Mitől forrósodik át az autó belseje? Hány fokot emelkedhet a belső hőmérséklet? Honnan tudhatod, hogy túlhevül a tested?
A héten kánikula várható, így nem árt, ha tudjátok, hogy még akár enyhébb időben is veszélyes lehet az autótokban ülni, ilyenkor pedig még végzetessé is válhat.
És hogy miért van ez így? Meleg időben az autó egyfajta üvegházként működik, azonban nem ennyire egyszerű a magyarázat arra, miért is forrósodik át ilyen könnyen. A napsugarak felmelegítik, de az igazi problémát azok az infravörös hullámok okozzák, amik a kocsi belsejében termelődnek.
Az autóüveg nem engedi át az olyan hosszabb hullámhosszokat, mint a fény, például az infravörös fényt sem. Ezek azok a hullámhosszok, amik hőt sugároznak egyébként, és amik valóban nem jutnak át az üvegen, de ki sem jutnak onnan.
Amikor napsütés éri az autódat, az olyan felszínek, mint például a kormány vagy a műszerfal, megpróbálják visszasugarazni a bejövő energiát. Ezeket infravörös hullámok segítségével teszik meg, magyarul úgy szabadulnak meg a felesleges energiától, hogy hőként sugározzák azt tovább.Ennek következtében az autó belső hőmérséklete nagyon gyorsan megnő, még akkor is, ha kint nincs is olyan nagyon meleg. Tegyük fel például, hogy a kinti hőmérséklet 21°C, ami nem is olyan sok. Azonban ha közvetlen napfény éri ebben a melegben az autót, akár 50°C is lehet belül, ami viszont már könnyen nagy bajhoz vezethet, hiszen ha a testhőmérsékletünk eléri a 40 °C-ot, napszúrást kaphatunk. Márpedig egy 50°C-os autóban ez lazán előfordulhat.
Egy, a témával foglalkozó szaklap szerint az autó belső hőmérséklete pillanatok alatt akár 11°C-kal is emelkedhet, amennyiben tűző napon parkolsz. Ehhez elég mindössze 10 perc, 20 perc után pedig akár 16°C is lehet az emelkedés. Egy óra után a csúcshőmérséklet az autó belsejében akár a 60-82°C-ot is elérheti, ezt pedig már nem éli túl az emberi szervezet.
Amikor túlságosan nagy hőnek van kitéve a szervezet, a hőmérséklete emelkedni kezd. Ezt hipertermiának hívják: ilyenkor
a tested több hőt termel, mint amennyit le tud adni. Egyre gyorsul a lélegzet és a szívritmus, a vérnyomás pedig leesik. Emiatt a bőr is sápadtabb vagy kékes lesz,
hiszen a szíved arra fordítja az összes energiát, hogy megfelelő legyen a vérkeringés. Emiatt a szervek működése hiányos lehet, ami halálhoz vezethet.
Az is tévhit, hogy a lehúzott ablak vagy a légkondi ezt megakadályozza, hiszen egyik sem elég ahhoz, hogy elviselhetőek legyenek a körülmények. Akkor is elviselhetetlenné válik a hőmérséklet az autóban, ha az ablak résnyire le van húzva. Videók is mutatják, mennyire veszélyes tűző napon az autóban maradni.
Ami még fontosabb, hogy ugyan felnőttekre nézve is nagyon veszélyes ez, azonban
a gyerekek szervezetét sokkal jobban megviseli. Az ő testük ráadásul akár ötször gyorsabban is túl tud melegedni, mint a felnőtteké.
Ami pedig megdöbbentő, hogy az Egyesült Államokban például évente 37 gyerek hal meg amiatt, mert meleg időben az autóban ragad (57%-ban ezeknél az eseteknél a felnőttek nem vették észre, hogy a gyerek az autóban maradt). A 37 gyerekből 87% három éves vagy annál fiatalabb.
Ráadásul nemcsak nyáron kell erre figyelni, hiszen majdnem minden hónapban előfordulhat a jármű átmelegedése, hiába tűnik enyhének ehhez az időjárás. Emiatt mindig figyeljetek arra, hogy fontos körülnézni, mielőtt bezárjátok az autót, illetve akár a garázsban vagy az udvaron tartott járgány is legyen bezárva, nehogy be tudjanak mászni a gyerekek. Ha pedig olyat láttok, hogy valaki bent hagyta a gyerekét az autóban, azonnal értesítsétek a rendőrséget és a mentőket.
Ne hagyjatok háziállatot sem az autóban, hiszen számukra ugyanolyan halálos csapda lehet a jármű! Több száz kutya és más háziállat hal meg évente amiatt, mert az autóban hagyják őket!
A lényeg tehát, hogy főleg a nyári hónapokban legyetek nagyon óvatosak, még akkor is, ha nem is tűnik olyan melegnek az idő.
Forrás: IflScience, Szeretlek Magyarország