A világszenzációnak számító fosszíliák és a tematikus tanösvények tavasztól újra várják a látogatókat.
Budapesttől 140 km-re található kontinensünk egyik legösszetettebb és látványosan kiépített ősmaradvány lelőhelye, az 510 hektáros Ipolytarnóci ősmaradványok Természetvédelmi Terület. Az 1944-ben védetté nyilvánított világhírű természetvédelmi terület földtani örökségünk gyöngyszeme, egy 20 millió évvel ezelőtti vulkáni katasztrófa által elpusztított ősvilág páratlan gazdagságú lelőhelye. 1995-ben az összeurópai természeti örökség részének nyilvánították, Európa Diplomával tüntették ki. 2007-ben a terület világszínvonalú interpretációs eszközökkel gazdagodott; a nagyközönség előtt megnyitotta kapuit az ősfenyő Belépő fogadóépület. A 4D Motion Theatre szimulációs teremben a vulkánkitörés által elpusztított hajdani élőhelyet, és az akkor élt ősállatokat bemutató hiteles, s egyben látványos térhatású, digitális animáció tekinthető meg. Visszatérő vendégeinket nemcsak az új fogadóépület látványos megjelenése, egyedülálló bemutatórendszere lepheti meg, hanem a látogatók komfortjáért is jelentős fejlesztések történtek: ajándékboltot, konferenciateremet, interaktív információs felületeket alakítottunk ki.
Az épület mellett láthatók azok a 8 millió éves mammutfenyő törzsek, amelyeket a bükkábrányi bányában találtak és szállítottak ide 2007. őszén.
A fogadóépület és a környékén kiépített pihenőhelyek képezik a tanösvény-hálózat kiinduló- és végpontját, itt kezdődik a különleges időutazás.
A terület tanösvény-hálózata a geológiai tanösvényhez illeszkedő Geológiai, kőzetparki, biológiai és a kőszikla ösvényekből épül fel.
1. „Borókás-árok” Geológiai ösvény:
egy ősi tenger, a Paratethys fenekétől, – egy folyóparti, szubtrópusi esőerdő övezetén keresztül – a vulkánok tetejéig ívelő időutazásra szakavatott túravezetőnk kíséri látogatóinkat a történelem előtti múltba. Az akadálymentesített, 800 m hosszú körút utcai cipőben, esős időben is bonyodalom nélkül bejárható. A tanösvény feliratai magyar és angol nyelvűek. A terület legfontosabb ősmaradványai a cápafogak, kövesedett fák, levéllenyomatok és az ősállati lábnyomok. A lábnyomos homokkövet két csarnok és egy védőpince rész mutatja be. A nagyobb lábnyomos csarnok megújult kiállításán a lábnyomok alapján rekonstruált állatok 3 dimenziós kivetítés segítségével elevenednek meg. Itt a terület ősmaradványai mellett a kiállítás az egyéb európai és magyar lábnyomos lelőhelyek ismertetésére is kitér, s az ősnövény-sarokban az egykori vegetáció élethű rekonstrukciója látható.
Nyitva tartási időben, szakvezető nélkül is látogatható tanösvények:
2. Kőzetparki ösvény
– a fogadóépülettől indulva egy 700 m-es útszakaszon minden egyes lépés 15 ezer évvel visz közelebb a Geológiai tanösvény bejáratánál levő rétegek korához.
3. Biológiai tanösvények
– a Geológiai ösvény bejárata mellől induló és a Fogadóépületig vezető biológiai sétányok kellemes kikapcsolódás ígéretével ismertetik a terület élővilágát. A 2, ill. 4 km hosszúságú erdei ösvényeket pihenőhelyek, kilátó és a helyi kőbányászkodás tájba simuló emlékhelyei színesítik.
4. Kőszikla ösvény
– a Geológiai ösvénytől 100 m-re, a felső parkoló mellől induló és „Botos-árokig”, majd a Fogadóépületig vezető 4 km hosszú ösvény vízmosások, tanyaromok, kőzetkibúvások és felhagyott kőbányák mentén vezeti látogatóit. Kapaszkodós rész, főképp második szakasza nagyobb felkészültséget igényel, de megéri.
Túravezetések a „Borókás-árok”Geológiai ösvényen:
márciustól-novemberig, szerdától-vasárnapig és ünnepnapokon, 9.30 – 15.30 között minden óra harminc perckor indulnak.
Cím: Ipolytarnóc külterület
Tel: +36 (32) 454-113
E-mail: itarnoc@t-online.hu
Web: http://ipolytarnoc.kvvm.hu