Home Életmód Életmód hírek Itt a biztos módszer: Így élheti át a telet a leandered

Itt a biztos módszer: Így élheti át a telet a leandered

A leander gondozásának egyik legfontosabb lépése a megfelelő teleltetés.

Mivel egy mediterrán növényről van szó, ezért a Magyarországon szokásos téli fagyokra érzékeny, ugyanakkor az átmeneti 2-3 fokokat károsodás nélkül elviseli. Van néhány alapszabály, amelyet fontos betartanunk a teleltetése során ahhoz, hogy a következő nyáron is szépen és egészségen virágozzon majd a növényünk. Öszegyűjtöttük mikre érdemes odafigyelni.

A Földközi-tenger környékéről származó leander gondozásának egyik legfontosabb lépése a növény teleltetése, az őszi fagyok elől ugyanis minden évben védett helyre kell menekítenünk a növényt. Ezt megelőzőleg azonban érdemes a növény hajtásait visszavágnunk, a virágos hajtásokat felére, a többinek pedig elég csak a végeit lemetszenünk. A kertbe kiültetett leander beköltöztetésekor ügyeljünk arra, hogy a növény edénye elég nagy legyen ahhoz, hogy a gyökere kellően elférjen benne. A teleltetés előtt a leveleket minden esetben szabadítsuk meg zuhanyozással a rájuk rakodott portól, koromtól és egyéb szennyeződéstől.

A leandert fagymentes, lehetőleg hűvös (4-6 fokos) helyiségben célszerű teleltetni. A téli szálláshely legyen világos vagy félárnyékos, de a leanderek elviselik a sötét helyet is. Fontos, hogy a teleltetésre használt helyiség fagymentes legyen, erre megfelel akár egy pince, egy garázs, egy fűtetlen folyosó, vagy egy télikert. Az öntözés a leander teleltetésének fontos része, csak annyira kell öntözni őket, hogy a földlabdájuk ne száradjon ki, de a növény földjét tartsuk nagyrészt szárazon. Februárt követően a növényt egyre bőségesebben öntözzük, helyezzük világos helyre, a tápanyag-utánpótlását azonban még ne kezdjük el.

Amint a külső hőmérséklet már elég magas, tápoldatozzuk a leandert, majd kezdjük meg a fokozatos visszaszoktatását a kinti élethez: lassacskán növeljük a vízadagját és a növényt érő fény mennyiségét. Ezekre azért van szükség, hogy a környezeti viszonyok hirtelen változása ne okozzon sokkhatást a növénynek. A növényt késő tavasszal vigyük ki a szabadba, amikor a hőmérséklet már elég magas ahhoz, hogy megfelelően fejlődjön. A tisztító zuhanyozás ekkor is igen jót tesz a télen elszennyeződött lombozatnak.

Sok más növényhez hasonlóan a leander télen nyugalmi állapotba kerül. A hűvös őszi időjárás hatására leveleit lehullajtja, növekedésének üteme lelassul. Így ha télen a leander levelei lepotyognak, ne ijedjünk meg, ez egy természetes folyamat, tavasszal majd újra kihajt. A növényt nem tanácsos átültetni mindaddig, amíg a virágzás le nem zajlott, az átültetés legideálisabb időpontja az ősz, amikor a növényt a teleltetéshez készítjük fel.

 

Sok otthonban nem lehet megoldani a leander téli gondozását ideális körülmények között, ezért gyakran egy fűtött, de világos helyen tartják. Ekkor a leander még télen is új hajtásokat, leveleket hoz, és gyakran virágzik is, aminek az lesz a hátránya, hogy a növénynek nem lesz nyugalmi időszaka, így nyáron kevesebb virágot fog hozni. Ebben az esetben fontos, hogy csak annyit locsoljuk a növényt, hogy a földje és gyökerei ne száradjanak ki, nem kell túl locsolni, de a kiszáradástól is védeni kell. A fűtött meleg szobában a kártevők is támadnak, így télen folyamatosan figyelni kell a növény hajtásait, nehogy meglepetés érjen minket. Ha fűtött szobában tartjuk télen a leandert, ne az legyen a cél, hogy szép virágzó növényünk legyen, hagyjuk, hogy kipihenje magát a növény, mert csak így fog nyáron sok virágot hozni.

utakerthez

ElőzőTe szeretted Pumuklit és Éder Mestert?
KövetkezőNem is gondolnánk, hogy mi mindenre jó a tárkony
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás