Forrás: MTI | 2015. 02. 22. 21:58:40
Újabb, miniszteri szintű tárgyalási forduló kezdődött vasárnap Genfben Irán és az úgynevezett hatok csoportja között a nyugaton gyanakvással szemlélt iráni atomprogramról.
A felek a terveik szerint március 31-ig keretmegállapodást szeretnének elfogadni, majd június végéig ezt kiegészíteni a technikai részletekkel, és megkötni az átfogó megállapodást az ellenőrizhető iráni nukleáris fejlesztésekről.
Amerikai részről John Kerry külügyminiszter és most először a fizikus képzettségű Ernest Moniz energiaügyi miniszter is ott van a kétnapos fordulón. Az iráni delegációt Mohamad Dzsavad Zarif külügyminiszter vezeti, a többi érintett államot külügyi főigazgató képviseli.
Kerry nem nyilatkozott, amikor Genfbe érkezett. Zarif azt mondta, hogy a megelőző napokban tartott, alacsonyabb szintű előkészítő tárgyalások hasznosak voltak, de megállapodást nem eredményeztek. Az alapvető különbség lélektani – jelentette ki.
Egyes nyugati országok, főként az Egyesült Államok előnyként tekintenek az Irán elleni szankciókra, eszközként használják, hogy nyomást gyakoroljanak Teheránra. Amíg így gondolkodnak, nagyon nehéz lesz megállapodást kötni – vélekedett Zarif.
A hatok csoportját az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország, Kína) és Németország alkotja. Az Európai Unió Külügyi Szolgálata közvetítő szerepet játszik.
Irán és a hatok több mint egy éve folytatnak megbeszéléseket egy olyan átfogó megállapodásról, amely véget vetne az iráni atomprogramot övező kételyeknek.
Ígéretei ellenére Teherán továbbra sem adott magyarázatot a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) által feltett, az atomprogramja esetleges katonai vetületeire vonatkozó kérdésekre – közölte a szervezet csütörtökön.
Kép: Google