Nem is hinnéd, milyen súlyos bajokat okozhat az állandó mobilnyomkodás és a rendszeres számítógépezés. A leselkedő veszélyeket azonban ki tudod védeni, ha akarod…
Egész nap nyomkodod a telefonodat, pörgeted a Facebookot, meg a számítógép előtt görnyedve az egeret… Jobb, ha tudod, hogy ezekkel teljesen kikészíted a kezedet!.
Az ínhüvely gyulladás, a pattanó ujj és az alagút szindróma egyre gyakoribb jelenség a magyaroknál.
A leggyakoribb az ínhüvely gyulladás, amely a hajlító- vagy a nyújtóinak gyulladásából alakul ki. A kis erejű, gyakran ismétlődő tevékenységek, mint például a mobiltelefon, az egér gyakori használata, a gépelés, a varrás, a pénztárgép nyomkodása is előidézheti.
Fontos a megelőzés: számít, mekkora a távolság az asztal és a szék között, illetve hogyan használjuk az egeret.
Jó megoldás erre az úgynevezett vertikális egér, egy csuklótámaszos egérpad, telefonáljunk fülhallgatóval – fogalmazott dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd szakorvosa.
Ha kialakult az ínhüvely gyulladás, rögzíteni és pihentetni kell a csuklót, s van rá gyógyszer is. Súlyosabb esetekben viszont gyógytorna, elektroterápia szükséges.
A pattanó ujj kialakulásának okai nem egyértelműek. Okozhatja visszatérő, vagy súlyos ínhüvely gyulladás, egy tompa tenyérsérülés, esetleg összefüggésben lehet a cukorbetegséggel, a köszvénnyel és a reumás ízületi gyulladással is. Leginkább a nyomásérzékenység, a ropogás és az elakadás jelzi, hogy nagy a baj: ilyenkor ultrahangra utalják a pácienst. Ha bebizonyosodik, hogy pattanó ujja van, fizioterápiára utalják, ám ha szükséges, akkor műtétre.
Túl sok mobilhasználat miatt fenyeget az alagút szindróma, amikor a környéki idegeket inak, izmok és a csontos csatornák nyomják el. Ugyancsak kialakulhat cukorbetegség, a pajzsmirigy alul működése, köszvény és reumás sokízületi gyulladás következményeként is. Mivel a környéki idegek látják el a kéz érző és mozgató funkcióit, a panaszok megjelenésével célszerű szakorvoshoz fordulni.
A nyomás alá került ideg miatt először csak éjszaka fáj és zsibbad a hüvelyk-, a mutató- és a középső ujjak vége, vagy a csukló, később azonban állandósulnak a panaszok. Sőt, még izomsorvadás is kialakulhat! Korai szakaszban ezt a bajt injekcióval, gipszeléssel próbálják enyhíteni, ha minden kötél szakad, akkor viszont műtőbe küldik a beteget.
Forrás: Ripost