 27 °C-os hőmérsékletet igényel, ezt a legtöbb szobakertész például nem is tudja biztosítani, ezért lehet, hogy kertészetekben csak drágán tudjuk beszerezni. Nagyon szereti a nedves nyári meleget, mégis a tűző naptól védeni kell.
A növény akár a 2,4 m-es magasságot is elérheti, átmérője pedig 1,8 m is lehet. A levélszárak ugyanis vízszintesen is nőnek. A nagyra nőtt, idős példányokat érdemes tehát a padlóra tenni, így teljesen be tudja nőni valamelyik szoba sarkát. Régebben a kenciapálma az előkelő szállodák „pálmakertjeinek” büszkesége volt. Azokat a lehetőségeket, amelyeket egy ilyen növény kínál, átgondoltan kell kihasználni. A kifejlett pálma a nagyobb helyiségek központi látványossága, kitölthetjük vele az üres sarkokat.
A jól gondozott kenciapálma színt vihet a lakás összes helyiségébe, kezelése pedig nem igényel túl sok időt. Ügyelni kell azonban a növényvédő szerek használatára, mert a levelek megperzselődhetnek. Ne tisztítsuk vegyszerrel a leveleket. Ha bármilyen vegyi anyagot kell használjunk, először próbáljuk ki valamelyik levélen, egy kisebb területen, és legalább egy hétig várjunk, hogy nem-e károsodott a kezelt levélfelület.
Felmerülő betegségek
A puha vagy kemény pikkelyek a levél fonákján a pajzstetvek jelenlétéről árulkodnak. Ha időben észrevesszük őket, megelőzhető a súlyosabb fertőzés. Hígított rovarölő szerbe mártott vattával vagy szivaccsal töröljük le őket, vagy permetezzük be egy, már bevált, kipróbált vegyszerrel. A levelek nyári sárgulását viszont a vízhiány okozhatja. Ne hagyjuk a gyökereket kiszáradni. A barnuló levélcsúcsok száraz levegőre utalnak. Az lecsúfult, elszíneződött leveleket a törzstől 1,5 cm-re vágjuk le.
A kenciapálma gondozása
Átültetéskor ügyeljünk a gyökerek épségére. Ha a gyökereket el kell távolítani, a növényt az új gyökerek megjelenéséig tisztogassuk nedves szivaccsal. A levelekről, szárakról a port és egyéb szennyeződéseket töröljük le, miközben a másik kezünkkel alátámasztjuk a levélkéket. Langyos vízzel le is zuhanyoztathatjuk, csak valóban legyünk nagyon óvatosak. Ellenőrizzük a növény egészségét, és ha rovarfertőzést észlelünk, azonnal permetezzük le, a korábban már említett módon: csakis letesztelt, bevált rovarölő szerrel.
Szedjük pontba, mit is kell tudnunk?
A kenciapálma sokat kibír. A közepes erősségű fényt kedveli, s bár a hőmérséklettel szemben nem kimondottan igényes, a tűző naptól mégis védeni kell.
A fiatal növényeket évente ültessük át jó vízvezető, kellően tömörített általános virágföldbe. Később elég a közeg felső rétegét frissre cserélni.
Nyáron locsoljuk bőségesen, télen viszont tartsuk épp csak nedvesen a közeget. Vigyázzunk arra, hogy ne öntözzük túl a kenciapálmánkat!
A kenciapálma az év bármelyik szakában beszerezhető a kertészetekből, de télen vigyázni kell arra, hogy hogy ne érje hideg, amíg hazaszállítjuk. Ha ilyen növényt vennénk, vigyázzunk arra, hogy egészséges, szép levelű példányt válasszunk.
A kenciapálma ára a magasságától függ. A kisebb példányokat viszonylag olcsón szerezhetjük be, a nagyobbak viszont már drágábbak, vagy kimondottan drágák.
Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu