Home Tudástár Természetvédelem, élőlények védelme Intelligens tégely biológiailag lebomló műanyagból

Intelligens tégely biológiailag lebomló műanyagból

Az alternatív üzemanyagoknak köszönhetően egyre kevésbé függünk a fosszilis energiahordozóktól. De lehet-e helyettesíteni az olajat a műanyag-iparban?

Intelligens tégely biológiailag lebomló műanyagból

A Futuris Spanyolországba látogatott, ahol a dibbiopack nevű európai projekt kutatói elképesztő tulajdonságokkal rendelkező műanyagokat készítenek növényi összetevőkből.

Nano-agyagból antibakteriális fólia

Mezőgazdasági hulladékból származó biopolimerek és nano-adalékanyagok keverékét kétszáz Celsius fokra hevítik: alapvetően ez a receptje az európai uniós kutatási projekt keretében kifejlesztett új bioműanyagoknak. A hozzávalók mennyisége határozza meg a végeredmény tulajdonságait. A nano-agyagból például nagy felületű, de mindössze egy nanométer vastag fóliát lehet készíteni.

– A fő innováció, hogy biológiailag lebomló anyagokat, biomasszát, cukrokat használunk – mondta a Futurisnak Lidi Garcia, a projekten dolgozó egyik üzemmérnök. – A gyártási folyamat során új tulajdonságokkal tudjuk felruházni ezt a matériát – esetünkben antibakteriális fóliáról van szó, ami jól használható az egészségügyben.

Fröccsöntő gép-kompatibilitás

A bioműanyagok felhasználásái lehetőségei ma még korlátozottak. A biológiailag lebomló csomagolóanyagok nem voltak elég erősek ahhoz, hogy megóvják a bennük elhelyezett ételt, kozmetikumot vagy gyógyszert. A gyenge formálhatóság miatt nem voltak kompatibilisek a meglévő gyártósorokkal. Az új bioműanyagok ezt a problémát oldják meg.

– Ebben az esetben nano-anyagokkal növeltük meg a bioműanyag szakítószilárdságát és az elhatároló tulajdonságait is javítottuk, ezért jobban távol tartja a becsomagolt tárgytól az oxigént – magyarázta Pere Castell, organikus vegyész. – Ráadásul az iparágban szokásosnak számító fröcsöntő gépekkel elő lehet állítani a kívánt méretű csomagolást.

A kutatók egy olyan anyagot készítettek, ami a hagyományos, nem-bio műanyagokhoz használt gépekkel is feldolgozható.

– Technológiai kutatóközpontként az a feladatunk, hogy áthidaljuk a tudomány és az ipar közötti szakadékot, megkönnyítsük az új technológia útját a laboroktól a gyárakba és a fogyasztókhoz – mondta Berta Gontalvo mérnök, a projekt koordinátora. – Ha új csomagolóanyagra vagy intelligens címkézésre van szükség, ahhoz tudományos háttér kell, ebben tudunk segíteni az ipar szereplőinek.

Okostégely, intelligens PET-palack

Az újítások itt nem állnak le: a kutatók szenzorok és kommunikációs összetevők beépítésével próbálják megokosítani a csomagolást.

– Ez itt egy kompozit érzékelő – mutatott egy apró lapot a Futuris stábjának Gearóid ÓLaighin elektromérnök. – A fehér részen van egy rádiófrekvenciás címke, középen egy műanyag fólia, amely érzékeny az oxigénre. Ha az oxigénszint meghaladja a két százalékot, akkor a műanyag belső szerkezete, ezzel a színe is megváltozik.

Biológiailag lebomló műanyag üveg, amely arra is figyelmezteti a fogyasztót, ha a tartalma megromlott – ez lehet a jövő műanyaga.

Forrás: euronews

Exit mobile version
Megszakítás