Általános vélemény szerint Jimi Hendrix hatalmas tehetség volt, igazi virtuóz, minden idők egyik legnagyobb rock- és bluesgitárosa. A legkülönfélébb zenei hatásokat fogadta be, addig sohasem hallott hangzásokat szólaltatott meg, és megújította az elektromos gitár formanyelvét.
Az USA északnyugati sarkában, a Washington állambeli Seattle-ben született 1942. november 27-én Johnny Allen Hendrix néven. Ősei között egyaránt voltak fehérek, feketék és indiánok. Apja kertész volt és szaxofonozott; anyja zongorázott. Amikor 1945-ben az apa hazatért a háborúból, átkereszteltette fiát a James Marshall Hendrix névre. Nagy lemezgyűjteménye volt, s otthon egyfolytában szólt a rádió, és Jiminek a negyvenes-ötvenes évek amerikai slágereit hallgatva mindinkább kedve támadt a zenéléshez. Tizenegyedik születésnapjára kapott egy olcsó hawaii gitárt apjától, majd vett magának egy dobgitárt, és gyorsan megtanult játszani rajtuk. Nemsokára idősebb muzsikusokkal együtt lépett föl. A kottaolvasást viszont sohasem sajátította el – mindig úgy tanult, hogy más zenészeket nézett, hallgatott, és utánozta őket.
Út a sikerhez
Tizenkilenc évesen beállt a hadseregbe, ejtőernyős lett, de hamar leszerelték, mert eltört a bokája. Ekkor határozta el, hogy zenészként fogja megkeresni a kenyerét. A követkézéi években híres énekesek – köztük Sam Cooke, Liltle Richárd, az Isley Brothers – kísérőzenekaraival járta az országot. Saját együttesét New Yorkban, 1965-ben alakította meg Jimmy James and theBlueFlames néven. A nagyváros diák- és művész-negyedének, GreenwichVillage-nek a klubjaiban léptek föl, és hamarosan megkedvelte őket a hallgatóság. Itt hallotta őket Bob Dylan is. Hendrix élete 1966 szeptemberében, a Café Wha?-ban adott koncerttel megváltozott. Biyan „Chas” Chandlert, az Animals basszusgitárosát és menedzserét annyira lenyűgözte a fiatal gitáros játéka, hogy rábeszélte: utazzon vele Angliába. Londonban Jimmy James ismét megváltoztatta a nevét, és megalakult a The Jimi Hendrix Experience, amelyben Noel Redding basszusgitározott és Mitch Mitchell dobolt. A trió 1966-ban Párizsban is bemutatkozott. Európa-szerte hatalmas szenzációt keltettek -ebben kétségtelenül Hendrix erotikus kisugárzásának is része volt. Félreérthetetlen csípő mozdulataival, fülsiketítőre feltekert hangerővel és gitárjainak szétverésével egyszerre provokálta és elbűvölte a közönséget.
Koncertek, lemezek
A zenekar gyors egymásutánban adta koncertjeit, hogy a második nagylemez, az Axis: Boldas Love (1968) eladását serkentse. A következő, dupla albumot, az 1968-as ElectricLady-hindet a lemezboltok először nem akarták forgalmazni, mert 21 meztelen nő fotója volt a borítóján, de miután a lemezcég hajlandó volt a lemezt barna „papírhuzatba” csomagolni, mégis árusították. A trió hivatalosan 1969 elején oszlott föl.Hendrix ezután egy ideig különféle alkalmi együttesekkel kísérletezett. BillyCox, akivel még a katonaságnál kötött barátságot, csatlakozott hozzá basszusgitárosnak. Mitchell és Cox mellett egy ütős, egy billentyűs és egy második gitáros is kísérte Jimit az 1969. augusztusi fellépésén, a nevezetes woodstocki fesztiválon. Az év vége felé Hendrix megalakította a Band of Gypsys (Cigányzenekar) nevű együttesét Coxszal és Buddy Miles dobossal. Szilveszterkor léptek föl először a New York-i FillmoreEast koncertteremben. Egyetlen albumukon az ott felvett zenei anyag hallható.
1970 elején Hendrix önvizsgálatot tartott, el kellett döntenie, merre tovább. Fölvetődött az Experience újjáalakításának ötlete, de nem lett belőle semmi. A gitáros tavasszal és nyáron Mitchell és Cox kíséretében turnézott, majd augusztusban fellépett Angliában, a Wight-szigeti fesztiválon. Közben azt fontolgatta, hogy nagy létszámú zenekart alakít, mert úgy látta, a trió szűkös keretein belül nem képes kiteljesíteni zenei elgondolásait. Álma azonban nem valósulhatott meg, mert 1970. szeptember 18-án, hírnevének csúcsán, Londonban meghalt. A halottkém jelenése szerint „barbiturátmérgezés miatt hányadékot lélegzett be”.
Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu