VG.HU 2015. 4. 10. 05:00|Utolsó módosítás: 2015. 4. 10.
Mától lehet leadni előrendeléseket az Apple új okosórájára, igaz, egyelőre csak néhány országban. A készülék a cég eddigi legnagyobb nyereségtartalmú eszköze lehet, azonban a nagy kereslet miatt eleinte hiány lehet belőle.
Mik ezek?
Az Apple legnagyobb profittartalmú terméke lehet az okosórából
Aki a leghamarabb akar Apple Watchot, az mától adhatja le az előrendelését abban a kilenc országban, amelyekben az első körben megkezdik az új okosóra forgalmazását. A készülékek elvileg április 24-től lesznek megvásárolhatók a cég internetes áruházában, illetve a kijelölt üzletekben, azonban könnyen előfordulhat, hogy az első időszakban sokan hiába igyekeznek majd beszerezni az eszközt.
A cikk a hirdetés után folytatódik
Az iPad 2010-es bemutatása óta az okosóra a társaság első igazán komoly érdeklődést kiváltó eszköze. A cég március elején hozta nyilvánosságra, hogy milyen modelleket, mennyiért és milyen tudással forgalmaznak majd. Alig néhány héttel ezt követően már megérkeztek az első olyan hírek, hogy az értékesítés kezdetekor előfordulhat, hogy hiány lesz az Apple Watchból, amit az előrendelés szabályai is valószínűsítenek. A MacRumors beszámolója szerint ugyanis akik holnap rendelnek, azoktól elvárják, hogy az általuk megadott időpontban pontosan jelenjenek majd meg a megjelölt átvételi helyeken, egyébként a lefoglalt eszközt visszaveszik a szabad készletek közé.
Emellett mindenki csak egy okosórát rendelhet, és trükközni sem igazán éri meg, mert ha valaki megpróbálja kicselezni a rendelési rendszert, akkor kizárják a lehetőségből. Az Apple Watchokat április 24-től vehetik majd át az előrendelést leadók, csak személyesen, ráadásul szükségük lesz valamilyen érvényes személyi okmányra is. Itthon emiatt egyelőre nem kell izgulni, a készüléket az első körben kilenc országban – köztük az Egyesült Államokban, Kínában és Németországban – kezdik forgalmazni, a világ többi részén egyelőre nem lehet hozzájutni.
Az Apple új okosórája lehetővé teszi nem csak a beérkező üzenetek megtekintését, de akár hívások fogadását és kezdeményezését is az iPhone-nal összekapcsolva. Emellett kompatibilis az Apple Pay-jel, vagyis fizetni is lehet vele, sőt akár távirányítóként is használható, de Uber-taxit is rendelhetünk segítségével. A társaság mindent elkövetett annak érdekében, hogy a sportok szerelmesei, illetve az egészségük megóvását fontosnak tartók is jól járjanak az új eszközzel, illetve a hírek szerint már mintegy ezer alkalmazás készült az okosórára.
A készülék iránti hatalmas érdeklődést az sem csökkenti, hogy meglehetősen magas áron forgalmazza az Apple. A legolcsóbb Watch Sport modell is 349 dollárba kerül az Egyesült Államokban.
A fémből készült alapmodellért viszont már 549 és 1049 dollár közötti összeget kell fizetni, míg a 18 karátos arannyal készült Edition ára tízezer dollártól indul majd. Nem kell ugyanakkor mindenkinek ennyit fizetnie, az Apple munkatársai ugyanis 50 százalékos kedvezményt kapnak a Sport változatok árából, míg az aranyból készült modelleknél 500 dollárt számítanak be nekik.
Azt már korábban valószínűsítette a piac, hogy az Apple Watch lesz a vállalat legnagyobb nyereségtartalmú készüléke, egyes becslések szerint az alapmodell vételára az előállítási költségnek akár az ötszöröse is lehet. Az előzetes várakozások szerint az iPhone tulajdonosok 5-10 százaléka vásárol majd az Apple Watch-ból, ami így is több tízmilliós értékesítést jelenthet, komoly nyereséget biztosítva ezzel a vállalatnak.
Bár hatalmas az érdeklődés a cég új készüléke iránt, számos rivális készül arra, hogy megnehezítse a társaság helyzetét. A barcelonai Mobile World Congressen az LG és a Huawei is prémium kategóriásnak szánt okosórákat mutatott be, és az elmúlt hónapok hírei alapján a svájci luxusóragyártók is egyre nagyobb figyelmet fordítanak erre a szegmensre.
A Tag Heuer március második felében jelentette be, hogy a Google által fejlesztett Android Wear operációs rendszert futtató okosórát dob piacra az utolsó negyedévben. A készülék képességeiről, áráról és megjelenéséről egyelőre nem árultak el részleteket, Jean-Claude Biver, a Tag Heuer vezérigazgatója annyit közölt csak, hogy az első androidos luxus okosóra lesz a piacon.
Egy másik svájci óragyártó, a Swatch, február elején hozta nyilvánosságra, hogy Android és Windows szoftverrel is működő eszközt dob piacra néhány hónapon belül. A készülék NFC technológiát – kistávolságú vezetéknélküli kommunikáció – használ és mobilos fizetést is lehetővé tesz, emellett érdekessége, hogy nem kell majd tölteni.
Az okosórapiac legnagyobb szereplője, a Samsung, amely már évek óta fejleszt ilyen eszközöket, és a múlt évben a Smartwatch Group adatai szerint 1,2 milliót adott el belőlük. A Motorola megvásárlását követően ezen a területen is gyorsan fejlődik a Lenovo, és nem szabad megfeledkezni a Pebble-ről sem, amely tavaly 700 ezer okosórát adott el.
Svájci retesz
Azt még nem lehet tudni, hogy mikor lesz elérhető világszerte az Apple Watch, az azonban biztos, hogy Svájcban az év végéig nem lehet majd forgalmazni a készüléket. A Reuters svájci forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az alpesi országban 1985-ben levédték az „apple” (alma) kifejezést, illetve az alma képet az órákra vonatkozóan. A Leonard óramárka tulajdonosának kizárólagos használati joga azonban idén december ötödikén lejár, így elvileg ezt követően az Apple okosórákat Svájcban is lehet majd értékesíteni.
Kép: Google;