Az Európai Unió szankciókat vezet be Törökország ellen a Ciprus partjai mellett megkezdett próbafúrások kapcsán, mivel Brüsszel szerint az olajkitermelés sérti a tagállam szuverenitását
– hangzott el az M1 Világ című műsorában. Az uniós külügyi tanács több magas szintű EU-török tanácskozás felfüggesztését fogadta el.
Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter, Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja és Johannes Hahn, az Európai Bizottságnak az európai szomszédságpolitikáért és az EU-csatlakozási tárgyalásokért felelős tagja (b-j) Brüsszelben 2019. március 15-én. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)
A döntés egyebek mellett érinti a társulási tanács üléseit, illetve a légi szállítási egyezményről szóló kétoldalú tárgyalásokat. Szintén a szankciók része a Törökország, mint uniós tagjelölt állam számára elkülönített finanszírozás csökkentése, illetve az Európai Beruházási Bank Ankarának folyósítandó hiteleinek korlátozása.
Ciprus kérte az EU segítségét
A törökök elleni fellépésre Ciprus kérte az Európai Uniót miután, Törökország, a Földközi-tenger keleti medencéjében olaj- és földgázmezők után kutatva két hajót vezényelt a térségbe, hogy próbafúrásokat végezzenek a megosztott sziget partjainál. Nicosia szerint a török hajók tevékenysége illegális, Törökország viszont azt állítja, hogy lépései nem sértik a nemzetközi jogot, mivel a fúrásokat az Észak-ciprusi Török Köztársaság engedélyezte.
Észak-Ciprus az 1974-es ciprusi török-görög háború után szakadt el Nicosiától, a szigeten élő törökök államát azonban hivatalosan kizárólag Ankara ismeri el. A szakadár államhoz tartozó területet, ahol a fúrások zajlanak,
az EU Ciprus részének tekinti.
Egyértelmű, hogy Ciprust támogatjuk, mivel sosem ismertük egy Észak-Ciprus török megszállását. Természetes, hogy Ciprus maga akar dönteni a természeti erőforrásairól. Ma eldöntjük, hogy milyen szankciókat hozunk Törökország ellen. Kevesebb pénzt és EIB hitelt kap, felfüggesztjük a légi szállításról szóló tárgyalásokat, de más szankciók is lehetségesek – mondta Alexander Schallenberg Ausztria külügyminisztere.
Nem szabad túlzásba esni, de kiállunk Ciprus mellett –tette hozzá Stef Blok Hollandia külügyminisztere.
Egyre nagyobb az érdeklődés a Földközi-tenger medrében található szénhidrogének kitermelése iránt
Görögország nemrég engedélyezte az ExxonMobil és a Total vállalatoknak, hogy fúrásokat végezzenek Kréta partjainál. Szakértők szerint a Ciprus közelében található tengerfenék hatalmas szénhidrogén-készletet rejt, amelyekre Ankara és Nicosia is igényt tart, így a kérdéses olaj- és földgázmezők kiaknázása kapcsán már többször konfliktusba keveredtek.
A vita májusban újult ki, amikor Ciprus partjainál megjelent a Fatih nevű török fúróhajó. Nicosia távozásra szólította fel, Ankara azonban nem engedett, sőt, júniusban egy újabb hajót irányított a térségbe. A ciprusi hatóságok letartóztatási parancsot is kiadtak a Fatih személyzete ellen, ám ez a lépés sem hozott megoldást. A konfliktus rendezéséhez Nicosia uniós segítséget kért, de Törökország
a büntető intézkedések ellenére sem hívta vissza a fúróhajókat.
Ezeket az intézkedéseket túlzás lenne szankciónak nevezni, ennyire nem komolyak. Ezek egyszerű dolgok, amiknek nem lesz nagy hatása ránk– közölte Mevlüt Cavusoglu Törökország külügyminisztere.
Törökország folytatja a fúrásokat a török partoknál és ott, ahol az Észak-ciprusi Török Köztársaság erre engedélyt adott a Türkiye Petrolleri vállalatnak – jelentette ki Fatih Donmez Törökország energiaügyi minisztere.
A török vezetés reakciója komoly veszélybe sodorhatja az unió és Törökország kapcsolatát
Remélem, hogy ez nem súlyosbítja a már meglévő gondokat. Törökország tudja, hogy mi forog kockán. Az EU egységesen kiáll Ciprus mellett – közölte Michael Roth Németország Európai Ügyekért Felelős minisztere
Az Európai Unió újabb szankciókat helyezett kilátásba arra az esetre, ha Ankara folytatja az illegális fúrásokat és nem rendezi a konfliktust Nicosiával. Törökország pedig jelezte, hogy nem küld újabb próbafúrásokat végző hajókat Ciprus partjaihoz.
m1