Home Főhírek Gazdaság Jelentősen drágult az üzemanyag mától..

Jelentősen drágult az üzemanyag mától..

mitol fugg az uzemanyag ara, petroman.eu

Jelentős üzemanyagár-emelkedést tapasztalunk csütörtöktől a kutakon, ugyanis a beszerzési árak emelkednek. A benzin esetében a változás mértéke bruttó 8 forint, míg a gázolajért bruttó 10 forinttal kell majd a kutaknak többet fizetni – írja a holtankoljak.hu.

Az aktuális átlagárakat tekintve ma az alábbiakat tapasztalhatjuk:

  • 95-ös benzin: 590 Ft/liter
  • Gázolaj: 601 Ft/liter

A fentiekhez adódhat hozzá az emelés mértéke csütörtöktől – olvasható a holtankoljak.hu-n.

..De mitől függ az üzemanyag ára?

Legtöbbünk egyértelműen tudja a választ arra, mi is az az üzemanyag. Napi szinten használjuk, régóta létezik a köztudatban és legtöbben még pár forintos áresésnek is örülünk. A világban történő események is nagyban befolyásolják az üzemanyag-árakat és mindig talány, hogy melyik irányba változik az ára.

Alábbi cikkünkben arra keressük a választ, mi befolyásolja az üzemanyagok árait!

Az üzemanyag ára számos tényezőtől függA Benzin árának összetevői:

A benzin kiskereskedelmi árának 4 fő összetevője van:

  • a kőolaj ára
  • a finomítási költségek és nyereség
  • elosztási és marketing költségek és nyereség
  • adók

Ezen kívül szintén az árakat befolyásoló tényező az ellátás lehetősége, a szállítás, a fogyasztók igénye, a napi ingadozásba pedig a dollár-forint árfolyam egymáshoz viszonyított aránya is beleszól.

Ahhoz, hogy üzemanyagot tankolhassunk, elsősorban kőolajra van szükségünk, amit az olajtermelők biztosítanak. A világ legnagyobb kőolaj-termelő országa egyébként az Amerikai Egyesült Államok, utána Oroszország, ezt követi Szaúd-Arábia, majd Kanada és Irak.

Az üzemanyag ára tehát elsősorban attól függ, hogy a kőolajat termelő ország milyen áron adja az árut. A dollár árfolyamingadozása pedig egyértelműen kihat a napi szinten változó árakra. A forint „erőssége” csökkentené az árakat a kutakon is.

A keresleti-kínálati tényezők sajnos ritkán vannak egyensúlyban, ideális esetben éppen annyi lenne az olajkutakból kinyert mennyiség, mint amennyit felhasználunk. Ha az olajkészletek csökkennek, az árak emelkednek.

Az OPEC

A kőolaj és üzemanyag változására nagy hatással van az OPEC, azaz a Kőolaj Exportáló Országok Szövetsége. Ez a kartell a világ olajtermelésének 40%-a felett rendelkezik. A résztvevő országok vezetői rendszeresen üléseznek, akárcsak egy parlamentben és alakítják, döntéseikkel befolyásolják az árak alakulását.

A világban történő események

Az olajárat a rengeteg változó mellett a történelmi események is mozgatják. A 2005-ös Katarina hurrikán például súlyos károkat okozott az egyesült Államok finomítójában és termelési kapacitásában a Mexikói-Öbölben.

Az olajár egy rövid időre 70 dollár fölé emelkedett, majd hirtelen visszaesett, miután Bush elnök úgy döntött, hogy 30 millió gallont enged ki az ország stratégiai kőolaj tartalékaiból. Mivel Amerika a legnagyobb olajtermelő, a természeti esemény az egész világ üzemanyagáraira hatással volt. A jelenlegi háborús helyzet szintén befolyással van az üzemanyagárakra.

Az adók

Miért van az, hogy országonként változnak az üzemanyag árak? Természetesen a különböző áfa- és jövedéki adó kulcsok Európában, valamint a külföldi adóösszegek változása is beleszól az árak alakulásába. Az adók miatt, ha a kőolaj-termelők ingyen adnák az üzemanyagot, nekünk akkor is fizetni kellene érte egy bizonyos összeget, az itthoni adóktól függően.

Jelenleg az adó itthon minden liter üzemanyag esetében 250-280 forint között mozog. Éppen ezért lehetséges az, hogy egyes országok között még Európában is hatalmas különbség van az üzemanyag fogyasztói ára között. Jelenleg 2023 év első hónapjában a legmagasabb fogyasztói ár Norvégiában, a legalacsonyabb pedig Oroszországban van. Sajnos Magyarország igen rangos helyet foglal el a listán, egyáltalán nem tartozunk az olcsó országok közé, főleg az átlagkeresettel összehasonlítva.

A fenti cikkben az üzemanyagárak befolyásolói közül csak a legfontosabb alappillérekről volt szó, azonban nem beszéltünk a kutak közötti különbségekről.

Forrás1

Forrás2

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás