nem állítanám, hogy Szörényi Levente és Bródy János közös darabja, az István, a király ne került volna a kánonba 1983 óta. Azzal, hogy százezrek látták a művet, milliók a filmet, több korosztály megtanulta, és már amikor Kerényi Imre Nemzeti Színháza játszani kezdte, akkor a kánon része lett. Első pillanattól kapta a bókokat, amelyek a Tragédiával vagy Katona drámájával, a Bánkkal említették együtt. Az operaváltozattal pedig immár olyan Parnasszusra jutott, amelyen nemcsak főistenek tanyáznak, mint Mozart vagy Verdi, de a néhány vagy egy remekműves nimfa-szerzők is: Weber, Korngold, vagy szinte az egész verismo meg az összes francia. És Erkel és Kodály és Bartók – és igen, mostantól Szörényi is, akiről némelyek azt hitték régen, hogy Bródy a keresztneve…
De először is nagyon örülök, hogy Néném hitt nekünk, bennünk, a foganatosított biztonsági intézkedésekben, és eljött az Erkel Színházba megnézni az egyik várva várt premiert, az István, a királyét. A levélben, amelyet ezután küldött, nem sok örömömet leltem, az viszont mégis jó, hogy érdemi kérdésekben folytathatunk párbeszédet. Marketingszöveget, de öntömjénező operakritikát sem óhajtok írni, csak Önnek pár sort. Íme, hát válaszolok, őszintén, röviden.
„Nem láttam Önt a tegnapi operabemutatón. Remélem nem azért, mert szégyellte ezt az előadást, amit a rendező kreált belőle.”
Pedig ott voltam szombaton (beszélik, de nem, a vírust következő hétfő este kaptam el), csak azért nem a szokásos igazgatói páholyban, mert onnan vetített az egyik gépünk. Ilyenkor – mert ez elég sokszor megesik, a Hófehérke-mesebalettben pl. onnan csúszdáznak a törpék, vagy emlékszem, a régi, kettővel korábbi, Maár Gyula-féle Hunyadiban is használták azt a páholyt – az erkélyek előtti soron kapok helyet, most éppenséggel a híres alkotók tőszomszédságában. És nemhogy nem szégyelltem az előadást, de majdnem ezer emberrel, tehát a covidos telt házzal együtt tízperces álló tapsom is jutalmazta a produkciót.
„Az István, a király rockopera szimfonikus átdolgozásának operapremierjéről, sajnos, letaglózva jöttem ki barátaimmal, mert minden értéket (tartást, erőt, tisztaságot) jelentő operarészletet nevetségessé tettek, igazából kiherélték az eredeti művet. Talán nem őket kellett volna erre a feladatra meghívnia.”
Ellenkezőleg látom. Nem elemezném most hosszan Szinetár Miklós életművét, de egyrészt a „leben und leben lassen” elvet is érvényesülni látom benne (ami a sok mai, trendin végletes véleménnyel szemben számomra sokkal emberibb), másfelől mintha a gyagilevi programmal, a híres „Döbbentsen meg!”-gel szemben a Sinkovits Imrétől hallott nézetet követné, aki azt vallotta: a művészettel nem megdöbbenteni, hanem üzenni kell. És mindig megmarad magyarnak.
Nem tudom, mit értünk „tartás” alatt, egyáltalán melyik „párt” képviselői folytak volna el, szerintem mindkét nézetet komolyan vette és szeretettel szemléli az előadás. A darabban a „tisztaság” négy szereplő sajátja: két nő (Gizella és Réka) és két férfi (István és Koppány) testesíti meg. A két lány egyértelmű, de a két nagy ellenfélre is igaz: egyik sem enged az elveiből, egyik sem él elvtelen eszközzel. Koppányon nem is annyira István, mint inkább a történelem gyalogol át, itt éppen kódex-iniciálék jelzetében, szerintem különösen szellemes és szimbolikus megoldás holmi suta operetthadakozás helyett, ami nekünk mindig borzasztó rosszul áll.
Attól tartok, az Ön levelében a „kiherélés” cseppet sem óvatos értelme pedig azt a körülményt hagyja figyelmen kívül, amely szerint az Anyegin olvasva, színdarabban, operában és balettben elbeszélve nagyon más és más tud lenni (és ezt pont’ egy Tatjánának magyarázom?). Ahogy gyűlnek hozzá a társművészetek, úgy lesz egyre szofisztikáltabb, sokrétűbb, allegórikusabb, más dinamikájú.
A feldühödött tömeg sárral dobálta meg VI. Fülöp spanyol királyt és Letícia királynét, valamint a kormány töb vezető politikusát, miközben meglátogatták az árvíz által...
Több forrás szerint maga Lindner juttatta el az iratot a sajtónak.
A szocdem-liberális-zöld "jelzőlámpa" koalíció hosszú hónapok óta mélyponton van, az erőltetett zöld átállás és...
Az összesített közvélemény-kutatások szerint Harris alelnök csekély előnnyel vág neki Donald Trumppal szemben a keddi szavazásnak. Viszont az üzleti alapú fogadóirodák ügyfelei jóval magasabb...
Új nevekkel bővítették a listát, és ezek között helyet kaptak olyanok, amelyek különleges jelentéssel bírnak.
A Hun-Ren Nyelvtudományi Intézet legújabb frissítése szerint hat új név került...
A rendőrség tájékoztatása szerint holttestet találtak Esztergomban. Az ismeretlen férfira október 17-én bukkantak rá a városban. A rendőrség az azonosításban várja a segítséget.
Még nem tudták azonosítani...