Az egyik legkönnyebben gondozható nagyméretű szobanövény, ideális a természetes, erdei hangulat megteremtéséhez. A legtöbb filodendron Közép- és Dél- Amerikában él, meleg és nedves körülmények között.
A Philodendronbipinnatifidum hazája Brazília. Mérsékelt égövön szobanövényként jól alkalmazkodott a lakásban uralkodó körülményekhez. A boltokban gyakran magáról nevelt fiatal példányokat kapni, mivel az idősebb növények túl nagyok és ezért nehezen mozgathatóak. Gyors növésű, hamar tekintélyes méreteket ölt.
A filodendron 1,2 m magasra nő, kb. 90cm-es átmérő mellett. A fiatal levelek szív alakúak, kis bemélyedésekkel a szegélyükön, míg a kifejlettek mélyen szeldeltek, a hosszuk pedig 60cm, a szélességük 45cm is lehet. Az idősebb növényeknek rövid központi száruk van.Mivel a filodendron jól tűri a meglehetősen homályos helyeket is(az állandó sötétben azonban nem), az ablakoktól távolabb eső, nagyobb terek kitöltésére ideális. Vásárláskor ne feledkezzünk meg róla, hogy végső méretei miatt közepes vagy nagyobb szobákba való. Szépen mutat más levéldísznövények, mint a könnyezőpálma(Monsteradeliciosa) és a magasra megnövő fikuszok(Ficus) mellett.
A filodendron gondozása
Amíg a növekedési idényben elegendő tápanyaghoz és vízhez jut, ritkán adódnak vele gondok. Tápoldatot áprilistól októberig kapjon. Minden filodendront nagy cserépbe ültessünk. Laza, tápanyagban gazdag földbe kerüljön, amibe keverjünk sok tőzeget vagy tőzegpótlót. A lakásban uralkodó klíma megfelelő a számára, amennyiben a földjét nedvesen tartjuk. Időnként óvatosan zuhanyozzuk le, ha ez nem lehetséges, nedves kendővel töröljük át a leveleit, és permetezzük is. Állítsuk a cserepét vizes kavicsokkal teli tálba. Minden locsoláskor forgassuk le kicsit a cserepét, így mindig más levelek kerülnek közelebb a fényhez, és egyenletesebben, formásabban fejlődik a növényünk.
A filodendron is megbetegedhet
Az elégtelen fejlődés, a levélnyeleknél és a levelek fonákján látható hálók a takácsatkák jelenlétére utalnak. Alaposan permetezzük le a növényt hideg vízzel, és töröljük át a leveleit szappanos vizes ruhával. Ha kell, rendszeresen permetezzünk rovarirtó szerekkel.A szárakon és a levelek fonákján lévő apró, barnafoltok pedig maguk a pajzstetvek. Éles késsel kaparjuk le a leveleket hígított rovarirtó szerbe mártott ruhával. A vásárlása nem jelent problémát, mert bármikor megvehetjük a kertészeti árudákban.
Szaporítás magról vagy dugványról
A filodendront magról vagy dugványról szaporíthatjuk, de az előbbi az eredményesebb módszer. A magokat tavasszal vessük el csíráztató földbe, és tartsuk őket 24-27°C-os helyen. Dugványt hajtáscsúcsról vághatunk. Tehetjük egy üveg vízbe, vagy dugjuk le laza, nedves földbe. Az előbbi esetben akkor ültessük el a növényt, ha már 2-3 jól látható gyökere van. Figyeljünk vásárláskor erős, zöld levelű példányt válasszunk, a levelek ne legyenek sápatagok, a csúcsuk pedig sárga vagy barna. Hosszú életű növény, de kezelhetetlen méretűre nőhet. Ára nagyon változó, ezért nézzünk nagyon alaposan körül.
Tippek a sikeres gondozáshoz
A világos helyet szereti, de ne tegyük a tűző napra, inkább félárnyékba kerüljön. Szükség esetén némileg sötétebb helyet is elvisel. 18-24°C közötti hőmérsékleten érzi a legjobban magát. Melegben gondoskodjunk a magas páratartalomról is. Nyáron bőségesen, télen ritkán locsoljuk. Időnként permetezzük is a leveleit. Ha a levegő túl száraz, állítsuk a cserepét vizes kavicsrétegre. Nyaranta kéthetente kapjon tápoldatot, télen azonban erre nincs szükség.
Forrás: delina