Ha te is tar­tasz pa­ra­di­cso­mot a ker­ted­ben, hálás le­szel ezért az öt­le­tért. Sem­mibe nem kerül, vi­szont csakis és ki­zá­ró­lag pa­lán­tá­zás­kor lehet meg­va­ló­sí­tani.

A paradicsom a kertészkedők nagy kedvence: kis odafigyeléssel, törődéssel szinte június végétől teremnek a tövek. És valljuk be: a saját paradicsom íze fényévekkel megelőzi a szupermarketekben kaphatóét.

Így lesz idén háromszor annyi paradicsomod! Zseniális trükk!

A paradicsomnak a tápanyagban dús termőföld, a sok napsütés, illetve a bőséges vízellátás a titka. Ez utóbbi hiánya szokta a legnagyobb pusztítást végezni a veteményes kertekben, gyakori tapasztalat, hogy július közepétől elkezdenek felsülni a tövek, illetve töpörödik a termés.

Kánikulában okozza legnagyobb gondot az öntözés: ahhoz, hogy elegendő vízhez jussanak a tövek, hosszasan kell folyatni a vizet. Rengeteg víz megy így pocsékba, mert a talaj gyorsan beissza, és máshová vezeti, gyakran a paradicsom gyökereihez el sem jut az életető nedvesség.

Így lesz idén háromszor annyi paradicsomod! Zseniális trükk! 1

Az új módszer véget vet a veszteségnek, mivel célzottan a növények gyökereihez irányítja a vizet, így maximálisan hasznosul minden egyes csepp.Ehhez mindössze egy-egy műanyag flakonra van szükséged paradicsom tövenként. A palackot lyukaszd ki néhány ponton (legjobb, ha egy felforrósított csavarhúzófejjel égeted a lyukakat, mert így nem hasad a műanyag), majd ásd le a földbe oda, ahová a paradicsomot szánod.

Locsoláskor ne közvetlenül a talajra juttasd a vizet, hanem a palackba, így szinte minden cseppjét a paradicsomnövény hasznosítja majd.

Spórolhatsz a vízzel és sokkal több lesz a termésed!

Forrás: Ripost