Dúsan terem az erdei fekete szeder, roskadoznak a bokrok a rengeteg gyümölcstől. Érdemes kimondottan szedergyűjtés miatt kirándulni egy nagyot. Mutatjuk miért!
A fekete szeder az egyik legegészségesebb magyar gyümölcs. Rengeteg benne a C-vitamin, erős színanyaga pedig valóságos antioxidánsként működik: lassítja az öregedési folyamatokat és a szervezet minden egyes sejtjét óvja, védi a daganatos elváltozások kialakulásától. És amit kevesen tudnak: segíti a fogyást!
Nem kétséges, hogy lekvárja mennyei, egészséges és nagyon finom! Sajnos az ára viszont legalább annyira húzós, mint a málnának: a piacon 1500-2000 forint a fekete szeder kilója. Meg még… A Tescoban például ennyiért árulják (2017. augusztusi adat):
Biztosak vagyunk benne, hogy kevesen engedhetik meg maguknak ezt a fényűzést…
Szerencsére nem kell lemondanod erről az isteni finomságról, hiszen teljesen ingyen szedhetsz fekete szedret! Irány az erdő!
Augusztus elejétől már országszerte érik, csak ki kell menni az erdő szélére és már szedheted is.
Az erdei szeder kisebb szemű és kevésbé lédús, mint a piacon kapható nemesített változat, cserébe viszont fantasztikus az íze! Olyan, mintha a kicsi bogyóba 10 nagy szederszem ízanyagát sűrítette volna a természet!További erénye, hogy soha nem találkozott permetezőszerrel, műtrágyával, úgyhogy az ilyen gyümölcsből készített lekvárnál biztosan nincs egészségesebb!
Célszerű a szederszedő túrára metszőollót vinni, továbbá jó szolgálatot tesz néhány kisebb műanyag doboz, amibe szedsz, illetve egy nagy rekesz vagy kosár, amibe a dobozokat pakolod. Így sérülésmentesen tudod szállítani majd a gyümölcsöt.
Jöhet a lekvárfőzés!
Érdemes az erdei szeder befőzésekor kb. 1/3 rész szilvát is bevonni a buliba, hogy legyen alapja a lekvárnak.
HOZZÁVALÓK:
- 2-3 kg erdei szeder
- 1 kg szilva (180 Ft)
- 25 dkg nyírfacukor
- 2 csomag lekvárzselésítő (3:1)
ÍGY KÉSZÍTSD
1. A megmosott, kimagozott szilvát lassú tűzön rotyogtasd néhány percig, majd amikor már kellően megereszkedett, botmixerrel egyszerűen turmixold össze.
2. Ebbe az alapba borítsd bele a szedret.
3. Mehet bele a levendula! A főzés során gyönyörűen összeforrnak az ízek!
A 3 kg gyümölcshöz kb. 1-2 evőkanál levendula szükséges. (Ha nincs friss, száraz is jó. Akár el is lehet hagyni, bár nem érdemes.)
5. Hagyd szépen összefőni a lekvárt, de nem kell neki 8-10 percnél több. A szederszemek szépen megpuhulnak, és nem esnek szét, a szilvaalap pedig gyönyörű sötét, mély-lila színűre vált.
6. Ez a lekvár rendkívül karakteres, igényli az édesítést. DE!
Nem szabad cukorral agyoncsapni!
20-25 dkg nyírfacukor a már majdnem kész lekvárhoz bőven elég. Tehát 25 dkg nyírfacukor a 3 kg gyümölcshöz! Rögtön utána keverjünk hozzá 2 tasak 3:1-ben zselésítőt, hagyjuk újra felforrni és már porciózhatjuk is a lekvárt az előzetesen sterilizált üvegekbe.
5. Az eredmény maga a csoda!
Ebből a mennyiségből 9 kicsi üveg lekvár lett.
Íze rendkívül karakteres, szinte muzsikál. Érződik benne a természet vad ereje. Feledhetetlen!
Forrás: Ripost