Újabb tragédia történt a pszichiátrián: a Kenézy kórház felső emeletéről kiugrott egy pszichiátriai osztályon kezelt beteg. A HVG tudósítása szerint életveszélyes sérüléseket szenvedett, jelenleg intenzív osztályon ápolják.
Ismét kudarcot vallott a pszichiátriai kezelés?

A társadalom joggal várná el a pszichiátriától, hogy hathatós segítséget nyújtson azoknak, akik valamilyen mentális zavartól szenvednek, a jelek azonban sajnos arra mutatnak, hogy a valóságban nem ez történik.

Kérdés, hogy vajon történik-e érdemi gyógyítás ezeken az osztályokon. Történik-e bármi egyéb, mint a páciensek nyugodttá gyógyszerezése, szedálása és fizikai korlátozása, amelyet azután a nagyközönségnek „gyógyításként” adnak el?

A pszichiátriákon gyógyszerek gyanánt használt tudatmódosító szerek a legújabb vizsgálatok szerint fokozhatják az erőszakos viselkedés és az öngyilkossági gondolatok kockázatát. Mi van, ha az ilyen tragédiák jó része éppen a kezelésként használt szerek mellékhatásaiban gyökerezik?

Ezzel a jelenséggel rengetegszer találkozunk világszerte, és sajnos Magyarországot sem kerüli el. Hogy pontosan hány ilyen eset történik, csak találgatni lehet, néhányat azonban a magyar média is megemlített az elmúlt években:

2011. augusztus 10., : Öngyilkos beteg: kiugrott a kórház emeletéről
Nem sokkal 6 óra után egy 44 éves nő kiugrott a megyei kórház Izsáki úti épületének első emeletéről. A pszichiátrián kezelt asszony azonnal életét vesztette.”

2014. január 21., : Öngyilkos lett a pszichiátriai szerek szedése után
Kimerültséggel és alvászavarral kezdődtek a problémái a fiatal férfinak, ám a felírt pszichiátriai
szerek szedésétől csak egyre rosszabb állapotba került. Végül önkezével vetett véget életének. … Négy évig tartó pszichiátriai »kezelése« alatt 19 különböző tudatmódosító szert kellett szednie, bár ő maga is érezte, hogy a szerek nem segítenek neki.”

2015. április 8., : Háborúra készült az öngyilkos katonatiszt
A férfi néhány hónappal ezelőtt kórházi ágyán lőtte főbe magát egy éles fegyverrel a Szent Imre kórházban. A halála előtti időszakban a pszichiátriára is bekerült, de korábban gyakran bejárt azért is, hogy gyógyszereket írasson fel.”

2015. május 28., : „Szíven szúrta magát a magyar fociedző. Jung József pszichiátriai kezelés alatt állt. Aznap kellett volna megjelennie a szakember előtt, amikor öngyilkos lett.”

2015. május. 18., : Negyedikről ugrott ki egy vásárhelyi nő
„Öngyilkos akart lenni az a 37 éves vásárhelyi nő, aki szerda reggel ugrott ki egy társasház 4. emeletéről. … Az asszonyt több alkalommal is kezelték már a makói pszichiátrián.”

2015. október 31.,: Kiugrott egy beteg a Merényi kórház zárt osztályának ablakán
„Szombat dél körül kiugrott egy beteg a Merényi Gusztáv Kórház zárt osztályának második emeletéről. Ugyanabból a szobából, ahol a héten az egyik beteg megölte a másikat. A pácienst életveszélyes sérülésekkel ápolják a kórház sürgősségi osztályán – értesült az Index.”

2016. március 7., : Újabb tragédia a pszichiátrián – Ki a hibás?
Öngyilkos lett egy beteg az egri pszichiátrián: egy 26 éves fiatalember a szobájában felakasztotta magát. Az apa szerint gyermeke nem kapott megfelelő kezelést.”

2016. április 30., : Depresszióval kezelték az Újpesten holtan talált szeretőket
Budapest — Pszichiátrián ismerkedett össze K. István és barátnője – ők azok, akiknek holttestét egy újpesti lakásban találták meg.
A rokkantnyugdíjas K. István előbb vadászpuskával agyonlőtte a barátnőjét, majd maga ellen fordította a fegyvert.”

Mindezek komolyan ráirányítják a figyelmet a pszichiáterek felelősségére. Milyen munkát végeznek azok az emberek, akiknek irányítása alatt rendszeresen történnek halállal járó emberi tragédiák?

Itt lenne az ideje egy alapos, elfogulatlan vizsgálatnak és részrehajlás nélküli felelősségre vonásnak, hogy a további hasonló tragédiák megelőzhetőek legyenek.

 

További információ:

Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért

Tel.: 06 1 342 6355

Mobil: 06 70 330 5384

E-mail: [email protected]

www.emberijogok.hu