‘Virágok és Tankok: művészeti alkotások az Ukrajnában dúló háború árnyékában’ címen különleges és felkavaró kiállítást hozott létre az UNICEF és a Magyar Református Szeretetszolgálat

Még tart a nyári szünet, de kevesebb mint egy hónap múlva ismét megkezdődik a tanítás a magyarországi iskolákban. Több ezer olyan diák is újra az iskolapadba ül, aki ugyanezt hazájában, a háború sújtotta Ukrajnában nem, vagy csak korlátozottan tudná megtenni. Az ukrajnai gyermekek több mint fele kényszerült otthonuk elhagyására és belső menekültként az országhatárokon belül, vagy menekültként külföldön él. Ukrajnában folyamatosak az energiaellátás, a kórházak és iskolák elleni támadások, korlátozva a gyermekek alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférését. A biztonsági helyzet miatt az iskolás gyermekek közel fele kimarad a jelenléti oktatásból. A menekültként élő gyermekek több mint fele pedig nem vesz részt a fogadó ország oktatási rendszerében, ami komor árnyékot vet a képzésükre, szociális fejlődésükre, jövőjük alakulására.

A háború súlyos hatással van a gyermekek és gondviselőik jóllétére és mentális egészségére. Egy 2024. júniusi kutatás[1] eredményei rámutatnak a gyermekekre háruló súlyos pszichológiai következményekre: a válaszadók egyharmada számolt be arról, hogy gyermeküknél pszichoszociális stressz jelei mutatkoznak, mint az alvászavar, kontroll vesztettség, szociális elidegenedés vagy a közöny.

iskolakezdes segitsegre es tamogato tarsadalmi kozegre van szukseguk a magyarorszagra menekult ukrajnai gyermekeknek 3530 1024x683
iskolakezdes segitsegre es tamogato tarsadalmi kozegre van szukseguk a magyarorszagra menekult ukrajnai gyermekeknek 3530 1024×683

Magyarországon jelenleg több mint 60 ezer menekült, vagy menekült helyzetben levő ukrán állampolgár tartózkodik, többségében nők és gyermekek, akiket a fegyveres konfliktus biztonságuktól és alapvető jogaiktól fosztott meg.

Az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája és helyi partnere, a Magyar Református Szeretetszolgálat 2022 óta dolgozik azon, hogy megkönnyítse a menekültek és a helyi hátrányos helyzetű gyerekek oktatáshoz, illetve egészségügyhöz, gyermekvédelmi szolgáltatásokhoz való hozzáférését. Céljuk emellett az is, hogy segítsék a háborús területekről érkező, sok esetben traumatizált gyermekek pszichés sebeinek gyógyulását.

A Magyar Református Szeretetszolgálat és az UNICEF a menekültként élő ukrajnai gyermekek szükségleteire és a közös segítségnyújtásra történő figyelemfelhívás részeként felkavaró kiállítást hozott létre Budapesten, a Városháza parkban. A gyermekalkotók és hivatalos fotósok segítségével olyan fotómontázsokat alkottak, amelyek Ukrajnában, háborús övezetben készült képekből, valamint a fegyveres harcok elől menekülő gyermekek által, többségében rajzterápiás foglalkozásokon született rajzokból állnak. Tizenkilenc gyermekrajz került összeszerkesztésre tizenkilenc helyszíni fotóval, feszültséget teremtve a háború pusztítását bemutató képek és a gyermeki játékos őszinteség között. 

Az augusztus 21-ig látogatható kiállítás megvalósításához a Fővárosi Önkormányzat, az UNICEF hivatalos helyi partnere biztosított helyszínt és támogatást.

Amennyiben adományával támogatni szeretné az UNICEF ukrajnai gyermekekért végzett munkáját, itt teheti meg!

Háttér
Az ENSZ hivatalos adatai szerint a háború több mint két évvel ezelőtti kiéleződése óta Ukrajnában több mint 2.000 gyermek vesztette életét vagy sérült meg, bár a valódi számok valószínűleg sokkal magasabbak. Becslések szerint 16,6 millió ember, – köztük 3,3 millió gyermek – szorul támogatásra az országban és a menekülteket befogadó szomszédos területeken. Ukrajnában mintegy 3,1 millióan élnek belső menekültként, míg világszerte közel 6,3 millió ukrajnai menekültet tartanak számon, 88 százalékuk gyermek és nő. A gyermekek helyzetét nehezíti az is, hogy Ukrajnában minden ötödik iskolát be kellett zárni, 7.000 iskola továbbra is elérhetetlen a gyermekek számára, az iskolás gyermekek 40%-a kimarad a jelenléti oktatásból. Az Ukrajnából elmenekült gyermekek mintegy 50%-a nem tudott bekapcsolódni a fogadó ország nemzeti oktatási rendszerébe. Az oktatásban bekövetkezett zavarok miatt az ukrajnai gyerekek lemaradnak kortársaiktól, a legtöbb tudásanyag nem jut el hozzájuk és ezzel veszélybe kerül a jövőjük. A háború súlyos hatással van a gyermekek és gondviselőik mentális egészségére, jóllétére. Egy 2024. júniusi kutatás eredményei rámutatnak a gyermekekre háruló súlyos pszichológiai következményekre: a válaszadók egyharmada számolt be arról, hogy gyermeküknél pszichoszociális stressz jelei mutatkoznak. A fiatal tinédzserek (13-15 év közöttiek) fele küzd alvászavarral, és minden ötödik gyereknek vannak nyomasztó visszaemlékezései (flashback).

[1] Child Protection Assessment Key Findings – Resilience & Early Recovery Unit (June 2024) – Ukraine | ReliefWeb

Forrás: UNICEF Magyarország

Hirmagazin.eu

ElőzőEgy remek kém-thriller tele izgalmakkal és fordulatokkal – teljes film magyarul a Hirmagazinon.. – videó
KövetkezőHatályba lépett az EU mesterséges intelligenciát szabályozó rendelete
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza