Az egyezmény véget vet a hónapok óta tartó libanoni konfliktusnak, amely több ezer halálos áldozatot követelt, különösen a libanoni civil lakosság körében. Az alku értelmében:
- Izrael két hónapon belül kivonja csapatait Dél-Libanonból, és az irányítást a libanoni hadsereg veszi át.
- A Hezbollahnak a Litani folyótól északra kell visszavonulnia, ezzel csökkentve az izraeli határ menti feszültségeket.
Biden és az USA szerepe
Biden hangsúlyozta, hogy a tűzszünet célja egy tartós fegyvernyugvás kialakítása, és példaként szolgálhat a gázai konfliktus rendezéséhez is. Ugyanakkor a Hezbollah és más terrorcsoportok aktivitása továbbra is aggodalomra ad okot, de Biden szerint Izrael biztonsága nem lesz többé veszélyben
Netanjahu álláspontja
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök elmondta, hogy a tűzszünet elfogadása lehetőséget ad Izrael számára, hogy erőforrásait az Iránnal és a Hamásszal való konfliktusokra összpontosítsa. Netanjahu kijelentette, hogy ha a Hezbollah megsérti a megállapodást, Izrael kész lesz újra katonai erőt alkalmazni.
Kritikák és aggodalmak
Az izraeli nemzetbiztonsági miniszter, Itamar Ben-Gvir bírálta az egyezményt, mondván, hogy a libanoni hadsereg nem képes hatékonyan ellenőrizni a területet és megakadályozni a Hezbollah visszatérését, ami Észak-Izrael biztonságát továbbra is fenyegeti.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter reakciója
Szijjártó Péter a megállapodást pozitív lépésként értékelte, amely lehetővé teszi a konfliktus miatt elmenekült izraeli és libanoni emberek hazatérését. Kiemelte, hogy a nemzetközi közösségnek biztosítania kell a tűzszünet betartását, mert ez a térség stabilitásának kulcsa. Hozzátette: reméli, hogy hamarosan hasonló jó hírek érkeznek Magyarország szomszédságából is