Forrás: MTI

Öt japán városban mutatkozik be az Iparművészeti Múzeum (IMM) Herendi porcelángyűjteménye; a több más hazai kollekció darabjaival kiegészített, nagyszabású válogatás Fukujama, Niigata, Aicsi, Oszaka és Tokió múzeumai fogadják 2016 áprilisa és 2018 márciusa között.

 

Japánba utaznak az Iparművészeti Múzeum Herendi porcelánjai

Herendi porcelánból készült kelyhet csomagolnak be a budapesti Iparmûvészeti Múzeumban 2016. április 4-én. A múzeum szervezésében a herendi porcelán történetét bemutató utazókiállítás indul Japánba, ahol két éven keresztül öt nagyvárosban mutatják be a különleges gyûjteményt.
MTI Fotó: Illyés Tibor

A tárlat előkészületei 2014 nyarán kezdődtek a japán Art Impression Inc. kiállítás-szervező cég megkeresésére. A 335 műtárgy túlnyomó részét az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből válogatta Balla Gabriella művészettörténész. A kiállításhoz műtárgyak kölcsönzésével járul hozzá a Magyar Nemzeti Múzeum, a Herendi Porcelánművészeti Múzeum és egy jelentős magángyűjtemény – mondta el a tárlat hétfői sajtótájékoztatóján Cselovszki Zoltán főigazgató.

Balla Gabriella hozzátette: hazatérése után az anyag bővített változatából Budapesten is kiállítást terveznek, egyes érzékeny darabok ugyanis nem bírták volna a távol-keleti utazást.

A kurátor elmondta, hogy az utazó anyag biztosítási összértéke 2 millió euró (több mint 600 millió forint). Hozzátette: olyan válogatást mutatnak be a japán közönségnek, amely számos főművön és ritkán látható darabon keresztül áttekinti a porcelánmanufaktúra történetét az 1826-os alapítástól 2000-ig.

A finoman festett dísztárgyak és reprezentatív használati tárgyak egy része az európai ízléshez igazodó tárgyi világ képviselői. Emellett számban és kvalitásban igen jelentős egysége lesz a kiállításnak a távol-keleti díszítmények nyomán készült herendi porcelánok válogatása – közölte Balla Gabriella.

Mint hozzáfűzte, az anyagban a Balaton látképeit felvonultató, neobarokk Balatonfüredi kávéskészlet, egy plasztikus virágokkal dekorált asztaldísz és a japán partnerintézmény kérésére egy Kiotó-ornamentikával festett, fedeles díszváza is szerepel. A kortárs magyar művészek alkotásai közül egy Babos Pálma tervezte, áttört díszítésű, papírsárkányokat ábrázoló, festett kávéskészlet, Schrammel Imre plasztikái és Horváth László Gesztus-sorozatának darabjai lesznek láthatók a kiállításon.