Jó hír a tisztességes magyar, illetve amerikai állampolgároknak, rossz hír – állampolgárságra tekintet nélkül – a maffiózóknak, különösen a fehérgallérosoknak, hogy együttműködési szerződést kötött az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) és az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI). Szoros együttműködésben küzdenek tovább a szervezett bűnözés terjedésének visszaszorítása érdekében. A fő feladatokat hazánkban a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) látja el. Mindezt – huszonnégy év együttműködés után – immár önálló egységként, Transzatlanti Műveleti Osztály keretében teszik. A Pesti Srácok bemutatja a történelmi előzményeket is.
Az FBI-NNI Nemzetközi Egység 2000 óta foglalkozik a szervezett bűnözés megelőzésére vonatkozó információk cseréjével. A cél a kezdetektől fogva az volt, hogy az olyan bűncselekmények ellen – amik mind az USA, mind Magyarország érdekeit sértik –, összehangolt fellépés legyen. Az egységnél dolgozó FBI-ügynökök megosztva dolgoznak az Amerikai Egyesült Államok Budapesti Nagykövetségén és a KR NNI Labanc úti főépületében.
A világon egyedülálló FBI–NNI Nemzetközi Egység szorította ki 2000-re végleg Budapestről az ukrán-orosz-izraeli állampolgárságú Szemjon Mogoljevicset, azaz Szeva bácsit. Ugyanennek az egységnek volt köszönhető, hogy elfogták az USA-ban a ’90-es évek alvilági bandaháborújának kirobbantóját, Kisbandit, azaz Lakatos Andrást. Ez csak két példa a sikeres közös nyomozásra az egység működésének 24 éve alatt.
A rendszerváltozás óta a magyar rendőrség folyamatosan együttműködik a Szövetségi Nyomozó Irodával (FBI), de azt kevesen tudják, hogy az FBI budapesti állandó jelenléte még Orbán Viktor első miniszterelnöksége idején, 1999-ben merült fel. A miniszterelnök ekkor találkozott a Budapestre egyszerre érkező George Tenettel, az Egyesült Államok Központi Hírszerző Hivatalának (CIA) igazgatójával, valamint Louis Freeh-sel, az FBI akkori igazgatójával.
“Az éjszakai életben Szeva bácsiként ismert Mogiljevics akkor (1999-ben – a szerző) már évek óta Budapesten élt, övé volt a Schwinn-Csepel kerékpárgyár, valamint a hadi- és űripari mágneseket gyártó Magnex. Amerikában pénzmosással vádolták, magyarországi kiszorítása tulajdonképpen a CIA és az FBI igazgatói budapesti látogatásának a következménye volt.” – írta e sorok szerzője korábbi lapjában.
AZ ORSZÁGOS RENDŐRFŐKAPITÁNY ÉS AZ FBI IGAZGATÓ-HELYETTESE SZERZŐDÖTT.
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) az eddigi példaértékű kapcsolat további fejlődése, valamint a folyamatosan növekvő transzatlanti szervezett bűnözés által jelentett fenyegetések elleni hatékony fellépés érdekében a kooperáció fokozásáról döntött. A két szervezet a konstruktív partnerség jegyében április közepén együttműködési megállapodást kötött. Az ORFK részéről dr. Balogh János r. altábornagy, országos rendőrfőkapitány, míg az FBI részéről Michael D. Nordwall, igazgató-helyettes látta el kézjegyével a memorandumot. Az egymás munkáját segítő, kölcsönös és bizalmi alapon működő összefogás az elmúlt évek minőségi munkakapcsolatára építve néz a jövő kihívásai elé, melynek fókuszában nemcsak a két nemzet, hanem az Európai Unió térsége, valamint a két kontinens biztonságának szavatolása áll.
MIÉRT TUDNAK EGYÜTTMŰKÖDNI A MAGYAROK ÉS AZ AMERIKAIAK?
A szövetségi ügynökök tapasztalataikra építve tudnak hazánkban az egyes ügyekben tanácsadói funkciót betölteni, ugyanakkor az amerikai társszervek képviseletében eljárva közvetlenül továbbítják az egyes ügyekben a releváns információkat a magyar kollégáiknak. Ezek között előfordul közigazgatási-, előkészítő-, vagy büntetőeljárás, de akár titkos információgyűjtés is.
Kép: Police.hu;
Cikk: PestiSrácok.hu;
#fbi, #fbiakadémia, #együttműködés, #miavéleményed, #monddmegte, #tiktok, #hirmagazin,