A kormánypártok választási győzelme és annak aránya nem volt kérdés, ez összhangban áll a Nézőpont Intézet előzetes felmérésével, amely 55 százalékos Fidesz–KDNP-győzelmet várt – mondta Tóth Erik, a Nézőpont Intézet elemezője a Kossuth Rádió esti adásában.
A Magyar Nemzet előzetes adatai szerint 98 százalékos feldolgozottságnál 52,3 százalékkal vezet a Fidesz–KDNP, ez 13 EP-képviselőt jelentene a kormánypártnak. Az ellenzéki pártok élén a DK végezhetett 16,3 százalékkal, így Gyurcsány Ferenc pártjának 4 képviselője lehet Strasbourgban.
Várakozásaik szerint a Momentum 9,7 százalékos eredménnyel két jelöltet, a Jobbik és az MSZP–Párbeszéd szövetsége 6,5-6,5 százalékkal egy-egy képviselőt delegálhat a 751 fős Európai Parlamentbe.
Nagy az olló az ellenzéki pártok között
A Nézőpont Intézet a Demokratikus Koalíciót (DK) várta második helyre, de Tóth Erik álláspontja szerint a párt ekkora „társadalmi legitimációja nem tűnik reálisnak”. Előzetesen arra számítottak, hogy az olló az első és a második legnagyobb ellenzéki párt között nem lesz ilyen nagy.
Az adatokból kiolvasható, hogy a jól mozgósítható bázissal rendelkező Demokratikus Koalíció jöhetett ki győztesen a négypárti ellenzéki küzdelemből.
Az ellenzéki pártok között egyedüliként a DK-nak volt központi üzenete, ez pedig az Európai Egyesült Államok, vagyis a szupranacionális Európai Unió szorgalmazása.
Ezzel szemben a kormánypártok a nemzetállami hatáskörök megerősítését helyezték üzenetük középpontjába, és ez a két egymástól teljesen távol álló álláspont erősítette egymást – fogalmazott. A DK ezekkel az üzenetekkel sikeresen mozgósította táborát az EP-választásra.
Erős üzenet nélkül
A többi ellenzéki párt gyenge teljesítménye annak köszönhető, hogy nem voltak képesek hatékony és erős üzeneteket megfogalmazni az EP-választásra – fogalmazott a politikai elemző.
Az LMP teljesítményéről elmondta, hogy amíg Nyugat-Európában a zöldpártok erősödtek, addig Schiffer András kilépése óta az LMP nem tudta hitelesen képviselni a baloldali-zöldpárti politikát.
Az, hogy egy szocialista képviselő, Demeter Márta a párt egyik legmeghatározóbb politikusa, mutatja, hogy ez a baloldali-zöldpárti politika nem is az LMP identitásának része, ezért büntették őket a szavazóik – vélekedett Tóth Erik.
mti