Kötött pályaDéli körvasútvasútépítésEurópai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF)BudapestTataETCSUkrajna
Jelentős uniós pénz érkezett a Déli Körvasút beruházásának második ütemére
mti, Lázát János/Facebook
2024.07.18. 13:49 –Szabó Ákos
Mintegy 113 milliárd forintnyi.
HIRDETÉS
Az Európai Bizottság több mint hétmilliárd euró összegű uniós támogatásban részesít 134 közlekedési projektet, köztük kilenc magyar, fenntartható, biztonságos és intelligens közlekedési infrastruktúrák kiépítését célzó kezdeményezést – tájékoztatott a brüsszeli testület szerdán.
A hétmilliárd euró 80 százalékát vasúti fejlesztések számára különítették el
– emeli ki a közlemény.
Nem csak a Déli Körvasúthoz érkezett forrás
Magyarország 306 millió euró összegű finanszírozásban fog részesülni kilenc beruházás megvalósítására, amelyek közül négy nemzeti projekt, a többi pedig nemzeti szervezet részvételével megvalósuló, több országra kiterjedő uniós kezdeményezés. A finanszírozás vissza nem térítendő támogatást jelent, amelyet a projekt összköltségének társfinanszírozására használhatnak fel a tagországok.
Közéjük tartozik
- a budapesti Déli Körvasút kiépítésére,
- 35 MÁV-START mozdony egységes európai vonatbefolyásoló rendszerrel (ETCS) felszerelésére és a tatai biztonságos és védett tehergépjármű-parkoló korszerűsítésére irányuló projektek,
- valamint az EU-Ukrajna szolidaritási folyosók részét képező magyar-ukrán vasúti határátkelőhelyek kapacitásának növelésére irányuló projekt második üteme.
A Déli Körvasút budapesti, az agglomerációs és az uniós határokon keresztülívelő közlekedést is fejleszti
Szintén a hírhez kapcsolódó posztot tett közzé Lázár János építési és közlekedési miniszter Facebook-oldalán, nem sokkal annak megjelenése után. Reflektált arra, hogy az Európai Bizottság nemrég tette közzé azon beruházások listáját, amelyet a CEF (Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz) keretében támogat.
Hozzátette:
„Kisebb fejlesztések mellett a Budapest-Kelenföld-Ferencváros vasútvonal korszerűsítésére 290 millió euró uniós forrást nyertünk (ez mintegy 113 milliárd forintot jelent átszámítva – a szerk.). A Déli Körvasút második ütemét jelentő beruházással nemcsak Budapest és az agglomeráció közlekedését javítjuk, de a kontinens országait és nagyvárosait összekötő vasútvonalak hálózatát is. Az egész régió közösségi közlekedését tesszük jobbá.”