forrás: MTI

Egy izlandi parlamenti képviselő csütörtökön bejelentette: Sigurdur Ingi Jóhannsson mezőgazdasági minisztert nevezte ki az izlandi kormánykoalíció a panamai papírok néven elhíresült offshore-botrányban érintett, ideiglenesen félreálló Sigmundur David Gunnlaugsson miniszterelnök helyére.

Izlandon a mezőgazdasági miniszter lett a kormányfő

Sigurdur Ingi Jóhannsson mezőgazdasági minisztert nevezte ki az izlandi kormánykoalíció a panamai papírok néven elhíresült offshore-botrányban érintett, ideiglenesen félreálló Sigmundur David Gunnlaugsson miniszterelnök helyére – tudatta egy kormánykoalíciós törvényhozó szerda este.

Korábbi közlések szerint az izlandi kormány el szeretné kerülni az idő előtti választásokat azzal, hogy a félreálló, de posztjáról végérvényesen le nem mondó Gunnlaugsson helyére egy „helyettesítőt” jelöl ki.

Tüntetők követelik Sigmundur David Gunnlaugsson izlandi miniszterelnök lemondását a parlament épülete előtt Rekjavíkban 2016. április 4-én, miután nyilvánosságra került, hogy a kormányfő érintett lehet az eltitkolt off-shore ügyletekben. A Süddeutsche Zeitung német lapnak több százezer offshore cég titkos adatát szivárogtatta ki egy titkos forrás a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodától, amely névtelen offshore vállalatokat ad el ügyfelei számára a világ számos részén. A kiszivárgott listán számos politikus, üzletember, híresség és neves sportoló neve szerepel. (MTI/EPA/Birgir Por Hardarson)

Ugyanakkor Birgitta Jonsdottir, az ellenzéki Kalózpárt vezetője újságírókkal szerdán közölte: az ellenzéki pártok megegyeztek a kormánykoalícióval arról, hogy ősszel választásokat tartanak az északi szigetországban. A Gunnlaugsson vezette Haladó Párt mellett a Függetlenségi Párt alkotja a kormánykoalíciót. A legfrissebb felmérések szerint a Kalózpárt vezeti a népszerűségi listákat.

Az izlandi kormányfő hivatala szerdán közölte, hogy Gunnlaugsson a korábbi hírekkel ellentétben nem mond le, de ideiglenesen félreáll. A miniszterelnök azért került bajba, mert kiderült, hogy ő és felesége az offshore cégekről a napokban kiszivárogtatott panamai dokumentumok szerint közel 4 millió dollár (több mint egymilliárd forint) értékben menekített ki kötvényeket izlandi bankokból a 2008-as pénzügyi válság idején.

A kormányfő azt mondja, hogy nem követett el adócsalást. Az ügy nyomán nagy tüntetések robbantak ki, több ezren követelték a miniszterelnök lemondását.

Panama-papírok, az új Wikileaks

Az ügy előzménye, hogy vasárnap hatalmas információtömeg került nyilvánosságra volt és jelenlegi politikai vezetők, üzletemberek, hírességek, neves sportolók, valamint bűnözők titkos offshore üzleteiről a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodától, amely számos országban székhellyel bíró, névtelen offshore vállalatokat ad el ügyfelei számára.

A több százezer céggel kapcsolatos adatokat egy titkos forrás szivárogtatta ki a Süddeutsche Zeitung német lapnak. Az ügyvédi iroda szerint külföldi szerverről indított informatikai támadás áldozata lett, és egyetlen bűncselekmény történt: a cégük elleni hackertámadás és az ennek révén történt információk kiszivárogtatása tőlük.