Eddig ismeretlen kőolajmezőt sikerült felfedezni
– jelentette be a Mol.
Vecsés határában, 2100 méter mélyen bukkantak rá. A magyar olajcég júliusban kezdett kutatófúrásba a területen.
Az új kút napi 600 hordó termeléssel indul, későbbi tervezett 700-1000 hordós termelése mintegy 10%-kal növeli a Mol Magyarország és 5%-kal Magyarország kőolajkitermelését.
A legfrissebb hírek itt!
A Vecsés-2 nevű olajkút a Mol harmadik legnagyobb hozamú magyarországi kútja lett, egyedül képes kiváltani az elöregedő algyői mező teljes éves természetes hozamcsökkenését.
A kúttesztelések során bebizonyosodott, hogy gazdasági hasznosításra alkalmas a talált kőolaj, ezért a kutat november 11-én termelésbe állították. Az olajat közvetlenül a százhalombattai Dunai Finomítóba szállítják.
„Minden csepp Magyarországon kitermelt kőolaj hozzájárul ahhoz, hogy csökkentsük az ország energiafüggőségét, ezért is nagy öröm számunkra ez a kutatási siker – mondta Hernádi Zsolt. A Mol-csoport elnök-vezérigazgatójának tájékoztatása szerint
a cég az elmúlt 5 évben 133 milliárd forintot költött erre,
ha ezt nem tennék, évente 15-20 százalékkal csökkenne a termelésük.
Termelési adatok
A Mol a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon. 2021-ben a hazai termelésből a kőolaj mintegy felét (3,5 millió hordó) és a földgáz körülbelül 90 százalékát (1,4 millirád m3) a Mol biztosította. A Mol-csoport kőolaj-és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legnagyobb, jelenleg a teljes termelés harmadát adja.
A legfrissebb hírek itt!
Befektetés
A Mol a következő 5 évben csaknem 200 milliárd forintot tervez befektetni a magyarországi kőolaj-és földgázkitermelés fejlesztésébe, ennek közel 60-65 százaléka földgáz, 20-25 százaléka kőolaj célú, a maradék pedig az infrastruktúra biztonságos fenntartását, pótlását célozza.