Home Tartalom Múzeumok Iparművészeti Múzeum – Hopp Ferenc

Iparművészeti Múzeum – Hopp Ferenc

0

Hopp Ferenc 1833. április 28-án a morvaországi Fulneken született. Németajkú családban cseperedett fel.

1845-ben Pestre költözik, ahol egy távoli ismerős, Calderoni István, optikus szárnyai alá kerül. Segédlevelének megszerzése után nem sokkal Bécsbe indult, az akkori időkben megszokott, tapasztalatszerző vándorútra. Nem sokkal később már az Egyesült Államokban, New Yorkban találhatjuk. Innen négy év után tért haza Pestre.

Ekkor veszi feleségül Calderoni egyetlen lányát, s társul be apósa, később világhírű cégébe. Azonban a házasság nem bizonyult tartósnak, hiszen fél év után elváltak, s Hopp Ferenc soha többé nem nősült meg.

Az optikusi üzletből, a tanszerellátásból és ingatlan ügyletekből származó nyereség lehetőséget adott Hoppnak, hogy idejét kedvtelésének, a földrajzi és földtani ismeretei bővítésének, az utazásnak és a műtárgyak gyűjtésének szentelhesse. Szinte beutazta a Föld minden pontját: a világkiállítások helyszíneitől kezdve, az akkori újonnan épült vasútvonalakon és az óceánokon át bejárta Európát, Észak-Amerikát.

1882-ben indult első világkörüli útjára, melyet további négy követ. Ezen utazások alkalmával ellátogat Ausztráliába, Indiába, Kínába, Japánba, Észak- és Dél-Amerikába, Afrikába. Utjairól számos fotográfiát, műtárgyakat, ásványokat, drágaköveket hozott haza, melyeket különböző tudományos célokra ajándékozott. Utazásairól a Magyar Földrajzi Társaság ülésein, különböző előadásokon számol be.

1919 szeptember 9-én hunyt el, Andrássy úti villájában. Végrendeletében számos nemes célú adományozás mellett megalapította a ma is nevét viselő Hopp Múzeumot.

1919-ben Felvinczi Takács Zoltán kezdett neki az intézmény kialakításának, mely négy év elteltével igazi múzeummá fejlődött a Szépművészeti Múzeum segítségével, felügyeletével. Ebben az időben a múzeum gyarapodását az országos múzeumokból áthelyezett keleti művészeti anyagok is segítették. 1906-7-ben a Szépművészeti Múzeumból átkerült Vay Péter állami megbízásból Japánban vásárolt festmény- és fametszetgyűjteménye. Az Iparművészeti Múzeumból és a Nemzeti Múzeumból átkerült Xantus János 1868-70-ben gyűjtött keleti művészeti tárgygyűjteménye. A Hopp Múzeumba került dr. Duka Tivadar gyűjteménye, Szemere Attila japán fésűgyűjteménye, a Wegener-féle kínai textilgyűjtemény, ill. gróf Zichy Jenő 1892-1903 közötti kaukázusi és dél-szibériai expedícióinak régészeti anyaga. A múzeum gyarapodását az Iparművészeti Múzeum különböző világkiállításokon vásárolt kortárs keleti műalkotásokkal is segítette.

A két világháború között szerény vásárlások, ám nagylelkű adományok fejlesztették a gyűjteményt. Schwaiger Imre, magyar származású delhi műkereskedő, nemzetközi jelentőségű indiai, illetve nepáli gyűjteményt alapozott meg.

Budapest ostroma idején az intézmény anyagának tíz százaléka elveszett. Az épület helyreállítása után azonban új lendületet kapott a múzeum fejlődése. Több szakemberrel gazdagodott, akik nagy dinamizmussal vetették bele magukat a magyarországi keleti kultúra és műgyűjtés tudományos kutatásába. Az új generáció tagjaiként említhetjük Baktay Ervin India-kutatót, dr. Horváth Tibort, a japán művészet szakemberét, Gombos Károlyt, a kaukázusi kultúra szakemberét és Miklós Pál sinológust.

1945 után a szocialista országokból nagyszámú ajándék került a múzeumba. Jelentős vásárlások, magán ajándékozások és hagyatékok is tovább növelték a gyűjteményt. A nagy mennyiségű adományok hatására a múzeumnak helyet adó villa, továbbá annak raktárai szűkössé váltak, így a raktárak átköltöztek az Iparművészeti Múzeum épületébe. 1949 óta tematikus kiállításokon ismerkedhet meg a közönség a keleti művészet egy-egy szeletével. 1955 óta e kiállításoknak az Iparművészeti Múzeum Ráth György Múzeuma is helyet ad.

Ma a múzeum több mint húszezer tárgyat őriz. Két legnagyobb gyűjteménye a kínai és a japán gyűjtemény. Ezek mellett jelentős az indiai gyűjtemény is, és nem elhanyagolható a koreai, vietnami, indonéziai és az iszlám kultúrát megjelenítő tárgyak gyűjteménye sem. A múzeum könyvtára több mint huszonkétezer kötettel áll a tudományos kutatás szolgálatában.

Cím: VI ker.Andrássy út 103
Tel: +36 (1) 456-5110
E-mail: info@hoppmuzeum.hu
Web: www.hoppmuzeum.hu

NO COMMENTS

Exit mobile version
Megszakítás