Home Életmód Egészség - betegség Így készítsen tízórait a gyereknek

Így készítsen tízórait a gyereknek

forrás: M1, Ma este

Praktikus tanácsok az iskolai tízórai és uzsonna elkészítéséhez.

Az új tanév kezdetén a számos teendő között arra is érdemes odafigyelni, hogy tízóraira és uzsonnára mit és hogyan visznek a gyerekek az iskolába. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal összegyűjtötte a legfontosabb szempontokat, hogy a gyerekek a főétkezések között is jót és jól ehessenek.

Clipboard13

Zoltai Anna, a NÉBIH Vendéglátás- és Étkeztetés Felügyeleti Osztályának vezetője az M1 aktuális csatorna műsorában mindenekelőtt arra hívta fel a figyelmet, hogy soha ne engedjük reggeli nélkül iskolába a gyerekeket.

Az iskolába csomagolt elemózsia elkészítésére szánjunk elég időt, reggelente frissen készítsük el a tízóraira, uzsonnára szánt ételt a korábban beszerezett alapanyagokból.

Az általános élelmiszerbiztonsági szabályok betartása az uzsonna elkésztésekor is elengedhetetlen: mielőtt hozzáfogunk, alaposan mossunk kezet, használjunk tiszta eszközöket, és legyen külön vágódeszka a hozzávalók előkészítéséhez.

A gyermekeknek gyakori és változatos táplálkozásra van szükségük, az iskolai kisétkezésekhez azonban élelmiszerbiztonsági szempontból is biztonságos ételeket csomagoljunk. Ilyenek például a nem édes péksütemények, kenyerek, a melléjük csomagolt, jól átsült hússzeletek, a hűtést nem igénylő húskészítmények, a balesetmentesen nyitható konzervek, a kemény sajtfélék és müzliszeletek. Ami viszont kerülendő, az az édesség, a cukorka, a csokoládé, az édes kekszek és az édes sütemények.

Az édes üdítők helyett inkább hűtött vizet és szezonális gyümölcsöt, zöldséget csomagoljunk, és különösen a kisebb gyerekeknek ezt előre szeleteljük fel. A gyümölcsök közül körtét, almát, szilvát, szőlőt javasol a szakember.

Zoltai Anna felhívta a figyelmet: veszélyes, ha nem megfelelően kezelt élelmiszert fogyasztanak a gyerekek, az ő szervezetük ugyanis a felnőttekénél is érzékenyebb. A gyerekek ugyanakkor nem tudnak különbséget tenni a romlott és a nem romlott étel között.

Gyorsan romlandó élelmiszereket – pástétomokat, halas vagy tojáskrémeket – ne vigyen a gyerek tízóraira, uzsonnára. A téliszalámi, a kolbászfélék nem romlanak meg egy nap alatt, a sajtok közül pedig a keményebb sajtot válasszuk.

Annak érdekében, hogy a gyerekek el is fogyasszák az iskolában a tízóraira, uzsonnára csomagolt ételt, érdemes velük megbeszélni, hogy mit szeretnének. Az semmiképpen nem jó, ha a gyerek éhes az iskolában, mert az kihat a teljesítményére is, hangsúlyozta Zoltai Anna.

A Nébih Ételt csak okosan honlapján további jó tanácsok találhatók.

 

Exit mobile version
Megszakítás