Háborúk, járványok, tűzvészek, árvizek, földrengések – borzalmas katasztrófák, amelyek után emberek tömegei keresnek vigaszt és segítséget.
Orvosok, ápolók, tanítók és önkéntesek azok az emberek, akik a túlélőknek segítenek újjáépíteni életüket.
Észak-Kaliforniában, Paradise környékén, nemrég lángra lobbant az erdő. A szörnyű tűzvészben 62 ezer hektár terület égett le, csaknem 14 ezer otthont pusztítottak el a lángok. Az amerikaiak egyik legfontosabb ünnepét, a hálaadást, sokan sátrakban ünnepelték, ám nem maradtak ünnepi ebéd nélkül.
„Paradise városa teljesen elpusztult, ez pedig az év egyik legfontosabb ünnepe. Sokaknak nincs otthona, menedékhelyen laknak. Hálaadás napi ebédet főzünk mindenkinek, bárkinek, aki eljön. Az országból mindenhonnan jöttek szakácsok, Kaliforniából mindenhonnan idesereglettek. A mi csapatunk készíti a pulykát a csarnokban” – nyilatkozta Guy Fieri séf.
Lassan újraindul az élet
A felperzselt területen lassan újraindul az élet, ennek egyik első jele, hogy ismét van tanítás, bár egyelőre még nem az iskolában. „A konyhában van a matek óra. A tűz előtti napon kezdtünk bele a szorzásba, most azzal folytatjuk, megyünk tovább” – közölte Sheri Eichar tanítónő.
A gyerekeket nem zavarják a különös körülmények. „Kényelmesebb, mint az osztálytermünk, a székek párnásak, ez tetszik. Ez egy lakóház, szóval több minden van benne, és a tanító néni nagyon jó ebédet főz. Minden étel ízlik” – mondta az egyik iskolás.
Jemenben az iskolák nagy részét bezárták
Vannak helyek a világon, ahol a kaliforniainál jóval nehezebb körülmények között kell tanulni, mégis sorban állnak a diákok, hogy bejussanak a tantermekbe. A háború sújtotta Jemenben az iskolák nagy részét bezárták, a gyerekek többsége az utcán mászkál.
Taiz városában egy tanár megelégelte a helyzetet, és saját otthonát alakította át iskolává. Jelenleg hétszáz diák tanul a romos épületben, tizenhat önkéntes tanár oktatja őket.
Szíriában az Iszlám Állam fegyveresei betiltották az oktatást a megszállt területeken, a diákok kizárólag a szélsőségesek által vallott hitelveket tanulhatták. Rakkát több mint egy éve foglalták vissza az Iszlám Államtól, és a tanárok, amint lehetett, újjászervezték az iskolákat.
A körülmények szegényesek, rommá lőtt épületekben tanulnak a diákok, ahol nincs se víz, se áram, de legalább újra elindulhatott az oktatás.
A járványok is súlyos problémákat okoznak
A különböző járványok, betegségek szintén súlyos problémákat okozhatnak olyan területeken, ahol nincs orvosi ellátás. Ghána nyugati részén négyszázezer ember, köztük nyolcvanezer tíz éven aluli gyerek él, nehezen megközelíthető falvakban, ahol nem jutnak hozzá gyógyszerekhez, oltásokhoz, alapszintű orvosi ellátáshoz.
Az egészséges anya és gyermek program motorcsónakos és motorkerékpáros egészségügyi szolgálatot szervezett a régióban, hogy a védőnők a legtávolabbi településekre is ellátogathassanak.
„Mindig örülnek, ha látnak, mert tudják, hogy gondoskodunk róluk. Az egyik anya megmutatta a kisbabáját. Sebes volt a csecsemő szája, vér csorgott belőle, láza volt a kicsinek. Az anyja a hátán cipelte, azt várta, hogy megérkezzünk végre” – közölte Charlotte Awuah, a ghánai egészségügyi szolgálat munkatársa.
Gyermekbénulás elleni vakcinázási kampány indult
Jemenben a négy éve zajló fegyveres konfliktus az egészségügyi ellátást is tönkretette. Az orvosi ellátás hiánya legsúlyosabban az időseket és a gyerekeket érinti. Az UNICEF idén gyermekbénulás elleni vakcinázási kampányt indított, ötmillió fiatalt akarnak a súlyos betegség ellen beoltani.
Ha a gyerekeket sikerül megmenteni, bizonyos értelemben az egész közösség megmenekül, hiszen a gyerekek jelentik a jövőt, nem csak a katasztrófák idején, hanem a békés hétköznapokban is – hangzott el az M1 Világ című magazinjában.
forrás: M1