Szerdán tárgyalja az Európai Unió Bírósága a menedékkérők elosztását célzó uniós mechanizmus ellen benyújtott magyar és szlovák keresetet.

A magyar kormány 2015 decemberében fordult a törvényszékhez, hogy kérje a 120 ezer menedékkérő áttelepítését célzó, kötelező jellegű mechanizmus megsemmisítését, amelyet az uniós belügyminiszterek minősített többségi szavazással, Magyarország ellenkezése ellenére fogadtak el néhány hónappal korábban.

Indul a kvótaper Luxembourgban
Az Európai Unió Bírósága által közreadott kép, amelyen tárgyalást tartanak az Európai Unió Bírósága, a Curia egyik tárgyalótermében, Luxembourgban 2010. június 3-án. (MTI/Az Európai Unió Bírósága)

A keresetben tíz, tartalmi és eljárásjogi érvre hivatkozva kérték a teljes tanácsi határozat, vagy legalább annak a részének a megsemmisítését, amelynek értelmében Magyarországnak 1294 menekültet kellene befogadnia, 988-at Görögországból és 306-ot Olaszországból.

Szlovákia is hasonló beadvánnyal fordult a bírósághoz, amelyet szintén ma tárgyalnak, és később Lengyelország is beavatkozott a felperesek oldalán. A tanácsi határozatot támogatva az Európai Bizottság, Görögország, Olaszország, Franciaország, Németország, Svédország, Belgium és Luxemburg avatkozott be a perbe.

A luxembourgi székhelyű törvényszék tájékoztatása szerint a tárgyalás egynapos lesz. Az ítélethirdetés novemberben vagy decemberben várható, azelőtt azonban még a bíróság egyik főtanácsnoka is állást fog foglalni az ügyben, előreláthatólag a következő hónapokban.

MTI