Home Tartalom Múzeumok Jedlik Ányos Emlékkiállítás

Jedlik Ányos Emlékkiállítás

Győr városában 1802 óta élnek és tanítanak bencés szerzetesek. Közülük nagyon sokan híres tudósai lettek saját tudományterületüknek. Néhányukat név szerint is meg kell említeni: Czuczor Gergely (irodalmár), Rónay Jácint (természettudós, biológus), Rómer Flóris (régész), Vaszary Kolos (történész) és Jedlik Ányos (fizikus, 1800-1896). Az ő munkája előtt tisztelegve hozta létre a Jedlik Ányos Társaság és a Győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium az itt látható emlékszobát.

A kiállítás egyik alapgondolata volt, hogy a tudós bencés munkásságát a múlt század fizikájának történetébe ágyazva mutassa be. A fejlődés történetét bemutató jellegzetes tárgyak vezetik a látogatót az elektromosság, a fénytan és a mechanikai rezgések területén. Természetesen Jedlik saját eszközei kiemelt helyet kaptak.

Jedlik István (a bencés rendbe való belépése után: Ányos) 1800-ban született a Komárom megyei Szimőn. Bencés tanárként először Győrbe került, ahol a német nyelvű irodalom alapján sok kísérletet elvégzett. Itt találta fel a szódavíz készítésének módját, és itt építette meg 1829-ben a „forgonyt”, a világ első, mai elven működő villanymotorját. Később néhány évig Pozsonyban, majd nyugdíjas koráig Pesten tanított. Minden állomáshelyén nagy gondot fordított a szertárak fejlesztésére. A bővítéshez nagyon sokszor saját pénzéből áldozott.

Életének főbb kutatási területei vázlatosan az alábbiakban foglalhatók össze: a negyvenes évektől kezdve – az ívlámpás világítás nagy áramigényét figyelembe véve – kezdett az elemek tökéletesítésével foglalkozni. A dinamó-elv dokumentumának dátuma 1861. Az optikai és hullámtani kísérletek időszaka az 1850-es évek és az 1860-as évek első fele. Optikai rácsokat 1863-ig készített. Nagyfeszültségű készülékei zömmel az 1860-70-es évekből származnak. Legismertebb külföldi eredménye a villámfeszitő bemutatása volt az 1873-as bécsi világkiállításon. Szikrainduktorokkal szintén ebben az időben foglalkozott. Ekkor dolgozta ki különleges induktor tekercselési eljárását is. Győri nyugdíjas éveiben is főként a nagyfeszültségű eszközök szerkesztése felé fordult figyelme. Nevéhez több mint harminc találmány és fejlesztés fűződik.

728x90 100

Jedlik professzor 1878-ban nyugdíjazását kérte és megvált katedrájától. Visszakerült Győrbe, ahol egykor pályáját (a tanítást és a tudományos kutatást) kezdte. Munkásságának elismerése sem maradt el. 1868-ban királyi tanácsosi címet kapott, 1879-ben pedig a vaskorona-rend harmadik osztályának lovagja lett. Azonban nem jutalomért tette, amit tett. Hajtotta az ismeretlen megismerésének vágya, hogy minél többet fedezzen fel a teremtett világból, és késztette a szeretet, hogy minél többet adhasson ebből tanítványainak. Mint vallotta: „látja, minden tudományban tanulhattam volna eleget és szépet, de a fizikában tanulok és egyszersmind mulatok, gyönyörködöm is”.

Győrben halt meg 95 éves korában és a győri köztemetőben lévő bencés sírba temették. A város később díszsírhellyel tisztelte meg.
Cím: Győr Széchenyi tér 8.
Tel: +36 (96) 513-010
E-mail: iroda@czuczor.osb.hu
Web: www.gyor.hu

Exit mobile version
Megszakítás