Ha a korábban hivatásos szolgálatot teljesítő személy szolgálati járandóságban részesül, a nyugdíjkorhatár betöltésekor – nők esetében esetleg már korábban – öregségi nyugdíjra lesz jogosult. Összefoglaltuk az ellátás kiszámítási szabályait, kitérve az újabb szolgálati idő és nyugdíjjárulék-alap szerzésére is. (A tájékoztatást adja: Winkler Róbert tanácsadó)
Már öt éve, hogy azon hivatásos szolgálatot teljesítő személyek szolgálati nyugdíját, akik 2011. december 31-én még nem töltötték be az 57-ik életévüket – 1955. évben, vagy azt követően születettek –, a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény(Khtv.) vonatkozó rendelkezései alapján nem saját jogú nyugdíjként, hanem úgynevezett szolgálati járandóságként folyósítják. A járandóságot a személyi jövedelemadó mindenkori mértékének megfelelő csökkentésével kapják a jogosultak, azonban bizonyos jól meghatározott esetekben a járandóság továbbfolyósított összege nem csökkenthető, azaz teljes összegben jár.
A vonatkozó jogi szabályozás meghatározza, hogy amennyiben a szolgálati járandóságban részesülő személy a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betölti, az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napjától a szolgálati járandóság csökkentés nélküli teljes összegét öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani.
Az előzőekkel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy a járandóság öregségi nyugdíjként történő továbbfolyósítása során öregségi nyugdíjkorhatárként már nem a korábban alkalmazott kedvezményes korhatárt kell figyelembe venni, 2012. évtől ugyanis már a hivatásos szolgálatot teljesítő személyek esetében is a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényben (a továbbiakban: Tny.) meghatározott általános nyugdíjkorhatárt kell alkalmazni.
Forrás: adozona
Képek: szon, honvedseg, police