Újabb szakaszába lépett az iszlám radikálisokkal szembeni háború, amely tavaly október 7-én tört ki a Hamász palesztin terror szervezet Izrael elleni terrortámadásával – jelentette be szerdán Joáv Galant izraeli védelmi miniszter.
A harcok súlypontja áthelyeződik Izrael északi, Libanonnal közös határának vidékére – tette hozzá, utalva a Hezbollah libanoni síita milíciára, amely a palesztinokkal való szolidaritásból támadja rendszeresen Izraelt.
„Úgy értékelem, hogy új időszak elején járunk a háborúban, és ehhez kell igazodnunk. Ez bátorságot, elszántságot és kitartást kíván tőlünk. Nagyon fontos, hogy ebben a szakaszban is minden izraeli szervezet minden szinten szorosan együttműködjön” – mondta Galant a légierő egyik bázisán tett látogatásán.
A Hezbollah erősebb, „ez nem a Hamász, hanem valami más, és erre megfelelően fel kell készülni, figyelembe kell ezt venni”. „A súlypont az erőforrások és az erők átcsoportosítása révén északra tevődik át” – magyarázta.
Szerdán egy meg nem nevezett magas rangú tisztségviselő a ynet hírportálnak nyilatkozva azt mondta: egy másik fontos feladat Izrael számára az elrettentő erő helyreállítása. Az új szakasz stratégiai célja, hogy a határövezetből kimenekített lakosság visszaköltözhessen lakhelyére. „A Hezbollah meg fogja fizetni tettei árát” – szögezte le.
Kapcsolódó:
Az ENSZ-közgyűlés felszólította Izraelt, hogy vonuljon ki a megszállt területekről
Az ENSZ Közgyűlése szerdán határozatban szólította fel Izraelt, hogy egy éven belül vonuljon ki a megszállt palesztin területekről.
A világszervezet 193 tagállamát tömörítő testületben 124 ország támogatta a nem kötelező erejű határozatot. Negyvenhárom ország tartózkodott, tizennégyen – köztük Izrael és az Egyesült Államok – az előterjesztés ellen szavaztak. Több ország pedig nem vett részt a szavazáson.
Az izraeli külügyminisztérium reagálásában úgy fogalmazott, hogy az ENSZ-közgyűlés határozata a terrorizmust bátorítja és rontja a béke kilátásait.
Izrael 1967-ban szállta meg Ciszjordániát, a Gázai övezetet és Kelet-Jeruzsálemet a hatnapos háborúban. A palesztinok ezeken a területeken hoznák létre leendő államukat.
Szaúd-Arábia nem ismeri el Izraelt a palesztin állam létrejötte nélkül
Szaúd-Arábia nem ismeri el Izraelt a palesztin állam létrejötte nélkül – jelentette ki szerdán Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös.
Mohamed bin Szalmán emellett határozottan elítélte az izraeli megszállás alatt a palesztinok ellen elkövetett bűncselekményeket.
„A szaúdi királyság nem hagy fel arra irányuló rendíthetetlen törekvésével, hogy létrejöjjön a független palesztin állam Kelet-Jeruzsálemmel mint fővárossal” – mondta. Leszögezte, hogy amíg ez nem teljesül, Szaúd-Arábia nem létesít diplomáciai kapcsolatot Izraellel.
A trónörökös a beszédet az új királyi tanácsadó testület, vagyis a Súra Tanács tagjai előtt, eskütételük után előtt mondta el, apja, Abdel-Azíz bin Szalmán király nevében, aki gyenge egészségi állapota miatt már nem tud jelen lenni ezeken az eseményeken.