A citokinvihart meggátló terápia túl van a laboratóriumi és az állatkísérleti fázison.
Ígéretesnek tűnik a Baranyi Lajos Egyesült Államokban élő magyar kutató által kifejlesztett terápia – közölte Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutató Központ virológiai kutatócsoportjának vezetője csütörtökön, a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A szakember elmondta: a citokinvihart meggátló terápia túl van a laboratóriumi és az állatkísérleti fázison, jelenleg szabadalmi eljárás alatt áll az Egyesült Államokban, amely után már a klinikai vizsgálatok következhetnek.
Jakab Ferenc beszélt arról is, hogy a járvány elleni védekezésben fontos mérföldkőhöz érkezett az ország, a járványgörbe felfelé és lefelé is elindulhat, ez azonban csak a lakosság fegyelmezettségén múlik.
A vidéki lazító intézkedések nem azt jelentik, hogy vége a járványnak, az óvintézkedéseket – távolságtartás, maszk viselése, gyakori kézmosás – továbbra is szigorúan be kell tartani – hívta fel a figyelmet.
Kapcsolódó:
Jakab Ferenc elmondta, meddig védenek a gyógyult koronavírusosok antitestjei
Gyógyultak antitestjeinek felhasználásával megakadályozható a betegség, illetve csökkenthető a lefolyás erőssége – mondta a miniszterelnök által felállított koronavírus-kutató akciócsoport vezetője csütörtökön a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Jakab Ferenc hozzátette: ez egyik ezzel foglalkozó kutatócsoport a terápiás célú kipróbálás fázisába ért, és már vérvételre keresnek donorokat. Nagyon fontos, hogy a donációra alkalmas készítmény megfelelő mennyiségű antitestet tartalmazzon – hangsúlyozta, megjegyezve, hogy a kutatásokból úgy tűnik, az antitestek termelődésének mértéke nagyban függ a betegek tüneteinek súlyosságától.
Az újrafertőződésre két magyarázatot lát: egyes esetekben hibás eredményeket hoztak a tesztek, illetve a betegség súlyosságától függően néhány esetben nem alakultak ki az antitestek.
Az eddigi tapasztalatok alapján 1-3 évig védettek lesznek a fertőzöttek – mondta Jakab Ferenc.