Drasztikusan csökkentheti a koronavírus-fertőzöttek halálozási kockázatát vagy a Covid-19 súlyos szövődményeinek a kialakulását egy aeroszol alapú gyógyszeres kezelés,

A kutatás előzetes eredményeit a Synairgen brit biotechnológiai cég tette közzé. A kutatók 101 koronavírus-fertőzéssel kórházba került beteget vontak be a beta-interferon fehérje belélegzett formulájának vizsgálatába, és kimutatták, hogy a szer 79 százalékkal csökkentette a súlyos Covid-19 kialakulásának kockázatát azokhoz képest, akik placebót kaptak.

A Southamptoni Egyetem kutatói által végzett vizsgálatokban az SNG001 nevű kezelés nyomán a betegek körében több mint kétszeres volt a teljes felépülés lehetősége a kontrollcsoporthoz képest.

A placebóval kezelt betegek közül három (a csoport hat százaléka) elhunyt a betegségben, miközben az SNG001-kezelést kapók között egyetlen egy elhalálozás sem volt.

A beta-interferon a szervezetben normálisan előforduló fehérje, amelynek segítségével leküzdhetők a vírusos fertőzések és csökkenthető az immunrendszer túlműködése. A szert szklerózis multiplexes betegek kezelésében alkalmazzák.

A Synairgen cég szerint

az eredmények azt jelzik, hogy a kezelés „egy nagy áttörés” lehet a koronavírus-járvány elleni harcban.

„Mindannyiunk örömére szolgálnak a vizsgálat ma ismertetett eredményei, amelyek azt mutatják, hogy az SNG001 jelentősen csökkenti azoknak a kórházi betegeknek a számát, akiknek lélegeztetésre van szükségük ” – mondta Richard Marsden, a cég vezérigazgatója.

A közzétett eredményeket még független szakértők nem ellenőrizték, és a vizsgálati minta is kicsi, de megerősítette, hogy a kezelés forradalmasíthatja a Covid-19-betegek kórházi kezelését.

Közvetlenül bejuttatva a beteg tüdejébe a beta-interferon fehérje erőteljes immunválaszt idéz elő a vírusra, még azoknál a betegeknél is, akiknek immunrendszerét meggyengítette a vírus.

„Az eredmények megerősítik azt a meggyőződésünket, hogy a beta-interferonnak belélegzett gyógyszerként hatalmas lehetősége van arra, hogy helyreállítsa a tüdő immunválaszát” – hangoztatta Tom Wilkinson, a Southamptoni Egyetem professzora.

Nyitókép: MTI/EPA/NIAID
infostart / Hirmagazin.eu