Miért nem átütőek az orosz energiahordozókat, különösen az orosz olajexportot érintő embargós lépések? Miért nem rogyott még gazdaságilag térdre az orosz medve.?

A válasz ott rejlik azokban a globális olaj- és gyémánttranzakciókban, amelyek során a nyugati mammutvállalatok megkerülik a szankciókat, majd eltüntetik a nyomokat

-írja a blikk..

A tilalmak ellenére az orosz olaj továbbra is úgy áramlik a brit finomítókba, mintha mi sem történt volna. Ez idén március és október között már közel egymilliárd dollárt hozott az orosz államkasszába. A titok az, hogy az orosz kikötőket tankereken elhagyó olaj viszonteladók láncolatán halad át, gazdát cserél, vagy közvetlenül a tengeren más hajókra szivattyúzzák, ahol összekeveredik a különböző országokból származó „fekete arannyal”. Aztán tározókba kerül, majd eljut az EU-országokba.

„A hajóról hajóra történő átrakodás igazán hasznos módszerré vált a rakomány rendeltetési helyének és eredetének elfedésére. Az irániak kezdték el – amikor szankciók alá kerültek –, a venezuelaiak tökéletesítették, az oroszok átvették és továbbfejlesztették” – állítja Michelle Wiese Bockmann, a Lloyd’s List hajózási szaklap energia- és hajózási elemzője.

A Refinitiv független szakértőinek megfigyelése szerint március óta 267 – valószínűsíthetően orosz olajjal kapcsolatos – hajóról hajóra szállítás történt világszerte. Ennek körülbelül egyharmada görög felségvizeken vizeken történt.

Az angol sajtó – különösen a thetimes.co.uk tényfeltáró cikkei – több orosz és más nemzetíségű óriástanker útját követte Angliába, s a riporterei igy jutottak arra a következtetésre, hogy miközben a Nyugat szóban a teljes körű szankciók mellett van, ezek kijátszásával közvetett módon eurómilliárdok vándorolnak Putyin rezsimjéhez.

A legfrissebb hírek itt!

A példa: a Mariner III tartályhajó útja

Miközben Vlagyimir Putyin hadserege májusban az Azovstal acélműben rekedt ukrán katonákat bombázta, a Mariner III tartályhajó – közel 200 ezer hordó olajat szállítva – kihajózott a dél-oroszországi Tuapsze kikötőjéből.

Öt nap tengeri út után a 170 méteres hajó egy nagyobb tanker, a görög tulajdonban lévő Marinoula mellett állt meg a görögországi Kalamata előtti vizeken. A következő 36 órában a két hajót nagy gumicsövek kötötték össze, miközben a Marinoula leszívta a Mariner rakományának egy részét. A hajóról hajóra történő átrakodás után a Marinoula az Egyesült Királyságba hajózott, ahol a lincolnshire-i Imminghamben kikötött, majd június 6-án mintegy 250 ezer hordó olajat rakodott ki.

A hivatalos feljegyzések szerint azonban az Egyesült Királyság sem júniusban, sem júliusban nem kapott olajat Oroszországtól. A szállítmányt a brit jelentési protokollok szerint helyesen osztályozták, jelentették, így nem történt tengeri és kereskedelmi szabályszegés.

Az üzemanyag-rakomány egyike volt annak a legalább 39, több mint 200 millió font értékű orosz olajszállítmánynak, amely az ukrajnai invázió óta érkezett brit kikötőkbe, ám amelyet máshonnan származó importnak minősítettek. Ebből majdnem 80 millió fontnyit júniusban és júliusban hajóztak be. A brit kereskedelmi statisztikák szerint március óta összesen 778 millió font értékű orosz olaj érkezett tíz brit kikötőbe.

Az angol kikötőkbe eddig több mint 23 millió font értékű orosz olajat hajóztak be

A múlt hét szerdáján a 244 méteres Delta Pioneer, amely Imminghamben között ki, közvetlenül Oroszországból szállított olajat. A Global Witness kutatócsoport által elemzett Refinitiv adatok szerint a hajó félmillió hordó üzemanyagot hozott a kikötőbe. Egyelőre nem tudni, hogy azt hogyan fogják besorolni.

A hivatalos nyilvántartások szerint a március óta Imminghambe érkezett, mintegy 23 millió font értékű orosz olajat Németországból, Hollandiából és Belgiumból származó importként tartják nyilván. A Sunday Times négy olyan hajót követett nyomon, amelyek több mint egymillió hordó orosz olajat szállítottak Imminghambe. A szállítmányok közül kettő hajóról hajóra történő átszivattyúzás volt, míg egy harmadik Rotterdamból hozott orosz olajat.

Júniusban és júliusban legalább 13 szállítmány érkezett, köztük a Marinoula hajóé is. A kelet-londoni Thamesport kikötőjébe március óta 130 millió font értékben érkezett olaj Oroszországból. Ezeket Lengyelországból, Belgiumból és Hollandiából származó importnak minősítették.

„Az egész világon így kezelik az olajat” – idézi az újság Victor Katona, a Kpler nyersanyagelemző cég vezető elemzőjét, aki rámutatott, hogy az olaj- és hajózási társaságok a profitjuk egy százalékát az ilyen fondorlatos ellátási módokból nyerik.

Milliárdos trükk: eltűnt a szankciós listáról az orosz gyémántexportőr

A belgiumi Antwerpen a világ legnagyobb gyémántfeldolgozó központja. A The Guardian című brit lap szerint a forgalmuk 25%-a Oroszországból – az ALROSA-tól – származik. Szeptemberben az EU vezetése úgy döntött, szankciókat vezet be a vállalat ellen, és az orosz gyémántok behozatalára tilalmat rendel el, hasonlóan ahhoz, ahogyan korábban az arany esetében is tették. Az újság szerint azonban a végleges tervezet jóváhagyásakor az ALROSA eltűnt a listáról. És ez idén már másodszor történt meg.

A legfrissebb hírek itt!

A Belga Nemzeti Bank statisztikái szerint az ország 2021-ben 1,8 milliárd euró értékben importált orosz gyémántot, 2022 első nyolc hónapjában pedig 1,2 milliárd euró értékben. Tehát kiderült, hogy a belgák szabotálják az Európai Unió oroszellenes politikáját? A rejtély megoldása egyszerű: mint Tom Neiss, az Antwerpeni Gyémánt Világközpont munkatársa a The Guardiannek elmondta, az orosz gyémántok selejtezése 10 ezer munkahely megszüntetésével fenyeget. És ez az érzékeny iparág számára halálos ítélet. Végül fennáll a veszélye annak, hogy a teljes, évi 40 milliárd eurós forgalom Indiába vagy Dubaiba kerül, és ezek válnak a világ legnagyobb gyémántközpontjaivá – magyarázta a kp.ru. portálnak.

Jó ötlet-e úgy ártani magunknak, hogy tönkretesszük a saját gazdaságunkat? Miért adnánk olyan országoknak, amelyeknek ma nincs problémájuk Oroszországgal? A példa jól illusztrálja az Oroszországgal folytatott európai kereskedelem általános statisztikáit az ukrajnai különleges katonai művelet kezdete óta. Ha eltekintünk a szankciókról szóló nyugati retorikától, a kép megdöbbentő: 2022 első öt hónapjában az Oroszország és az Európai Unió közötti külkereskedelem 127 milliárd eurót tett ki.

Ez 41%-os növekedést jelent a 2021-es évhez képest. Igen, az Eurostat adatai szerint az EU-ból származó export 28,6%-kal, 25,2 milliárd euróra csökkent. Másrészt az EU-ba irányuló orosz export 85,8%-kal, 101,8 milliárd euróra nőtt tavaly január-májushoz képest. Oroszország, Kína és az USA után még mindig a harmadik legnagyobb exportőr az EU-ba. Ez csak egy dolgot mond.

A szankciók miatt a nyugati országoknak emelkedő energiaárakkal és rekordot döntő inflációs hullámmal kellett szembenézniük. Ennek következtében az európai ipar gyorsan kezdte elveszíteni versenyelőnyét. Az Európai Unió egyes országainak vezetői ettől pánikba estek, és most megpróbálják lopakodva nyitva tartani az orosz piacra vezető ajtót.

Nyitókép: A Jose Progress tartályhajót töltik fel a Xuwei petrolkémiai komplexum kikötőjében / Fotó: MTI / EPA / Alex Plavevski

blikk

Hirmagazin.eu

ElőzőKormányülést tart Orbán Viktor
KövetkezőA téli gumik szakszerű tárolása: mikre figyeljünk?
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza