Home Főhírek Külföld Így indult haza Tóásó Bolíviából

Így indult haza Tóásó Bolíviából

2015 05 09 233312
Forrás: M1 Világ | 2015. 05. 09. 19:00:00

Elajándékozta ruháit és könyveit, hogy hat év után hazainduljon Magyarországra Tóásó Előd, a Bolíviában terrorcselekménnyel vádolt magyar férfi. „Kimenekítésében” a Baptista Szeretetszolgálat munkatársai vettek részt.
Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat igazgatója az M1 Világ című műsorában elmondta, a szervezet már tavaly meglátogatta a magyar férfit, hogy megnézze, miként lehetne őt biztonságban hazajuttatni. Hozzátette, Tóásó Előd élete hat éve folyamatos veszélyben forgott. Megjegyezte, hogy egy vádalku miatt kerülhetett szabadlábra és bár útlevelét nem kapta vissza, a Baptista Szeretetszolgálat segített neki biztonságban elhagyni az országot. A Külgazdasági és Külügyminisztérium ideiglenes magyar útlevél állított ki a férfi számára.

Biztonsági okokból a szervezet munkatársai csak az indulás perceiben találkoztak Tóásó Előddel, aki csomag nélkül érkezett – ruháit és könyveit ott élő magyaroknak ajándékozta. Amíg a csapat nem jutott át a chilei határon a mobiltelefonokat ki kellett kapcsolni, hogy ne lehessen őket beazonosítani. Egy kevéssé forgalmas átkelőhelyet választottak, Chungarát, ahol még így is legalább egy órába tellett mire elhagyhatták Bolíviát.

2009 áprilisában a bolíviai Santa Cruz-ban, a Las Americas nevű szállodában a kormány kommandósai gyakorlatilag kivégezték a magyar–horvát–bolíviai állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi magyar Magyarosi Árpádot és az ír Martin Dwyert.

Két férfit, a magyar Tóásó Elődöt és a horvát–bolíviai állampolgárságú Mario Tadicot letartóztatták, akik csaknem hat évig a világ egyik leghíresebb fegyintézetében, a La Paz-i San Pedro börtönben raboskodtak. A bolíviai hatalom azt állította, a külföldiek egy terroristacsoportot alkottak, amely az elnök, Evo Morales meggyilkolására érkezett az országba. A két külföldi mellett több tucat ellenzéki politikust és őket támogató üzletembert is letartóztattak.

A jogi eljárás a letartóztatás utáni második évben indult csak meg. Az államelnök szavazóbázisát adó városban, Cochabambában indult el a per, ahová kiemelt biztonsági intézkedések mellett szállították el az összesen 39 vádlott közül azokat, akik a letartóztatás előtt nem menekültek el az országból.

Tóásó Előd mindvégig tagadta bűnösségét. Perdöntő bizonyítékot nem tudott a bíróság felmutatni és ahogy teltek az évek, egyre több nemzetközi szervezet mondta ki: a foglyokat megkínozták, megsértették alapvető emberi jogaikat, és az eljárást meg kellene szüntetni ellenük. Nem csak a vádlottak mentek külföldre: a közel négy éve folyó eljárás több bírája lemondott, a kormányt képviselő főügyész, Marcelo Soza pedig Brazíliába menekülve kért politikai menedékjogot.

A magyar férfi öt év tíz hónapot töltött a La Paz-i San Pedro börtönben olyan körülmények között, amelyeket Európában nehéz elképzelni. A fogvatartás alatt megtanult spanyolul, és a helyi büntető törvénykönyvet is bemagolta.

Exit mobile version
Megszakítás