Home Életmód Egészség - betegség Ivott a kút vizéből, és meggyógyult a néma fiú: a mátraverebélyi Szűz...

Ivott a kút vizéből, és meggyógyult a néma fiú: a mátraverebélyi Szűz Mária-jelenések

Katolikus zarándokhellyé lett a jelenések helyszíne.

Számos olyan helyről tudni, melyhez valamilyen vallásos vonatkozású legenda, illetve csodatétel története fűződik. Ilyen hely Mátraverebély-Szentkút nemzeti kegyhelye is, mely az észak-magyarországi régióban található, Mátraverebély határában.

A katolikus zarándokhely és búcsújáróhely a Szent László-forrás szomszédságában terül el, a Mátra északi oldalán, egy völgy torkolatában. Emblematikus látnivalója a Szentkút Nagyboldogasszony-templom, illetve a hatalmas, mesterséges barlangfülke. A helyet a ferences szerzetesek rendháza és gyóntatóudvaruk is gazdagítja.

Szűz Mária csodatétele

Mátraverebély-Szentkút nevéhez Szűz Mária csodatételét köthetjük, melyet 1714-ben jegyeztek le. A történet szerint egy néma fiú és apja haladtak át a területen, és a fiú, mert megszomjazott, lemaradt apja mögött, hogy vizet keressen. Ekkor jelent meg előtte Szűz Mária, aki egy lópatkó formájú mélyedésre mutatott. Amikor a fiú a mélyedésre tekintett, látta, hogy abból víz fakadt, és ivott belőle. Ezzel azonban a Szűzanya nemcsak szomját segítette oltani, de meg is gyógyította őt a némaságból. Egyszeriben apja után kiáltott. A csodatétel története kapcsán kapta a hely a Szentkút nevet 1195-ben, amikor is a helyet szentnek nyilvánították.

A kolostor, a templom és a kegyhely felülről., Fotó: Wikimedia Commons/Civertan

Egy Szent Lászlóhoz kötődő legenda szerint a patkó alakú mélyedés annak a lónak a nyoma, melyen a kunokkal harcoló király lovagolt, amikor az ellenség bekerítette, és egy völgybe szorította. A király ezt a mélyedést kardjával kiszélesítette, és ekkor tört fel a forrásvíz.

További csodás események is kötődnek Szentkúthoz. 1700-ban, mint mondják, egy aranykereszt ragyogott fel a vízben, 1701-ben pedig hívők ezrei előtt jelent meg Szűz Mária, karján a kis Jézussal, trónján ülve. Ezeket az eseteket XI. Kelemen pápa kivizsgálta, és igaznak ismerte el, így kezdődhetett el 1714-től a hivatalos lejegyzés, melyet Lukovics Márton kisterenyei plébános végzett.

Így alakult a szentkúti zarándokhely sorsa

Miután a legendák híre elterjedt, egyre több és több hívő látogatott Mátraverebély-Szentkútra. 1210-ben ezért templomot építettek, mely egyfelől misék helyszíne, másfelől a körmenet kiindulópontjaként szolgált. 1258-tól búcsújáróhely lett, az 1400-as évektől az egyik leglátogatottabb Magyarországon. A törökök rombolása sajnos ide is elért, a 16. században lerombolták a települést. 1650-60 között építették azt újra a ferencesek. Mátraverebély-Szentkút azóta is sokak által látogatott búcsú- és zarándokhely, évi mintegy 200 ezer zarándok jön el ide.

2000 óta a mátraverebély-szentkúti Szűzanya-kegyszobrot öltöztetik. Erről szólt egy nemrégiben közölt írás oldalunkon. A ruhák készítője csodás alkotásokkal gazdagítja a Szűzanya ruhatárát.

femina, Hirmagazin.eu

ElőzőA salaryman, aki kimászott az ablakon és eltűnt – videók
KövetkezőVasúti csata a Balaton északi és déli partja között
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás