Home Életmód Életmód hírek Jobb kezét gránát vitte el, így ballal is a világ legjobbja lett...

Jobb kezét gránát vitte el, így ballal is a világ legjobbja lett – Takács Károly elképesztő története! Oszd meg!

„Ami nem öl meg, az megerősít” – írta Nietsche, és akár Takács Károlyra is gondolhatott volna közben.

A szerény sorból származó sportlövő hiába volt a világ akkori egyik legjobbja, tiszthelyettesként nem indulhatott el a berlini olimpián.

Nem sokkal később a magyar sportvezetés is változtatott az ódivatú szabályokon, így végre bekerült a válogatottba, de ekkor egy balesetben elveszítette lövőkezét. Ekkor csak Horthy engedélyével maradhatott katona, de meghálálta a sorsnak a lehetőséget. Hihetetlen kitartással és edzésmunkával bal kézzel is a legjobbá vált, előbb magyar bajnok, majd világbajnok lett, hogy a háború után egymás után kétszer is győzzön az olimpián. „Nem akartam alulmaradni a sorssal szemben és végül is sikerült győznöm” – sportlegendánk felemelő története (1. rész.)

Apai nagyapám – aki fiatal tüzérként harcolt a második világháborúban – gyakran emlegette nekem Takács Károlyt a kitartás mintaképeként. Így már gyerekkoromban sokat hallottam legendás sportolónkról, aki azután nyert két olimpiai bajnokságot, hogy jobbkezét elveszítette. Ballal még jobb lett. Takács többször megharcolt a sorssal, már a Horthy-rendszerben is meg kellett küzdenie a régimódi, vaskalapos szabályokkal, aztán jött a tragikus sérülés, majd a második világháború, s végül a kommunista diktatúra. „Nem akartam alulmaradni a sorssal szemben és végül is sikerült győznöm” – mondta még 1943-ban, hosszú évekkel olimpiai győzelmei előtt, de már csodálatos visszatérése után.

Takács Ferenc / Fotó: Arcanum.hu

Ócska pisztolyával nyerte meg a versenyeket

Takács Károly 1910. január 21-én született Budapesten, szülei szerény körülmények között nevelték, és, hogy jobb, kiszámíthatóbb élete legyen, már 14 évesen beadták a jutasi Honvéd Altisztképző és Nevelő Intézetbe. Néhány évvel később hivatásos katona lett, így tudott hű maradni szerelméhez, a lövészethez. „Már gyermekkoromban a pisztoly volt legkedvesebb játékszerem – mesélte 1942-ben a Képes Sportnak. –

Tizenkét éves lehettem, mikor egy „igazi“ forgópisztolyt szereztem már magamnak, de a birtoklás öröme csak rövid ideig tartott. Szüleim meglátták nálam a veszedelmes játékszert és azonnali hatállyal elkobozták tőlem. Két évvel később tiszthelyettesképző és nevelőintézetbe kerültem. Itt azután rövidesen áldozhattam kedvelt sportomnak, a céllövészetnek: harmadéves koromban az intézet legjobb hadipuskásává küzdöttem fel magamat.

Sajnos, az intézetben pisztolylövés nem volt s erről a legkedvesebb álmomról egyenlőre [egyelőre] még le kellett mondanom. De nem kellett sokáig várnom. Tizennyolc éves koromban kikerültem a csapathoz, ahol egyre több alkalmam nyilt a magam képzésére és az ottani céllövőélet fellendítésére. Az eredmény nem is maradt e1. Rövidesen megnyertem a dandár hadipuska bajnokságot, majd hadipisztolyban is a dandár legjobb céllövője lettem. A MOVE országos bajnokság jelentette számomra 1931-ben az első nagy versenyt és egy év komoly munkája meg is hozta az eredményt. Saját >Fég< típusú céllövő pisztolyommal 10 lövés közül 86 találattal megnyertem a versenyt.”

Bár külön nem említette ebben a riportban, ez a „Fég” pisztoly avítt, ócska fegyver volt ahhoz képest, amivel a többiek küzdöttek. Takács Károly „egyszerű” származása miatt komoly hátrányból indult, csak akaraterejének és kitartásának köszönheti, hogy sikerült bizonyítania a  tisztek között.

Tiszthelyettesként fel sem vették a lövészegyesületekbe

A fiatal sportoló-katona több sportban is kipróbálta magát, de a lövészet volt a mindene, hihetetlen tehetséges volt, egymás után nyerte a céllövő bajnokságokat, egy olyan sportágban jeleskedve, amely hagyományosan a tisztek terepe volt, és ez Horthy Magyarországán még a huszadik század első felében is így maradt. „1933-ban ugyancsak régi pisztolyommal 499 ponttal második helyen végeztem az országos bajnokságban. Egy év múlva a honvéd központi testnevelő intézet hallgatója lettem s bizony csak néha tudtam időt szakítani az edzésre és versenyzésre. Minthogy pedig tiszthelyettes nem lehetett polgári lövészegyesület tagja, egyenlőre [egyelőre] nem nyílt módom, hogy a pisztolylövéssel foglalkozzam” – mondta a fent már idézett riportban.

Tiszthelyettesként ráadásul kiemelkedő tudása ellenére sem indulhatott el a berlini olimpián – az csak a tisztek számára volt lehetséges… Őrmesterként itthon maradt, így olyan svéd és német altisztek (!) győztek, akiknél ő rendre jobb eredményeket ért el. Berlin után aztán itthon is belátták, hogy mekkora ostobaság ez a szabály (is), így Takács hosszú idő után végre bekerült a válogatott keretbe.

Végre bekerült a válogatottba, de jött a baleset

„Háromévi hallgatás után, háromhónapos edzéssel, mégis bekerültem a helsinki világbajnokságra tervezett válogatott keretbe, tartalékként! – mondta már 1954-ben, szintén a Képes Sportnak. – 1938 áprilisában gyorstüzelő pisztolyommal a 15 főből álló, volt berlini olimpiai keretet legyőztem! És a még ez évben rendezett versenyeken is jól szerepeltem…

Ezután, mintha megbocsátották volna, hogy altiszt vagyok. Bekerültem az olimpiai keretbe! Nagyon boldog voltam. De nem sokáig… 1938. szeptember 15-én, Baján a hadgyakorlaton egy gránit elvitte a jobbkezem fejét.”

Felfogni is nehéz egy ilyen tragédiát, az egy dolog, hogy sportpályafutásáról minden józan számítás szerint lemondhatott, de a baleset után leszerelés várt rá. Egy egyszerűbb, gyengébb jellemet összetört volna az a hatalmas pofon, őt megerősítette. Hogyan is írta Nietsche? „Ami nem öl meg, az megerősít.”

Bokáig állt töltényhüvelyekben

„Az a kéz, amely a pisztolyt olyan szilárdan fogta, nem volt többé – írta itt olvasható tanulmányában Takács Ferenc. – A részvétnyilvánítók mindegyike meggyőződéssel hitte, hogy örökre vége céllövő karrierjének. Ő azonban nem adta fel.

Kérvényt nyújtott be a >legfelsőbb hadúrhoz<, hogy továbbra is a honvédség keretén belül maradhasson. Miután Horthy Miklós kedvező döntést hozott, azonnal elkezdett balkézzel gyakorolni. A sikerben egyedül ő bízott. Előző életében is megmutatkozott hihetetlen akaratereje, de most azután önmagát nem kímélve fanatikus edzésekbe kezdett. Társai fejcsóválva, de tisztelettel nézték, amikor egy-egy gyakorlás után bokáig állt a töltényhüvelyekben”.

„Takács Károly ht. őrmesternek a tényleges szolgálatban kivételes kegyelemből való meghagyását engedélyezem. Horthy.” – írta a kormányzó, és képzelhetjük, hogy mit érzett hősünk akkor, amikor elolvasta ezeket a sorokat. A törvény szerint – mint „fogyatékost” – le kellett volna szerelni, de így mégis folytatta.

Pisztoly-lövészet a Ludovikán (1937) / Fotó: Fortepan.hu

Már egy évvel később sikerült győznie

„Mindenki azt hitte, örökre végeszakadt versenyző pályafutásomnak, én azonban már a szerencsétlenség pillanatában elhatároztam, hogy ezentúl balkézbe veszem a pisztolyt – emlékezett vissza a balesetre és a folytatásra a Képes Sport már idézett 1942-es riportjában. –

A következő év tavaszáig állandó erős edzést tartottam balkézzel, mintegy 10-15.000 töltényt lőttem el. Nem akartam alulmaradni a sorssal szemben és végül is sikerült győznöm. Úgy emlékszem rá, mintha ma lett volna: 1939 áprilisában céllövő- és automatapisztolyszámban megnyertem az országos versenyt.

Külön érdekessége volt ennek a versenynek, hogy azon céllövő pisztolyban balkézzel 523 pontot értem el, míg a legjobb jobbkezes eredményem csak 521 pont volt. Még ebben az évben sikerrel szerepeltem a luzerni világbajnokságon [túl szerény, hiszen világbajnok lett – MG] s azóta is csak növekedtek eredményeim: 1940-ben tíz, 1941-ben tizenkettő, 1942-ben tizennyolc versenyt nyertem. Nem mondhatok mást mint azt, hogy 1943-ban minden versenyen szeretném megszerezni az elsőséget.”

Egészen elképesztő, hogy Takács Károly már 1939-ben megnyerte az országos bajnokságot, majd világbajnok lett a magyar csapattal ötalakos gyorspisztolyban! Ő is – ahogyan annyian – már az 1940-es olimpiára készült, de az elmaradt. Közbeszólt a sors (ismét) és a háború – Takács fronttisztként szolgált, majd 1945-ben amerikai fogságba került.

„A háború vége felé Németországban amerikai hadifogságba került Takács, de amint hazatérhetett, azonnal kereste a lehetőséget az edzésre – írta Takács Ferenc. –

Kitartása és önfegyelme a régi. Szél- és esőmentes időben mindig a lőtéren volt, télen pedig szobában felállított hatalakos lőtáblán gyakorolta a célra tartást, a pisztolyvezetést, a mutatóujj mozgását, valamint az ütemérzéket.

A honvédségi versenyeken kívül sorra nyerte az országos bajnokságokat és egyre nagyobb terveket dédelgetett a jövőt illetően. 1947-ben a Partizán SE színeiben szerezte meg az önműködő sportpisztoly olimpiai rendszerű 60 lövéses versenyszám első országos bajnoki címét. 1948-tól a Budapesti Honvédban versenyzett, majd a híres sportszázad tagjaként készült az 1948-as londoni olimpiára.”

A cikk folytatása hamarosan..

Forrás: pestisracok.hu

ElőzőGyőzike kiakadt! Kijelentette: ő a magyar Jókai Mór! Oszd meg!
KövetkezőElképesztő brutalitás! Letörték a Margit hidat díszítő koronák keresztjét! Oszd meg!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás