Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Immár véglegesen befellegzett a hárompárti német kormánykoalíciónak. Több mint egy éve tartó,...

Immár véglegesen befellegzett a hárompárti német kormánykoalíciónak. Több mint egy éve tartó, szinte állandó belső viták után Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár szerda este menesztette Christian Lindner pénzügyminisztert, a legkisebb kormánykoalíciós párt, a szabad demokrata FDP elnökét.

Facebook

Előre hozott választás jöhet, vége a hárompárti német kormánykoalíciónak!

Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Lindnerrel együtt távozott a kormányból a liberális párt többi minisztere. A kancellár jelezte, hogy legkésőbb március végéig előre hozott választásokat rendeznek.

A „rendkívüli színjáték”, ahogy német lapok fogalmaztak, ezzel véget ért. A kormánykoalíció vezető politikusai már napokkal ezelőtt a „döntések hetéről” beszéltek.

Akkor azonban még élt a remény, hogy a szociáldemokrata SPD, a Zöldek Pártja és az FDP vezetőiből álló koalíciós bizottság egyezségre jut, és a koalíció „kihúzza” jövő őszig, a hivatalos naptár szerinti soron következő parlamenti választásokig .

Szerda késő esti hivatalos bejelentés szerint a koalíciós bizottság rendkívüli tanácskozása nem járt eredménnyel,a pénzügyminiszter, egyben FDP-elnök ragaszkodott „gazdasági fordulatot” előirányzó reformtervéhez. Értesülések szerint az mindenekelőtt a szociális kiadások rendkívüli megnyirbálását, illetve a vállalatok számára jelentős adócsökkentést irányzott elő, amit a két koalíciós partner egyaránt határozottan elutasított.

Ennek nyomán maga a kancellár rendkívüli sajtóértekezleten jelentette be, hogy menesztette Christian Lindnert, akit teljes mértékben felelőssé tett az elmúlt hónapok koalíciós viszályaiért.

Scholz szó szerint azzal vádolta a szabad demokrata minisztert, hogy az elmúlt időszakban – mint fogalmazott – állandóan szembehelyezkedett a koalíciós partnerek gazdasági elképzeléseivel.

A hosszú ideje óta tartó koalíciós válság egyértelmű jele volt, hogy a hárompárti kormány támogatottsága folyamatosan csökkent, amit a szeptemberi tartományi parlamenti választások egyértelműen bizonyítottak. A válság legerősebben a kis liberális pártot érintette, Christian Lindner az elmúlt hetekben többször is utalt arra, hogy az FDP a koalícióból történő kilépést fontolgatja.

Egybehangzó értékelések szerint a sajátos politikai játszma – valójában egymás zsarolása – a kancellár döntésével véget ért.

Scholz maga jelentett be, hogy pártja, a szociáldemokrata SPD a Zöldek Pártjával kisebbségben kívánja folytatni munkáját, és január 15-én az alkotmány előírásainak megfelelően bizalmi szavazást kér a parlamentben.

Mivel több mint valószínű, hogy a két pártból álló kisebbségi kormány nem kap bizalmat a Bundestagban, a kancellár azt is jelezte, hogy legkésőbb március végéig új, azaz előre hozott választásokat rendeznek.

Minderről tájékoztatja az államfőt, Frank-Walter Steinmeiert, aki az alkotmány szerint kiírhatja az új választásokat.

728x90 100

A kancellár egyben hangsúlyozta, hogy az elkövetkező hetekben az immár kétpárti kormány minden tőle telhetőt megtesz a stabilitás biztosítása, ennek keretében többek között a tervezett nyugdíjreform, a munkahelyek biztosítása illetve az alacsonyabb jövedelműek támogatása érdekében.

Az előzetes programpontok egyik legfontosabb eleme a jövő évi költségvetés tervezetének idei előterjesztése is.

Chrstian Lindner ezzel szemben rövid nyilatkozatában Olaf Scholzra hárította a felelősséget a történekért.

Az immár volt pénzügyminiszter elsősorban a kancellárt vádolta azzal. hogy meghiúsította az „elengedhetetlen” gazdasági, illetve pénzügyi reformterveket.

Korábbi felmérések szerint az előre hozott választások eredményeként legnagyobb esélye a parlamenti pártok népszerűségi listáját tartósan nagy fölénnyel vezető CDU/CSU pártszövetség és az SPD nagykoalíciójának van.

Forrás

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás