Home Életmód Egészség - betegség Jelenleg nulla az esélye annak Magyarországon, hogy koronavírussal fertőződjünk – a rádióműsorban...

Jelenleg nulla az esélye annak Magyarországon, hogy koronavírussal fertőződjünk – a rádióműsorban szakértőkkel telefonon a koronavírusról – hanganyag

Fotó: MTI/EPA/Vu Hong

A koronavírusnak hétfő délig 2794 regisztrált megbetegedéséből 80 halálos áldozata volt.

A fertőzöttek közül 54-en teljesen felépültek. Az adatokat egy internetes térkép alapján lehet nyomon követni, amit az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján töltenek fel, és néhány percenként frissül. Azt is megmutatja, hogy mely országokban tartanak nyilván koronavírussal fertőződött betegeket.

A fertőzéses esetek döntő többségét Kínában tarják számon a szakemberek, más országokban az esetszámok tíz, de inkább öt alatt vannak. Közben mérsékeltről magas szintűre módosította a tüdőgyulladással járó új koronavírus nemzetközi veszélyességét hétfőn a WHO. Az adatokat egy internetes térkép alapján lehet nyomon követni, itt:

https://www.safetydetectives.com/novel-coronavirus-ncov-real-time-report/

 

Magyarországon még nincs regisztrált megbetegedés. Hirmagazin.eu
Magyarországon még nincs regisztrált megbetegedés. Hirmagazin.eu

Kínában a holdújév ünnepéhez kapcsolódva általában egy hét szünetet kapnak az emberek, ezt most három nappal meghosszabbították, Sanghajban február 9-ig maradnak zárva a munkahelyek, iskolák. Sokat utaznak a kínaiak az újévi szünetben, eddig 400 millió vonat- és 80 millió repülőjegyet váltottak erre a pár napra.

Az utazások nagy részét nem kellett elhalasztani, kivéve a fertőzés gócpontjaként nyilvántartott Vuhan térségét, ahol – tömegközlekedési eszközök nélkül – több tízmillióan vannak bezárva városuk határai közé. Az országban felfüggesztették a vadhús-kereskedelmet, és ideiglenes sürgősségi központokat nyitottak.

Nehéz megkülönböztetni az influenzától

Várkonyi István infektológus, a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórház infektológiai intézetének intézetvezető főorvosa a Kossuth Rádió A nap kérdése című műsorában elmondta, „a 60-as évek végén felfedezett víruscsaládról van szó, amit koronavírusnak szoktunk nevezni. Felső légúti tüneteket okoz, hasonlóan az influenzához, ezért megkülönböztetni a kettőt csak

járványügyi bizonyítékokkal és laboratóriumi megerősítő vizsgálatokkal lehetséges”.

A koronavírusok négy nagy családba tartoznak, a téli szezonban jelennek meg, és előbb-utóbb behurcolt esetként keletről eljutnak Európába is. Várkonyi hozzátette, Magyarországon a koronavírussal fertőződés kockázata jelenleg nulla.

Kis Zoltán, a Nemzeti Népegészségügyi Központ Nemzeti Biztonsági Laboratóriumának vezetője szerint Magyarországon vagy Európában nem alakulhatott volna ki a vírus. A Kínában található piacokon – így a mostani gócpontnak számító vuhani piacon is – együtt tartanak haszonállatot, vadállatot, nincs folyóvíz, ami gyakorlatilag a melegágya egy ilyen fertőzésnek. „Jó szinonimája az afrikai ebola, ahol az ember egyre közelebb kerül a vadállatokhoz, ezért már nem meglepő, hogy szinte minden évben felüti a fejét a járvány” – mondta.

Várhatóan Kínában sokkal szigorúbb szabályozásokat fognak bevezetni a jövőben, hogy a vírusfertőzéseknek elejét vegyék – tette hozzá Kis Zoltán.

Cseppfertőzés útján terjed

A vírus terjedésével kapcsolatban Várkonyi István úgy vélekedett, utazással, hajón, repülőn nem lehet Magyarországra hozni. A vírustörzs pontos leírása még folyamatban van, de amit biztosan lehet tudni, hogy

cseppek formájában – elsősorban köhögéssel, tüsszentéssel – terjed,

külső felületekre kerülve viszonylag rövid életű. Az infektológus szerint nem kell félni attól sem, hogy étellel – többek között vadhússal – a szervezetünkbe jut, ugyanis a vírus hőkezelés hatására is elpusztul.

Kínában ezeken a helyeken van fertőzés. A nagyobb piros pontok járvány-gócot jelentenek. Hirmagazin.eu

A cseppfertőzés az elsődleges fertőzésterjedési mód. Egy méteren belül, ahova a cseppek eljutnak, nagy eséllyel fertőzés következik be, ami elsősorban a kezünkről kerül a szervezetünkbe, ahogy a szemünkbe, szánkba dörzsöljük” – hangsúlyozta Várkonyi.

Hozzátette: antibiotikummal nem kezelhető, azok csak baktériumok ellen hatásosak, vírusellenes hatásuk nincs, gyógyító hatást nem fejtenek ki. Az intézetvezető főorvos fontosnak nevezte az influenza elleni védőoltás beadását is, mert ha egy influenzás beteg a koronavírust is összeszedi, akkor sokkal könnyebben fertőződik felül baktériumokkal.

Kis Zoltán hangsúlyozta, azért nehéz a védőoltás kifejlesztése, mert még tart a koronavírus teljes feltérképezése, a vakcinakifejlesztés pedig hosszú időbe telik: a készítményt ellenőrizni kell, hogy biztonságos legyen, embereken is tesztelni kell. Ezután jöhet csak az előállítás, és tovább lassítja a folyamatot, hogy nagy számban kell legyártani a védőoltásokat.

Szakértőkkel telefonon a koronavírusról. Hirmagazin.eu

https://www.hirmagazin.eu/wp-content/uploads/2020/01/200127_ANAP_KERDESE_1830.mp3?_=1

A címlapfotó illusztráció, MTI/EPA/Vu Hong

hirado, kossuthradio, Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás