Home Életmód Egészség - betegség Jöhetnek az új bevásárlási szabályok: ez vár ránk is? Megmutatjuk, hogyan működik...

Jöhetnek az új bevásárlási szabályok: ez vár ránk is? Megmutatjuk, hogyan működik a négyzetméter-alapú korlátozás a szupermarketekben..

A bevásárlókocsik számát is maximálhatják

Feloldhatják az általános boltzárat, helyette új, részletesebb vásárlási korlátozásokról tárgyalhat a kormány a Kereskedelmi- és Iparkamara javaslata alapján – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő többek között négyzetméter-alapú korlátozások lehetőségét említette – összeszedtük, hogyan is működik ez ott, ahol már bevezették. Íme!

A koronavírus elleni harc részeként logikusan merül fel, hogy korlátozni kell a nagyobb tömegek összeverődését – és hol máshol jöhet össze legkönnyebben és leggyorsabban a legtöbb ember, ha nem épp a bevásárlóközpontokban?

A magyar kormányfő beszédéből kiderült, noha az üzleteket kinyitnák, korlátozásokat mindenképpen alkalmaznának, szóba kerültek speciális bevásárlóközponti és pláza-szabályok is.

Korábban, a járvány tavalyi kezdete óta próbálkoztak éppen ezért a legnagyobb kereskedelmi láncok és kormányok azzal, hogy rászorítsák a vásárlókat arra, tartsák be a távolságtartás szabályait. Mégpedig a legegyszerűbben úgy, hogy egyszerre csak bizonyos számú vásárlót engednek be az üzletekbe – ezt az ötletet látszik követni a hazai kamara javaslata.

Mindenki ezt olvassa most!

De hogyan is működik ez a gyakorlatban? Nos, pontosan úgy, ahogyan azt elképzeljük: az áruházi „beengedő-emberek” felügyelik a bejáratokat, limitálják például a bevásárlókocsit számát és alkalmazzák az „egy ki, egy be” elvet, azaz a soron következő vásárló csak akkor léphet be a boltba, ha az előző már elhagyta azt.

opera pillanatfelvétel 2022 05 28 143645 www.bmbah.hu

És hogy mennyi is pontosan az annyi, azaz hány fős létszámkorlátozásokra kell, illetve lehet számítani? Erről pontos hazai információk jelenleg nincsenek, hiszen a kormány csak holnapi ülésén tárgyal egyáltalán az ötletről. Támpontul azonban álljon itt egy külföldi péda! Tavaly a Tesco az Egyesült Királyságban nagyság szerinti sávokba sorolta üzleteit, és e szerint határozta meg, egyszerre mennyien lehetnek egy légtérben: íme!

A lánc legkisebb, nagyjából 180 négyzetméteres boltjaiba egyszerre 10 vásárlót engedtek be Angliában. A hazai Tesco Expressz-méretű, 200-300 négyzetméteres boltokban 15 fő tartózkodhatott egyszerre, a körülbelül 2000-2300 négyzetmétertől kezdődő hipermarketekbe 150 főnél indult a vásárlói limit, a nagyjából 3000 négyzetméteres bevásárlóterületű üzletekbe 200 fős határt szabtak, (ebbe a kategóriába idehaza például a kőszegi vagy sárvári üzletek tartoznak). Az áruházóriás nagyobb, 5000, illetve 6000 négyzetmétert meghaladó bevásárlóterületű üzleteiben 300 főnél húzták meg a határt. (összehasonlításképp: 5 ezer négyzetméteres kategóriába idehaza a például a lánc soproni, gödöllői, salgótarjáni, vagy váci, gyulai boltjai tartoznak, ennél is nagyobbak több budapesti üzletük, székesfehérvári, szegedi, miskolci, nyíregyházi hipermarketjük, vagy budaörsi központjuk – forrás innen)

Általánosságban az mondható el: 5 fő mehetett be a Tesco üzleteibe 1000 négyzetlábanként, azaz nagyjából 92 négyzetméterenként.

Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!

A láncok további ötletekkel igyekeznek megkönnyíteni a várakozás perceit a vásárlóknak – így például mobiltelefonos applikációkkal koordinálják a sorbanállást. Ez úgy működik, hogy a látogató okostelefonjával lényegében virtuális sorszámot húz, és készüléke jelzi neki, ha sorra került és bemehet az üzletbe.

Az üzetek jellemzően közlik csúcsidőszakaikat és üres óráikat is, hogy megkönnyítsék a bevásárlás tervezését. A Mark’s and Spencer üzletlánc például olyan alkalmazást fejlesztett, melyben a vásárlási időzónák foglalhatóak le, rövidítve a bolt előtti várakozást. A nagy parkolókkal rendelkező üzletek előtt ideiglenes kordonokat állítottak fel, segítve a távolságtartást és a vásárlók terelését.

Az legtöbb üzletben használatos szabályok a következők: egy bevásárlókocsival egy fő menjen a boltokba, kerülje mindenki a családi bevásárlást! Gyerekek lehetőleg csak akkor kísérjék el szülőjüket, ha felügyeletük másképpen nem megoldott: erre legtöbb helyen emlékeztetik is a vásárlókat.

blikk

Hirmagazin.eu

ElőzőKoronavírus-matek: Már látni, mikor hullik ki a járvány méregfoga..
KövetkezőA Föld sem úszta meg a márciusi űrrobbanást..
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás