Oroszország figyelmeztette az Egyesült Királyságot, hogy ha gyengített urániumot tartalmazó töltényekkel és gránátokkal szereli fel Ukrajnát, az a konfliktus eszkalációjával jár, és azzal vádolták a Nyugatot, hogy máris nukleáris komponensű fegyvereket kezdtek használni.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő felhívta a figyelmet a brit védelmi minisztérium nyilatkozatára, amelyben azt mondták, hogy a gyengített urániummal töltött lőszerek hatása a katonai személyzet egészségére és a környezetre valószínűleg „csekély” lesz.
AZ EGYESÜLT KIRÁLYSÁG AZZAL, HOGY GYENGÍTETT URÁNIUMMAL TÖLTÖTT LŐSZEREKET SZÁLLÍT UKRAJNÁNAK, FELPERZSELT ÉS KIETLEN FÖLDDÉ AKARJA VÁLTOZTATNI A TERÜLETET. OTT NEM FOGNAK OROSZUL BESZÉLNI, OTT NEM FOGNAK UKRÁNUL BESZÉLNI, OTT CSAK CSEND LESZ. MINT CSERNOBILBAN
– írta a szóvivő Telegram-csatornáján.
Annabel Goldie, a brit parlament államtitkára márciusban a Lordok Háza egyik tagjának kérdésére adott írásbeli válaszában azt mondta, hogy
AZ EGYESÜLT KIRÁLYSÁG OLYAN LÖVEDÉKEKET SZÁLLÍT UKRAJNÁNAK, AMELYEK GYENGÍTETT URÁNIUMOT TARTALMAZNAK, ÉS AMELYEK NAGYOBB HATÉKONYSÁGGAL BÍRNAK A PÁNCÉLOZOTT JÁRMŰVEK ELLEN.
A brit védelmi minisztérium a páncéltörő lőszerek szabványos összetevőjeként írta le az urániumot, amelyet évtizedek óta használnak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a brit hatóságok döntését kommentálva kijelentette, hogy Oroszország kénytelen lesz annak megfelelően reagálni, hogy
a Nyugat máris nukleáris komponensű fegyvereket kezdett használni.
Az Egyesült Királyságban működő orosz nagykövetség figyelmeztette Londont, hogy ne adjon át Kijevnek gyengített urániummal töltött lőszert. A diplomáciai képviselet kommentárjában hangsúlyozta, hogy a lépés a konfliktus eszkalációjával jár, az ilyen lőszerek ukrajnai alkalmazása pedig a helyi lakosság egészségét is veszélyeztetné.
Nyitókép: AFP/SPUTNIK/VLADIMIR PESNYA