Így szüntethetjük meg könnyedén a lefolyók dugulását
A lefolyók dugulása sok bosszúságot és kellemetlenséget okozhat, hiszen használhatatlanná teszi a fürdőt vagy a konyhát. Szerencsére számos megoldás áll rendelkezésünkre, mielőtt duguláselhárító szakember segítségét kellene igénybe venni. A továbbiakban összegyűjtjük azokat a házi praktikákat, amelyek hatékonynak bizonyulnak az esetek nagy százalékában.
Először érdemes tisztázni, hogyan alakulnak ki a különböző dugulások. A szaniterek használata során a szennyeződések megtapadhatnak a lefolyók falán, különösen azokon a pontokon, ahol a vízmozgás kevésbé összpontosul. A ragacsos lerakodásokon megtapadnak a hajszálak, illetve konyhai mosogató esetében az ételdarabok. Ezek miatt a lerakódás mérete egyre nagyobb lesz, míg végül elzáródással szembesülünk.
Fontos megjegyezni, hogy a problémákat relatív egyszerűen megelőzhetjük, de sajnos erre nem szoktunk figyelmet fordítani. A havi rendszerességgel végzett forróvizes öblítés hatékony a kisebb lerakódások eltávolításában; nincs más teendőnk, csupán fogni egy vízforralót, megtölteni vízzel, majd forralás után késedelem nélkül a lefolyóba zúdítani. Amennyiben a szokásosnál lassabb lefolyást tapasztalunk, az öblítést érdemes kétszer-háromszor megismételni.
Önmagában a forró víz alkalmas lehet a dugulások elhárítására is, hiszen hatékonyan oldja a zsíros lerakódásokat, de sajnos mire a dugulás helyére ér, jelentősen veszít a hőmérsékletéből, ráadásul túl gyorsan hűl ahhoz, hogy hosszabb távon ki tudja fejteni a hatását. Éppen ezért érdemes különböző házi praktikákhoz folyamodni.
A legalapvetőbb házi „lefolyótisztító” az ecet. Fél liter ecet és ugyanennyi forró víz keveréke már képes lehet megbirkózni a makacsabb dugulásokkal is. Ha még inkább szeretnénk javítani az általunk készített szer hatékonyságát, használjunk szódabirakbónát is. Ez esetben szárak szódabikarbónát szórjunk a lefolyóba, majd ecettel öblítsük le. Hagyjuk hatni legalább fél órán keresztül, majd forró vízzel öblítsük le az egészet. Az ecet szúrós szagú készítmény, de szerencsére szellőztetéssel könnyedén megszabadulhatunk tőle.
A dugulások elhárításában jó szolgálatot tehet a jól ismert bórax is. Noha hajlamosak vagyunk háztartási vegyszerként tekinteni rá, a bórax tulajdonképpen nátrium-tetraborát, ami a bórsav nátriummal alkotott sója. Mivel élelmiszerekben adalékként is hasznosítják, ezért biztonságosnak tekinthetjük, ugyanakkor nagyon fontos megjegyezni, hogy a bórax név alatt elsősorban a nátrium-tetraborát dekahidrátot értik, illetve emellett használják a többi hidrát és anhidrát változatra is. A lefolyótisztítóként forgalmazott bórax nem alkalmas élelmiszeradalékként, de tisztítószerként biztonságosan használható. Egy tölcsér segítségével juttassunk nagyjából két deciliter bóraxot a lefolyóba, majd 15-20 elteltével forró vízzel öblítsük le. Ha szükséges, ismételjük meg a folyamatot.
Amennyiben még mindig nem jártunk sikerrel, valószínűleg kénytelenek leszünk kereskedelmi forgalomban kapható lefolyótisztítót használni. Fontos tudni ezekről, hogy kifejezetten agresszív összetevőket tartalmaznak, ezért a használatuk körültekintést igényel; használjunk gumikesztyűt és ügyeljünk arra, ne kerülhessen szer a szemünkbe és az arcunkra. Azt is nagyon fontos megjegyezni, hogy a különböző szerek keverése során mérgező gázok szabadulhatnak fel, így ettől mindenképpen óvakodni szükséges.