Naponta több száz gombafajjal találkozik szervezetünk, otthonunkban pedig akár 50 fajta gomba is megtelepedhet. Leggyakrabban az Alternaria, Aspergillus, Cladosporium és Penicillium fajok találhatók meg a lakás levegőjében.
Sokan lebecsülik a penész jelentőségét, úgy gondolják, a falon megjelenő gombatelepek főként esztétikai problémát jelentnek, illetve a lakás rossz szigetelésére utalnak. Csakhogy a penészgombák igen jelentős hatással vannak egészségünkre, különösen nagy veszélyt jelentenek a gyerekekre és az asztmás betegekre, akiknél akár végzetes rohamot is kiválthatnak.
Télen a köhögés, tüsszögés, légzési nehézség, orrdugulás, orrfolyás, könnyező szemek és torokfájás esetén máris megfázásra gondolunk, holott egyáltalán nem biztos, hogy a tüneteket vírus vagy baktérium okozza, nagyon is lehetséges, hogy a penész váltja ki. Ám ennél jóval súlyosabb tüneteink is lehetnek: ha gyakori fejfájás, hányinger, fáradtság gyötör, akkor is a penészre gyanakodhatunk. A gombaspórák tömegesen terjednek szét otthonunkban, s nem csak ezek, hanem a gombák által kiváltott mérgező vegyületek, ún mikotoxinok is súlyos betegségeket okozhatnak, például tüdőgyulladást, de ízületi gyulladás kialakulását illetve romlását is kiválthatják.
A szervezetbe többféle módon kerülnek: belélegzéssel vagy a bőrön át felszívódva, de könnyen meg is ehetjük az ételeinkre telepedő spórákat. Mivel a szervezet teljes működésére negatívan hatnak, és befolyásolják az idegrendszer, a hormonháztartás és az immunrendszer működését is, súlyos esetben akár daganatos betegségek kialakulásáért is felelőssé tehetők. És ne feledjük, hogy háziállatainkra éppen olyan veszélyesek, mint ránk!
Hogyan védekezhetünk ellenük?
A leggyakoribb házi módszerek közé tartozik a penész ecetes vagy klóros vízzel történő eltávolítása. Mindkét eljárás kellemetlenül büdös, mérgező és irritáló, ráadásul csak ideig-óráig hatásosak, mert a lemosott penész gyakran még agresszívabban tér vissza. Ennél sokkal hatásosabb módszer, ha olyan speciális kézmosót vásárolunk, mely nem csak vírus- és baktériumölő, hanem gombaölő hatással is rendelkezik – ezt jelzi a fungicid felirat. Ilyen gombaölő szer tömény vizes oldatával, egy szivacs segítségével áttörölhetjük a falat, illetve letörölhetjük a penészt. Közben persze viseljünk védőmaszkot. Ez már észrevehetően hatásosabb a gomba visszaszorításban, igaz, a fekete falat nem fehéríti ki, mint a klór.
Ez még mindig a házi módszerek közé tartozik.
Ám ha valaki profi, környezetbarát segítséget szeretne igénybe venni, kipróbálhatja az ózonos penészölő eljárást. Erről a módszerről kérdeztük Cirják Attilát, az Ozon Clean Kft. ügyvezetőjét.
– Hogyan történik az ózonos penészölő eljárás, és mennyire hatásos módszer? A fal repedéseiben lévő gombákat is elpusztítja?
– Az ózonos penészölő eljárás során a fertőtlenítés nagyteljesítményű ipari ózongenerátor segítségével történik. A penészes helyiséget nagy koncentrációjú ózon gáz tölti ki, amely jóval erősebb fertőtlenítő hatású, mint a klór. Az ózon elpusztítja még a levegőben lévő spórákat is, vegyszer felhasználása nélkül. A folyamat végén az ózont visszaalakítjuk oxigénné, így biztosítva, hogy semmilyen egészségre káros anyag ne maradjon a helyiségben, és szinte azonnal használatba vehető legyen.
Az ózonos tisztítás a dohszagot is megszünteti, és segít helyreállítani a lakás mikroklímáját, ami folyamatosan hatással van légzőszerveinkre, vérkeringésünkre, immunrendszerünkre, valamint nagymértékben befolyásolja alvásunk minőségét is.
Az ózon nemcsak az egyik legerősebb fertőtlenítő szer, de a mikroorganizmusok az ózonnal szemben nem tudnak immunitást felépíteni, nem úgy, mint, ahogy az a hagyományos vegyszerekkel szemben előfordulhat, ezért kezdik egyre elterjedtebben használni a legkülönbözőbb területeken, mint ivóvíz fertőtlenítés, szennyvíz kezelés, élelmiszerek fertőtlenítése.
Ugyanakkor az ózon nem képes mélyen bejutni a fal pórusaiba, ahova az erősen penészedett fal esetén a gombafonal eljut, ezért a tartós eredmény érdekében, a falakat le kell kezelni valamilyen folyékony penészölő szerrel. Ez lehet akár klóros, vagy klórmentes szer is, sokfélét lehet kapni a boltokban, de a legdrágább nem mindig a legjobb. Van olyan szórófejes flakonban forgalmazott szer, aminek a literre számított ára 4-5000 forint, és hatásában alulmúlja a kb. 70 forintos hipót.
– Veszélyes-e ez a módszer emberi vagy állati szervezetre?
Az ózon egy rendkívül agresszív anyag, a fertőtlenítés közben olyan koncentrációban van jelen, ami már az egészségre káros, ezért kezelés alatt nem tartózkodhat senki abban a helyiségben, minden állatot és növényt is el kell távolítani. A készülék a folyamat végén az ózont visszaalakítja oxigénné, így utána rögtön be lehet menni, és egy rövid szellőztetést követően még kisgyermekek számára is biztonságos bent tartózkodni.
A legnagyobb veszélyt inkább az jelenti, ha nem teszünk a penész, és annak spórái ellen, a gomba hatása sokszor csak évek múlva jelentkezik, a gyakori megfázáshoz hasonló kezdeti tünetek alapján hideg időben csak nehezen ismerhető fel a valós baj.
– Az ózonos eljárás ára kedvezőbb vagy drágább a vegyszeres penészölő eljárásokhoz képest?
– A folyékony vegyszerek képesek behatolni a fal pórusaiba is, ahol akár el tudják pusztítani a gombafonalakat is. A levegőben ilyenkor nagy mennyiségben lebegő, valamint a tárgyak felületére rakódó spórákat, melyek akár több ezer évig életképesek maradhatnak, viszont nem tudjuk vegyszeresen megölni.
A légnemű ózon ezeket is elpusztítja, bejut a nehezen elérhető helyekre is, viszont nem képes mélyen bejutni a fal pórusaiba, ezért a két eljárást együtt célszerű alkalmazni. A vegyszeres kezelést mindenki el tudja végezni házilag, azután jöhet az ózon.
– A penész legfőbb ellensége a száraz környezet. Ha a penészmentesítés sikeresen megtörtént, akkor sem garantált, hogy nem újul ki a probléma, ha nem tudunk olyan feltételeket megteremteni, mely nem kedvez a penészgombáknak. Hogyan tartsuk szárazon a falakat, felületeket otthonunkban, hogy ne telepedjen meg rajta újra a gomba, mely ajtón-ablakon át folyamatosan bekerül a lakásba?
– A lakóhelyiségekben a normális életvitellel, illetve a vizes helyiségekben zajló tevékenységgel (pl. főzés, mosás, mosogatás, zuhanyozás) együtt jár a páratartalom növekedése. A hermetikusan lezárt lakásokban megszűnnek a belső páralecsapódásokat megelőző légmozgások. Sokan tartanak a vastag hőszigeteléstől, mert úgymond „nem lélegeznek” a falak. Pedig a tény az, hogy pára körülbelül 1%-a megy át a falakon keresztül, a hőszigetelő anyag fajtájától függetlenül, a távozó nedvesség szinte teljes egészében a szellőző levegővel jut (jutna ki, ha tudna) a szabadba. A tökéletesen tömítő modern nyílászárók esetében sajnos mindegy, hogy fa vagy műanyag, ma már az új fa nyílászárók is gyárilag több réteg tökéletesen légzáró lakkréteget kapnak, így megszűnt a természetes szellőzés.
Legfontosabb a napi legalább két-háromszori maximum 5 perces szellőztetés, minél nagyobb légcserével, minél gyorsabban. Kerülni kell az ablak túl hosszan nyitva tartását, inkább 5-ször 2 perc, mint egyszer 10 perc legyen. A kinti levegő télen 1-2 gramm vizet tartalmaz, a szoba levegője viszont akár 16-18 grammot. Szellőztetésnél gyakorlatilag kicseréljük a levegő víztartalmát. A magasabb páratartalmú kimegy a szabadba, helyette bejut az alacsony páratartalmú, de hideg levegő. Az ablak becsukása után felveszi a falaktól és a tárgyaktól a bennük tárolt hőt, gyorsan visszaáll a szobahőmérséklet, és mivel szárazabb, felveszi a falak külső felületéről a felesleges nedvességet. A szellőztetés után kb. 1 órával a páratartalom ismét hasonló értékű lehet, mint a szellőztetés előtt, hiszen átvette a falaktól a nedvességet. Ilyenkor érdemes újra szellőztetni. Bár esőben a kinti relatív páratartalom meghaladhatja a 75%-ot, szellőztetni akkor is kell, mert a hideg kinti levegő relatív páratartalma a szobában átmelegedve csökken. Egy néhány ezer forintért vásárolható páratartalom mérő sokat tud segíteni a pára megfelelő szinten tartása érdekében.
Ha a magas páratartalom a gondos szellőztetés mellett is megmarad, annak egy nem látható vízszivárgás, hibás vízelvezetés is állhat a hátterében. Ilyenkor a hiba elhárításán, és a penész elpusztításán túl a falak kiszárítására egy ipari falszárító gépet célszerű bérelni, ami képes akár napi több vödör vizet is összegyűjteni.
Czirják Attila
Ozon Clean Kft.
www.ozonclean.hu