Home Főhírek Külföld Így tartja a Világbank szegénységben a harmadik világot

Így tartja a Világbank szegénységben a harmadik világot

A fenti címmel jelent meg véleménycikk a The Spectatoron, mely lerántja a leplet a mamut működéséről.

„Mi a Világbank értelme? Valószínűleg úgy gondol rá – ha egyáltalán gondol rá –, mint valami jótékonysági szervezetre, egy kedves óriásra, egy multilaterális segélyszervezetre, melynek az a feladata, hogy likviditást biztosítson a fejlődő országoknak és segítséget nyújtson a szegénység kinövéséhez… A közelmúltig ez is volt a feladata” – kezdi írását James Delingpole.

A szerző felidézi, hogy a Világbank 1944-es megalapítása óta, a többi között, segített talpra állítani a háború által feldúlt Franciaországot. Ezt követően pedig harmadik világbeli országokat tett vonzóvá befektetők számára tőkeinjekcióival. Közelmúltbéli példaként hozza Koszovót, 2013-ban 40 millió dollárból épülhetett szénerőmű, melynek hatására további 1,96 milliárd érkezett befektetések formájában.

Változás

„Fantasztikus. Azt leszámítva, hogy a Világbank már nem csinál ilyeneket. Nem finanszíroznak már szénerőműveket, mert nem tiszta és zöld.” Felidézik Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kijelentését, melynek értelmében szél- és napenergiával „győznék le a szegénységet és megmentenék a bolygót”. „De ez egyiket sem fogja megvalósítani” – írja a szerző.

A nigériai Lagos példáját hozza, mely leelőzte Kairót, mint Afrika legnagyobb városa. Itt az erőművek nagy része drága és szennyező dízellel működik, és nem ritkák az áramkimaradások. A helyi mobilszolgáltató, a 62 millió előfizetővel rendelkező MTM, működési költségeinek 70 százalékát üzemanyagra költi.

Felidézi a helyi gazdasági miniszter szavait, aki igazságtalannak tartja az eljárást, hogy egy szénben gazdag országot meggátolnak a szénerőmű építésében, mert az nem zöld. „Teljesen igaza van, hogy nem igazságos. Az ENSZ folyamatosan a világ igazságtalanságával jön, és elismeri, hogy ennek felszámolása a fenntartható fejlődési céljai között szerepel. Ugyanakkor az öko-imperializmusával ráerőlteti a megújuló energiákat a vonakodó, de inkább ellenállni képtelen fejlődő világra. Így garantálva, hogy a világ legszegényebb országai azok is maradjanak.”

Működés

1,2 milliárd ember nem fér hozzá elektromossághoz, míg 2,7 milliárdnak nincs modern főzőalkalmatossága. A szilárd háztartási tüzelőanyagok 3,5 millió ember haláláért voltak felelősek 2010-ben. Míg az áramkimaradások által okozott kár a szubszaharai Afrikában esetenként a GDP 5 százalékáig is rúghat. Felhívja rá a figyelmet, hogy az ilyen országoknak nem a természetpusztítás miatti lelkiismeret-furdalásuk megnyugtatására van szükség, „hanem olyan energiára, ami működik”. Felhívja rá a figyelmet, hogy az ENSZ adatai szerint 50 milliárd dollárba kerülne a világ elektromos számlája, ha azt szénből állítanák elő, míg a megújuló energiából ennek a tízszerese.

Az őrület kezdete

Az őrület 1995-ben kezdődött, mikor James Wolfensohn nevezték ki a Világbank elnökének – idézi fel. Az amerikai ügyvéd és befektetési bankár támogatta „a zöldmozgalom legördögibb és legbefolyásosabb” képviselőjét, a kanadai milliárdost, Maurice Strongot. Utóbbi nem volt a demokrácia nagy barátja, közel állt Mao Ce-tung rezsimjéhez. Ezért dolgozott az ENSZ-ben, ami szerinte elehetőséget jelentett a világkormány létrehozására, mely olyan technokratákból áll, mint ő maga.

Wolfensohn irányítása alatt a Világbank céljai nagyban megváltoztak. Míg korábban a szegénység felszámolásán volt a hangsúly, a növekedés elősegítése által, később olyan „progresszív” célok is előkerültek, mint a természetvédelem, a női jogok, a munkajog és az NGO-k támogatása – írja.

Ez az irány tovább gyorsult a jelenlegi elnök, Jim Young Kim irányítása alatt, akit Barack Obama nevezett ki. Felidézi a Global Warming Policy Foundation tanulmányát, mely kijelenti, hogy embertelen fenntarthatósági szempontokat a szegénység leküzdése elé venni.

Forrás: hirado.hu

Képek: napi, hirma

ElőzőA nyugdíjasok is áldozatai a baloldali korrupciós botránynak
KövetkezőMegnyílik a teljes Seuso-kincset bemutató kiállítás Székesfehérváron
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás