Az elfogyasztott ételeken és a belélegzett levegőn keresztül a méreganyagok könnyen bejuthatnak a szervezetünkbe. A méregtelenítő szerveink azért dolgoznak, hogy ezeket a toxinokat „kimossák”, ám nem árt, ha segítjük, vagy serkentjük a munkájukat. Erre az egyik legjobb megoldás a méregtelenítés.
A tisztítókúra nem csak abban segít, hogy szervezetünk megszabaduljon az oda nem való, esetenként káros, és hosszú távon betegségeket is kiváltó anyagoktól. Egy méregtelenítő folyamatot vagy böjtöt követően az immunrendszerünk erősebb és ellenállóbb lehet a különféle fertőző vagy vírusos betegségekkel szemben, és ez az, amire a téli időszakban a leginkább szükségünk van.
Immunerősítés és méregtelenítés a természet erejével
A méregtelenítésben nagy segítségünkre vannak a gyógynövények, és a belőlük készült különféle teakeverékek, melyekben a füvek és levelek együttes hatása célzottan képes megdolgoztatni a méregtelenítő szerveket. Legfőbb ilyen szerveink a máj és a vese, de a verejtékezés is azon emberi „funkciók” közé tartozik, mely segít megtisztítani a testünket a káros anyagoktól.
Az egyik legősibb méregtelenítés a böjt, melynek fogalmát évezredek óta ismerjük. Egyrészt segíti a test fizikai működését, másrészt a böjt a lelki elmélyülés időszaka is, és a szellemi egészség elengedhetetlen ahhoz, hogy a testünk is megfelelően működjön.
„Egyes vélemények szerint nincs szükség a méregtelenítésre, mert a máj és a vese elvégzik, amit kell, de én annak a híve vagyok, hogy segítenünk kell ezeket a szerveket, mert a felhalmozott toxikus anyagok önmaguktól nem ürülnek ki teljesen” – mondta Lopes-Szabó Zsuzsa természetgyógyász és fitoterapeuta, a bükki füvesemberként elhíresült Szabó Gyuri bácsi lánya.
Gyógyteák az egészség szolgálatában
A hazánkban is termő gyógynövények közül számos ismert méregtelenítő, immunerősítő, sőt gyógyító hatásáról.
Az egyik legnépszerűbb és talán legfontosabb méregtelenítő gyógynövény a csalánlevél, mely vértisztító hatásának köszönhetően kedvelt. A nyírfalevél vagy a fagyöngy a nyirokrendszerünket segíthet megtisztítani, míg a gyermekláncfű, vagy a keserű ízű füvek a máj működését serkentik. A galagonya enyhe vízhajtó képességű, de emellett jótékony hatással van a szív- és érrendszerre, és a vérnyomásra.
A méregtelenítés hasmenéssel jár?
Sokan félnek a gyógyteáktól és a különféle főzetektől, főleg, ha meghallják a salaktalanítás szót is, ugyanis ehhez a hasmenés, a gyakori székelés gondolatát társítják. A helyesen elvégzett tisztítókúra azonban nem okoz panaszokat, sőt munka vagy iskola mellett is nyugodtan elvégezhető.
„A méregtelenítő vagy tisztító hatású teák hasmenést semmiképp nem okoznak, ellenben vízhajtóak. A gyógynövények hatóanyagai nem a belekben fejtik ki a hatásukat. Miután felszívódnak, bekerülnek a véráramba és ezen keresztül tisztítják a szervezetet. Attól sem kell félni, hogy kimossuk velük a jó bélbaktériumokat és felborul a bélflóránk egyensúlya, ugyanis ezeket a baktériumokat nem egyszerű kiirtani” – mondja a szakértő.
„Egyes gyógyszereknek, például az antibiotikumoknak lehet ilyen mellékhatása, a gyógyteáknak viszont nem, ezeknek nincs káros hatása.”
A tisztítókúrák közül a léböjtkúra lehet egyedül veszélyes, például cukorbetegek esetében, ugyanis ha mindenféle előkészület vagy orvosi konzultáció nélkül vágunk bele, akkor az ilyen betegeknek leeshet a vércukorszintje és felléphet kómás állapot.
Kismamák és gyermekek vigyázzanak!
Nem mindenkinek ajánlott a méregtelenítő kúra – mondja Lopes-Szabó Zsuzsa. A kismamák például ne végezzenek tisztítókúrát, mert a várandósság egy nagyon különleges fiziológiai állapot, amikor a magzatra nagy hatással van az anyuka életmódja. Nem ajánlott még kisgyermekek vagy vesebetegek számára sem, ugyanis egy vízhajtó teakeverék túlságosan megdolgoztathatja a veséket.
Három tanács, amit mindenképp tartsunk észben
Nem sok mindent kell megfogadni ahhoz, hogy sikeres legyen a gyógynövényekkel folytatott méregtelenítés:
- Napi egy csésze gyógyteafőzetet igyunk, lehetőleg éhgyomorra, ugyanis így szívódnak fel a leggyorsabban a hatóanyagok.
- A kúra ne tartson tovább 4-6 hétnél, utána mindenképpen szünetet kell tartani.
- Bőségesen fogyasszunk a kúra közben folyadékot, lehetőleg tiszta vizet.
A gyógynövényekkel környezetünket is óvhatjuk
Évek óta egyre többen fordulnak a gyógynövényekhez: egyesek anyagi megfontolásból, mivel ezek a készítmények olcsóbbak, mint az egyre dráguló gyógyszerek, míg mások fenntarthatósági és ökológiai szempontokat figyelembe véve választják a gyógyteákat. Sok fiatal és idős követi a természet útját, mondja Lopes-Szabó Zsuzsa, aki szerint folyamatosan nő a kereslet a hagyományos gyógyítás eszközei iránt.
A gyógytea azonban nem mindenható csodaszer
Ha valakinek a betegsége helytelen életmód miatt alakul ki, mondjuk túlsúlyos, dohányzik, és nem figyel az étkezésére sem, akkor nem egy csupor tea fogja megoldani a problémáit
– mondja a fitoterapeuta, aki saját édesapját, a Györgytea alapítóját, a most 94 éves Gyuri bácsit hozza fel követendő példaként.
„Édesapám hosszú és egészséges életének titka sokrétű: évtizedek óta issza a gyógyteákat, de ez csak egy szelete az egésznek. Szép helyen lakik, ott ahol jó a levegő, nem dohányzik és nem is iszik alkoholt. Nincs elhízva és vigyáz az étkezésére, így gondoskodik a testéről. A lelke pedig attól olyan fiatal, hogy mindig volt egy cél az életében: egészen 92 éves koráig járta az országot, előadásokat tartott, tanított és ez olyan erőt adott neki, amely a mai napig tart.”
Forrás, fotó: Shutterstock/Avdeenko
Forrás: Life / Hirmagazin.eu