Vlagyimir Putyin holnapra, október 3-ára hívta össze az Állami Duma gyűlését – a napirend az, hogy a képviselők a négy ukrán megye elcsatolásáról szóló törvényről szavazzanak. Döntés születik a határok megállapításáról is.

A múlt héten írták alá a Kremlben a négy elfoglalt ukrán megye csatlakozási szerződését, az eseményen a területek oroszbarát vezetői is részt vettek. Akkor azt közölték: Luhanszk, Donyeck, Zaporizsja és Herszon megyék válnak Oroszország részévé, miután a Nyugat által kamunépszavazásnak minősített referendumokon a területek lakói Moszkva szerint egyértelműen kinyilatkoztatták, szeretnének-e orosz fennhatóság alá tartozni. (Természetesen szeretnének, naná.)

Minden lényeges hír a háborúról!

A TASZSZ hírügynökség most azt közölte, mi lesz a menetrendje annak, hogy a pénteki események után a megyék az orosz törvények szerint orosz földdé minősüljenek át.

  1. Az orosz alkotmánybíróság ma, azaz vasárnap jóváhagyta az új régiók felvételéről benyújtott dokumentumcsomagot.
  2. Az Állami Duma, az orosz parlament alsóháza hétfőn, azaz holnap vitatja meg és szavaz a csatlakozásról.
  3. Vlagyimir Putyin orosz elnök ezt követően kinevezi a négy régió megbízott vezetőit.
  4. Az ideiglenes kinevezések 2023-ig, a regionális parlamenti választás napjáig tartanak.
  5. Ukrán hrivnyával fizetni szintén 2023 végéig lehet.

Ami az új megyék határait illeti, sokáig kérdéses volt, Putyinék mit tekintenek annektált, azaz Oroszországhoz csatolt területnek – különösen az ukrán ellentámadások sikere és az ukrán csapatok előrehaladása fényében. Tegnap Ukrajna erői a stratégiai fontosságú Liman városát foglalták vissza az oroszoktól, akiknek ez hatalmas veszteség, közel 5000 katonát kellett kivonniuk a térségből, amely az orosz utánpótlási útvonalak egyik hídfőállása volt.

Nos, a válasz némileg enyhít a helyzeten: az oroszok azokat a területeket fogják csatolt területként kezelni és határnak azokat tekintik, „melyek megalakulásuk és az Orosz Föderációba való elfogadásuk napján léteztek” – magyarán nem a megyék ukrán közigazgatás szerinti határait veszik figyelembe, hanem az elcsatolás pillanatában orosz kézben lévő térség számít. Így pedig értelmét veszti az az értelmezés, hogy az oroszok korántsem birtokolják az elcsatolt megyéket teljes egészében.

Minden lényeges hír a háborúról!

Putyin korábban kijelentette, hogy az új területeket minden eszközzel megvédik, ebbe pedig a nukleáris fegyverek használatát is beleértette.

blikk

Hirmagazin.eu