Forrás: hirado.hu/M1/Híradó | 2015. 03. 28. 20:52:10
Egy repülőgép-szimulátor technikusa mutatta meg a Híradónak, mi történhetett a német gép pilótafülkéjében a tragédia előtti utolsó pillanatokban, egy grafika pedig azt kíséri végig, mi játszódhatott a pilótafülkén kívül. A felvételeket cikkünkben tekintheti meg.
A kapitány próbált visszajutni, de nem tudott, mert az eddigi vizsgálatok szerint a másodpilóta kizárta. Hiába dörömbölt és ütötte be az ajtó kinyitásához szükséges kódot, az csak öt perc késleltetéssel nyitott volna, de arra már nem jutott idő – magyarázza a szakember.
A repülő közben süllyedni kezdett, nagyjából 11 ezer méter magasan. Sebessége ekkor már 1220 méter/perc lehetett, több a megengedettnél. Ez jelentős gyorsulás ugyan, viszont nem minősül zuhanásnak – teszi hozzá.
A szakértő szerint a kapitány ekkor már tudhatta, hogy baj van, de az utasok legfeljebb a nyomáskülönbséget érezhették. A másodpilóta 1800 méter magasan abbahagyta a süllyedést és és egyenesen haladt tovább. Így csapódott neki végül egy 2900 méter magas hegycsúcsnak.
A másodpilóta jól ismerte a Germanwings-tragédia helyszínét
„Andreas részt vett foglalkozásokon a provence-i Alpokban. Szenvedélyesen szerette, sőt megszállottja volt az Alpoknak. Bizonyos vagyok abban, hogy ismerte a katasztrófa helyszínét, mivel vitorlásrepülővel már átrepülte” – mondta Dieter Wagner. A férfi ugyanakkor nem gondolja, hogy a másodpilóta szándékosan választotta ki ezt a helyszínt a repülőgép megsemmisítésére.
„Honnan tudta volna előre, hogy a kapitány pont ezen a helyen fog kimenni a pilótafülkéből?” – tette hozzá a France2 közszolgálati televíziónak adott interjúban.
Francis Kefer, a sisteroni repülőklub tagja az I-télé francia hírtelevízióban megerősítette, hogy Andreas Lubitz 1996 és 2003 között eleinte a családjával, majd a montabauri egyesület tagjaként rendszeresen járt nyaralni a francia Alpokba.
A baleset helyszínén szombaton is folytatódott a kutatás. Ötödik napja keresik a repülőgép második, a repülési adatokat rögzítő fekete dobozát, amelytől újabb részleteket remélnek a katasztrófa lezajlásáról, valamint folytatják az áldozatok maradványainak összegyűjtését az 1500 méteres tengerszint feletti magasságban elterülő szakadékos, meredek hegyvidéken, ahova a mintegy hatvan fős alakulatot a Seyne-les-Alpes nevű településen kialakított központból két helikopter szállítja.
A mentés vezetője szerint a repülőgép becsapódása olyan erős volt, hogy eddig egyetlen ép holttestet sem találtak. Patrick Touron egyértelművé tette, hogy emiatt a 150 áldozat azonosítása nagyon bonyolultnak ígérkezik.
A 40-60 fokos meredek sziklafalakon állandó a kőomlás veszélye, ezért a helyszínelőket a magashegyvidéki csendőrség tagjai kötelekkel biztosítják.
„A biztonság kulcskérdés, a kiemelések ezért sajnos egy kicsit sokáig tartank” – mondta a mentésvezető.
A holttestek maradványait helikopterekre erősítve szállítják a Seynes-les-Alpes-ban kialakított laboratóriumba, ahol a rendőrség a mínusz 20 fokos hűtőkamrában őrzött maradványokból megpróbál a lehető legtöbb információt megtudni. Intenzíven keresik a másodpilóta holttestének maradványait, hogy azokból megállapítsák: Lubitz állt-e gyógyszer, kábítószer vagy alkohol hatása alatt a baleset pillanatában.
A laboratóriumban ötven törvényszéki orvos és fogorvos, valamint bűnügyi szakértő dolgozik annak érdekében, hogy az áldozatok holttesteit minél előbb át tudják adni a hatóságok a hozzátartozóknak.
Miután a holttestek jelentősen roncsolódtak, minden apró részlet (ujjlenyomat, ékszerek) segítségül szolgálhat az azonosításhoz.
„Katasztrófák alkalmával az azonosítás 90 százalékban mindig a fogak alapján történik, de ebben a konkrét esetben, elsősorban a DNS-minták alapján” – jelezte a mentésvezető. Elmondta, hogy eddig a 150 áldozat holttestének 400-500 darabját emelték ki és kezdték elemezni a DNS-minták alapján, amelyeket a hozzátartozóktól vett mintákkal fognak összehasonlítani egy Párizs közeli laboratóriumban. Tőlük elsősorban nyálmintákat vettek, amikor csütörtökön ellátogattak a katasztrófa helyszínére.
Az onnan negyven kilométerre található Digne-les-Bains nevű kisváros katedrálisában szombaton többnyelvű gyászmisét tartottak az áldozatok emlékére, amelyen a helyieken kívül a hozzátartozók egy része is részt vett.
A Germanwings német légitársaság Barcelona-Düsseldorf útvonalon közlekedő A320-as gépe, fedélzetén 150 emberrel, kedd délelőtt csapódott hegyoldalnak Franciaország déli részén, az Alpokban. A katasztrófa körülményeinek vizsgálatát vezető marseille-i ügyészség szerint a másodpilóta bezárkózott a pilótakabinba, és valószínűleg szándékosan vezette a gépet a hegyoldalnak.
Lubitz híres akart lenni
Közben a nyomozók folyamatosan kutatnak abban a montabauri házban, ahol Lubitz a szüleivel lakott. Pénteken több zsáknyi bizonyíték és egy számítógép mellett egy férfit is kihoztak, akinek arcát egy kabáttal takarták el. Egy nappal később még valakit rendőrautóba ültettek, akit ugyanebből a házból hoztak ki. Az ő arcát sem lehetett látni. Andreas Lubitz betegségére is a düsseldorfi lakás átkutatásakor találtak bizonyítékokat. Az iratokból kiderült, hogy a férfit már hat éve kezelték depresszióval, ezt azonban titkolta munkahelyén. A tragédia napján nem lett volna szabad szolgálatban lennie. Orvosa táppénzre írta ki, de Lubitz erről hallgatott, sőt, bement dolgozni, majd amikor egyedül maradt a pilótafülkében, bezárta a kabinajtót, és a Francia-Alpok szikláinak vezette a gépet, 150 emberrel a fedélzeten.
A francia mentőalakulatok centiméterről centiméterre vizsgálják át a gép becsapódásának helyszínét: a holttestek maradványait próbálják összegyűjteni és valamilyen módon azonosítani. Keresik Andreas Lubitz holttestének maradványait is: azt szeretnék tudni, állt-e gyógyszer, kábítószer vagy alkohol hatása alatt. Az immár öt napja tartó kutatásban és a holttestek azonosításában több száz csendőr, rendőr és mentő vesz részt, a repülési adatokat rögzítő fekete dobozt azonban még mindig nem találták meg.
A Le Vernet nevű francia kisvárosban, amely a katasztrófa közvetlen közelében található, egyre nagyobb a virághalom az ott kialakított emlékhelyen. Az áldozatok hozzátartozói folyamatosan érkeznek a helyszínre, hogy itt vegyenek végső búcsút szeretteiktől. A balesetben elhunyt kapitány rokonai is ideutaztak szombaton. A helyiek mindenben támogatják őket. Vannak olyanok is, akik már lerótták kegyeletüket és hazautaztak. Folyamatosan gyűlnek a virágok és a mécsesek a düsseldorfi reptéren is, ahova kedd délben kellett volna megérkeznie a Germanwings utasszállítójának. Bár az utasokat megrendítette a katasztrófa, a legtöbben azt mondják, nem riasztotta el őket a repüléstől.
Közben a Germanwings anyavállalata, a Lufthansa német légitársaság, átszámítva mintegy 15 millió forint gyorssegélyt ajánlott fel minden áldozat hozzátartozójának. Ettől függetlenül minden bizonnyal kártérítést is fizetnie kell majd a cégnek. Uniós szabályok szerint a légi balesetben elhunyt utasok után minimum 95 millió forintnak megfelelő összeget. Szakértők úgy vélik, a mostani katasztrófa áldozatainak rokonai ennél akár nagyságrendekkel magasabb összeget is kaphatnak.