Rengeteg minden „költözött át” az online térbe az utóbb körülbelül egy évben.
Olyan területek is, ahol ez közel elképzelhetetlen volt ezelőtt (és még nagyon sokaknak ma is az): ilyen például a turizmus, ahol egy idegenvezető élőben tud egy izlandi vulkánkitörésről mesélni és ilyen a gyógytorna is. Ebben a cikkben az utóbbi témát járjuk körül egy kicsit. De mielőtt belevágnánk, hadd jegyezzük meg, hogy az online gyógytorna nem 2020-ben jelent meg, egyes országokban már több éve sikeresen alkalmazzák előnyei miatt.
Mi a drágább, az online vagy az offline gyógytorna?
Jelenleg Magyarországon az online gyógytorna általában olcsóbb, sokszor szignifikánsan is. Egyes helyeken az ár azonos lehet, de olyat nem találtunk, hogy az online óra lenne a drágább. Ha kíváncsi arra, hogy most mennyibe kerül egy online gyógytorna óra, akkor egyszerűen kattintson a gyogytornaszom.hu linkre!
A honlapon kicsit el kell merülnünk, hogy a pontos árakat megtaláljuk, mert az Árlistában nem találhatóak meg a jelenlegi online árak, de a szolgáltatás kiválasztásánál igen. Itt az állapotfelmérésben az online verzió kb. 20%-kal olcsóbb, míg a gyógytornában kb. 15%-kal. Az állapotfelmérés 9-12.000 Ft körül mozog, a gyógytorna 8-10.000 Ft között. Az online és a személyes gyógytorna ideje megegyeznek: 50 perc az állapotfelmérés, 45 perc a gyógytorna.
Mik az online gyógytorna előnyei és hátrányai?
Elsősorban hasonló előnyökkel számolhatunk, mint például az online munkavégzés esetében. A 45 perces óra valóban 45 percbe telik, nem mondjuk 2 órába (vagyis kiiktatjuk az ingázást, az utazást). Azzal, hogy nem hagyjuk el a lakást, nem kockáztatjuk, hogy elkapjuk a vírust (vagy egy másikat, mint az influenzát) vagy megfertőzünk valakit. Az otthoni kényelem szintén nem helyettesíthető.
De ez csak az érem egyik oldala. Az otthoni munkavégzésnek és az otthoni (online) gyógytornának is vannak hátrányai. Nincs sok mindenre szükség, de arra mindenképp van: jó internetkapcsolatra, ami nem szakad meg az óra közepén, egy videó- vagy webkamerás készülékre (PC, laptop, tablet, telefon, stb.), egy applikációra. Aztán otthon kényelmes és nem megy el az idő az utazással, de a szocializálódásból is kimaradunk: nem futunk össze egy rég nem látott ismerőssel a buszon, nem látunk valami érdekeset az utcán, stb.
Maga a gyógytorna tényleg működik online?
A válasz igen is és nem is.
A rossz hír az, hogy bizonyos gyógytorna gyakorlatok egészen egyszerűen nem végezhetők el online. Ez kiderül az állapotfelmérésen vagy esetleg az előzetes beszélgetés, érdeklődés során.
A jó hír pedig az, hogy a gyakorlatok jelentős része igenis elvégezhető online, sőt, az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy (elsőre talán meglepő módon) az online gyakorlatok végzése sikeresebb, hasznosabb, mint a hagyományos, rendelőben végzett gyakorlatok.