Utá­na­jár­tunk, vajon mi­lyen a ka­rá­csony a világ né­hány kü­lön­le­ges táján! Si­ral­mas, meg­lepő, és szó­ra­koz­tató dol­gokra is buk­kan­tunk!

Hawaii (homok, 30 fok, tengerpart)

Így ünnepelik a karácsonyt a világ legfurább tájain!

Nem ritka a strandon felállított karácsonyfa…

Így ünnepelik a karácsonyt a világ legfurább tájain! 1

Az amerikaiak kedvenc üdülőhelyén a karácsony főidénynek számít. Ilyenkor a hőmérséklet nap közben30 fok körül alakul, és éjszaka sem megy 20 fok alá. Csak a zord telekhez szokott európaiaknak újdonság a homokos tengerparti strandon díszelgő karácsonyfa. A karácsonyi színekbe öltözött hawaii táncosokról már nem is szólva, akik a hagyományos helyi fesztiválon, a Makahikin ropják a helyi táncot…

Madagaszkár (rizs csirkével, sör, és forróság)

Így ünnepelik a karácsonyt a világ legfurább tájain! 2

A Mikulás még Madagaszkárra is eljut. Igaz, csak karácsonykor ér oda, és nagyon izzad a hőségben…

Az Afrika délkeleti partjánál található hat Magyarországnyi méretű szigeten, hőségben ünneplik a karácsonyt. Szenteste az emberek éjféli misére mennek vagy otthon ünnepelnek. A templomok már hajnali 5 órától kitárják kapuikat. A karácsonyfa állítási szokásokról viszont keveset tudni. Alighanem csak képeken láttak eddig fenyőfát. A családok, ugyanúgy, ahogy nálunk is, szeretnek közösen étkezni a jeles napon. Az ünnepi menü csirke vagy sertés rizzsel, amit egy speciális karácsonyi torta koronáz meg. A vacsorához ilyenkor a szokás szerint a helybéliek a legszebb (legújabb) ruháikat veszik fel. Akinek futja rá, még sört is iszik! A helyi karácsonyi vásár lehangolóan siralmas a mi európai szemünknek, de a piaci kínálat egyébként is az…

India (karácsonyi banánfa, hinduizmus, árvíz)

Így ünnepelik a karácsonyt a világ legfurább tájain! 3

Indiában elég kevés a keresztény, a karácsony mégis nemzeti ünnep..

Annak ellenére, hogy a teljes népesség csupán 3 százaléka keresztény Indiában, a karácsony mégis hivatalos nemzeti ünnep. December 24-én kezdenek ünnepelni, és ez eltart egészen az új év kezdetéig. A kisebb településeken fenyőfa híján banán és mangófát díszítenek fel „karácsonyfaként”. Karácsonyi rendezvények is csak a nagyobb városokban vannak. Évről-évre sokan gyűlnek össze a Szent Szív székesegyháznál Új-Delhiben december 25-én, hogy gyertyát gyújtsanak. Idén viszont elmaradnak a nagyszabású karácsonyi rendezvények a szokatlanul erős áradások miatt.  Tamil Nadu dél-indiai államban úgy döntött a helyi egyház,idén inkább az árvízkárosultak megsegítésére költi a karácsonyi ünnepségekre szánt pénzt és más városokat is erre buzdít.

Szíria (romok, üldöztetés, nélkülözés)

 

 

Így ünnepelik a karácsonyt a világ legfurább tájain! 4

A porig rombolt városokban azért még találni pár karácsonyi kelléket…

Míg pár éve még 27 méteres karácsonyfát állítottak Damaszkuszban karácsonykor, idén már igen szerény körülmények közt ünnepelnek a szíriai keresztények. Legtöbben valószínűleg sehogy! Szíria harmadik legnagyobb városát, Homszt hosszas és pusztító ostrom után májusban foglalta vissza az el-Aszad elnökhöz hű hadsereg. A képen látható negyedbe azóta csak pár tucat család költözött vissza és a körülményekhez képest szép karácsonyi jászolt állítottak fel a romok között. Korábban itt keresztény és muszlim családok éltek egymás mellett évszázadokon át. A polgárháború kitörése óta ez az első év, hogy az ott maradt emberek megünnepelhetik a karácsonyt.

Grönland (északi fény, fókában rothasztott madár, hideg)

Így ünnepelik a karácsonyt a világ legfurább tájain! 5

Grönlandon nem ritka a gyönyörű északi fény… főleg, hogy a karácsony éppen a fél évig tartó sötétség időszakára esik.

Mivel ennyire északon már nem él meg semmiféle fa, a karácsonyfának valót Dániából importálják. Az évnek ebben a szakában éppen a fél évig tartó éjszaka az úr. Az eszkimók karácsonykor a nyers húsféleségnek örülnek a legjobban. A nyers karibu húst, nyers fókahúst, és zsíros bálnabőrt kockára vágják, és szójaszószba mártva fogyasztják. A kedvenc karácsonyi fogásuktól, a kivaktól a legtöbb európai embernek felfordul a gyomra. A hívő eszkimók körülbelül fél évig készítik kedvenc csemegéjüket. Erjesztett alkát (búvármadarat) tesznek csőröstül, tollastul egy kibelezett fókába, majd pedig az egészet 6 hónapra elássák. Közvetlenül karácsony előtt a kikaparják a jól összerohadt csemegét, majd nagy élvezettel elfogyasztják.ás

Forrás: Ripost